اشکان چالش جدید پرسپولیس؛

برانکو کاپیتان تیم ملی را نمی‌خواهد

پرسش:تقریبا در آستانه هر فصل و نقل و انتقالاتی در سال های اخیر فوتبال ایران صحبت از پیوستن اشکان دژاگه به پرسپولیس است و این موضوع امروز هم وجود دارد، هرچند گویا برانکو تمایلی به جذب ستاره تیم ملی ایران ندارد.

پرسش:تقریبا در آستانه هر فصل و نقل و انتقالاتی در سال های اخیر فوتبال ایران صحبت از پیوستن اشکان دژاگه به پرسپولیس است و این موضوع امروز هم وجود دارد، هرچند گویا برانکو تمایلی به جذب ستاره تیم ملی ایران ندارد.

به گزارش "ورزش سه" حضور اشکان دژاگه در فوتبال ایران همواره یکی از اخبار مورد توجه علاقمندان به فوتبال ایران در سال های اخیر بوده است به طوری که تقریبا در تمامی پنجره های نقل و انتقالاتی اخیر همواره صحبت از پیشنهادات ایرانی به این بازیکن سرشناس است. در این بین بیشترین حرف و حدیث درباره انتقال دژاگه به فوتبال ایران به علاقمندی و مذاکرات باشگاه پرسپولیس با کاپیتان تیم ملی بوده و البته هر بار توسط دژاگه و مسئولان باشگاه پرسپولیس این موضوع رد و تکذیب شده است. اما در ماه های منتهی به جام جهانی و در حالی که اشکان در هیچ تیمی عضویت ندارد و از طرف دیگر پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم است و تنها می تواند در مدتی محدود سه بازیکن آزاد جذب کند، ماجرای دژاگه و پرسپولیس جدی تر از همیشه به نظر می رسد؛ اما در این بین یک مانع بسیار بزرگ وجود دارد و آن «برانکو ایوانکوویچ» سرمربی پرسپولیس است.


اشکان-پرسپولیس؛ خیلی دور خیلی نزدیک


پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم است و اگر جای خالی در لیست این تیم باشد تنها می تواند تا رسیدن به اولین پنجره نقل و انتقالاتی تنها سه بازیکن آزاد جذب کند. اشکان دژاگه بازیکن آزاد است و حالا تلاش هایی دارد صورت می گیرد تا کاپیتان تیم ملی را به پیراهن پرسپولیس نزدیک کند؛ اما همانطور که گفته شد کسانی که می خواهند دژاگه را به پرسپولیس وصل کنند یک مانع بزرگ به نام برانکو دارند. برانکو در مصاحبه های پیش از فصل و قبل از محرومیت باشگاه از نقل و انتقالات نیز چند باری درباره دژاگه مورد سوال قرار گرفت و هربار با بیان اینکه دژاگه بازیکن خوبی است عنوان کرد که لیست این تیم پر است. او دیروز هم بار دیگر با این سوال از سوی خبرنگاران مواجه شد و پاسخی عجیب داد:« دژاگه؟ ما از نقل و انتقالات محروم هستیم.» برانکو درحالی این حرف را می زند که همه می دانند پرسپولیس می تواند دژاگه را جذب کند، چون او بازیکن آزاد است. از طرفی شاید این بهترین موقعیت برای کشاندن کاپیتان تیم ملی به ایران باشد، چرا که او بازیکن آزاد است و در آستانه جام جهانی حضورش در پرسپولیس می تواند هم برای او، هم برای پرسپولیس و تیم ملی یک اتفاق مثبت باشد؛ اما برانکو در آخرین مصاحبه اش نشان داد که علاقه ای به جذب دژاگه ندارد. واقعا چرا برانکو حاضر نیست یکی از بهترین بازیکنان فوتبال ایران را در تیمش داشته باشد؟


چرا برانکو اشکان را نمی خواهد


در وهله اول باید بدانیم برانکو یک مربی متکی به تمرین و آمار های بازیکنان در تمرینات است. او بازیکنانی با میزان دوندگی بالا می خواهد و از همین رو تمرکزش بر روی بازیکنان جوان است که در تمرینات و بازی ها دوندگی بی امان داشته باشند. احتمالا از نظر برانکو کاپیتان تیم ملی چنین خاصیتی را حداقل در اندازه های مدنظر او ندارد. اشکان اکنون 31 ساله است و برانکو چشم به بازیکنان جوان تری دارد. نکته بعدی درباره اشکان و پرسپولیس این که برانکو در پست هافبک تهاجمی بازیکنانی دارد که اعتقاد زیادی به آن ها داشته و به غیر از مسلمان بقیه آن ها را با نظر شخصی خودش به تیم آورده است. شاید آمدن اشکان توازن و تعادلی که برانکو در تیمش به آن رسیده را بر هم بزند. او یا باید اشکان را روی نیمکت بنشاند که این اتفاق خوبی برای کاپیتان تیم ملی نیست و یا باید در ترکیب اصلی باشد که در این صورت و به اعتقاد برانکو توازن و هماهنگی فاز هجومی این تیم به هم خواهد خورد. اما یکی دیگر از مشکلات سر راه پیوستن اشکان به پرسپولیس این است که قطعا کاپیتان تیم ملی ایران یک بازیکن ارزان نیست. در سایت ترانسفر مارکت قیمت اشکان دژاگه 1 میلیون دلار است و این مبلغی فوق العاده بالا برای باشگاه پرسپولیس به حساب می آید که اینروزها به دلیل بدهی های سنگین تحت فشار زیادی قرار دارد. با این وصف حتی اگر برانکو هم بخواهد پرسپولیس پول جذب دژاگه را نخواهد داشت و موضوع مهمتر اینکه در صورتی که چنین پولی تامین شود آیا برانکو حاضر خواهد بود اشکان را به خدمت بگیرد یا به دنبال جذب بازیکنی متفاوت با این قیمت برای پرسپولیس خواهد گشت. نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که شاید برانکو برای حفظ اتوریته خودش این بار مثل ماجرای مسلمان حاضر نیست تا به توصیه اطرافیان بازیکن بگیرد.


