بسته‌های حمایتی دولت 'تا پایان سال به اقشار آسیب‌پذیر داده می‌شود'

پرسش:بعضی از مسئولان دولتی در حاشیه جلسه غیرعلنی امروز (سه‌شنبه ۱۷ مهر) گزارشی درباره چهار بسته حمایتی به اقشار آسیب‌پذیر ارائه کرده‌اند.

پرسش:بعضی از مسئولان در حاشیه جلسه غیرعلنی امروز (سه‌شنبه ۱۷ مهر) گزارشی درباره چهار بسته حمایتی به اقشار آسیب‌پذیر ارائه کرده‌اند.

علی قربانی، یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته است: "این کمک ها تا پایان سال (۱۳۹۷) به صورت کالایی و در قالب کارت برای خرید از فروشگاه‌های رفاه به مردم ارائه می‌شود."

قربانی گفته است: "بخشی از گرانی‌ها شامل کل جامعه می‌شود، بخشی اقشار ضعیف را تحت فشار قرار می‌دهد و بخشی از کالاها ممکن است جزو کالاهای اساسی تعریف نشود، ولی گران شدن آنها زندگی مردم را تحت الشعاع قرار می‌دهد، مثل لاستیک که در ماجرای اخیر کامیونداران تاثیر گرانی آن را شاهد بودیم."

همزمان سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون ا جتماعی مجلس شورای اسلامی از پرداخت کارت اعتباری ۱۰۰ هزار تومانی به ۱۱ میلیون نفر خبر داده است.

او گفته این ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش شش نهادهایی نظیر "کمیته امداد، بهزیستی و هلال احمر و ستاد اجرایی فرمان امام" هستند.

پیشتر هم البته معاون وزیر تعاون، از صدور "کوپن الکترونیکی" برای ده میلیون نفر در ایران خبر داده بود.

این همان طرح موسوم به "کالا کارت" است که افراد دسترسی به پول نقد ندارند؛ هدف از این اقدام رسیدن کالاهای اساسی وارداتی با ارز دولتی به دست مصرف‌کنندگان نهایی است.

تصمیم دولت برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر در پی گرانی شدید بعضی از اقلام مصرفی و حتی کالاهای اساسی در ماه‌های اخیر بوده است.

به گفته دولت تا کنون ۲۳۰ هزار میلیارد تومان سبد کالا به اقشار کم درآمد پرداخت شده است.

براساس توافق امروز در جلسه غیرعلنی مجلس همچنین قرار شده بسته حمایتی دیگری برای کسانی که زیر سه میلیون تومان درآمد ماهانه دارند در نظر گرفته شود.

به گزارشایسنا، بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس، گفته است: "مقرر شد برای ۲۰ میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر جامعه که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند که ممکن است بخشی از آنها کارمندان، کارگران، و افراد تحت پوشش کمیته