چه کسانی دژاگه را می خواهند؟


تا امروز هیچکدام از مسئولان باشگاه پرسپولیس مذاکره با اشکان دژاگه را تایید نکرده اند، پس خبر پیوستن دژاگه به پرسپولیس از کجا نشات می گیرد. اخبار حاکی است که هوادار ثروتمند باشگاه پرسپولیس نقش اصلی را برای حضور دژاگه در پرسپولیس ایفا می کند. او علاقمند به حضور اشکان در پرسپولیس است و شاید وعده تامین مالی حضور دژاگه نیز در این بین باعث شده تا این خبر جدی تر از هر زمان دیگری به نظر برسد. برای اینکه ماجرا را بهتر درک کنیم شاید بد نباشد که اتفاقات باشگاه پرسپولیس و برخی اخبار به ظاهر کوچک را کنار هم بگذاریم تا کمی به اصل موضوع نزدیک تر شویم. علی اکبر طاهری مدیرعامل پرسپولیس از مدیریت این باشگاه استعفا داده و طبق معمول بسیاری از چهره های مطرح به دنبال رسیدن به این پست مهم و درعین حال پردردسر هستند و جذب اشکان می تواند مانند یک وعده بزرگ انتخاباتی نقش مهمی در کسب آرای عمومی داشته باشد. اشکان دژاگه یک بازیکن فوق العاده محبوب در ایران است و هواداران پرسپولیس طی همین روزهای اخیر که بحث حضور دژاگه مطرح شده نشان داده اند که چقدر علاقمند به جذب او هستند. شاید برانکو این فشار را احساس کرده که در برابر سوال جذب دژاگه پاسخ مبهمی به خبرنگاران داد. مرور حرف های هوادار متمول پرسپولیس در هفته های اخیر از یک سو و حرف ها و نکته های برخی از افراد بیرون باشگاه از سوی دیگر باعث شده که ماجرای دژاگه و پرسپولیس امروز تبدیل به یک چالش بزرگ شود. مهرداد میناوند که همیشه حامی درجه یک برانکو بوده چند روز قبل در اینستاگرامش به هواداران پرسپولیس هشدار داد که در روزهای آینده باید حمایت تمام قدی از برانکو و تیم محبوبشان داشته باشند، چرا که عده ای قصد دارند با اهداف شخصی تیم را به حاشیه ببرند. حرف های میناوند می تواند برخی از گره های مربوط به ماجرای دژاگه و پرسپولیس را باز کند. اینکه عده ای با هدف رسیدن به مدیریت در پرسپولیس جذب دژاگه را کلید زده اند و بی شک مخالفت برانکو می تواند باعث شود تا هوادارانی که به شدت دوست دارند کاپیتان تیم ملی به پرسپولیس بیاید و از طرفی نگران بحران نقل و انتقالاتی هستند تا حدودی مقابل سرمربی تیمشان موضع بگیرند. اتفاقی که در صورت عدم جذب دژاگه و کسب چند نتیجه بد می تواند تیم و برانکو را با چالش جدیدی مواجه کند.


دژاگه و تئوری مسلمان


برانکو دوبار در طول حضورش در پرسپولیس در برابر انتخاب بازیکن انعطاف به خرج داده است. اولین آن محسن مسلمان است که بر خلاف نظر برانکو به پرسپولیس پیوست و سرانجام هم توانست به بازیکن کلیدی و ثابت تیمش تبدیل شود، هر چند در فصل جدید و بازی های اخیر جای خودش را به بشار رسن داده است. دومین بازیکنی که برانکو بر اساس تعامل با باشگاه گرفت سیدجلال حسینی کاپیتان این تیم بود که در نهایت او هم یکی از ستون های اصلی تیمش در کسب عنوان قهرمانی بود. حالا اشکان نیز براساس همین تئوری به پرسپولیس نزدیک شده است؛ اما برانکو کماکان مقاومت می کند. او در آخرین مصاحبه اش جمله ای دارد که می تواند کمی باعث نگرانی هواداران این تیم هم بشود:« من تا آخر امسال قرارداد دارم و به آن متعهد هستم.» این یعنی برانکو نسبت به تمدید قرارداد تمایل زیادی ندارد و چنین حرفی می تواند ریشه در نارضایتی از فشاری باشد که برای جذب بازیکن در این مقطعی که طاهری هم نیست بر روی او وجود دارد.


اشکان؛ آری یا نه؟


بی شک در یک نظرسنجی عمومی درباره حضور اشکان دژاگه در پرسپولیس رای بالای مثبتی به حضور او در پرسپولیس داده خواهد شد، چرا که اشکان بازیکنی بزرگ و فوق العاده محبوب است. اما برانکو به دلایل فنی او را نمی خواهد. با این وصف بیان اینکه چقدر دژاگه به کار پرسپولیس می آید، اشتباه خواهد بود؛ چرا که برانکو به عنوان طراح تمامی برنامه های فنی و تاکتیکی تیمش بهتر از هر کسی می داند چه بازیکنانی را باید جذب کند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.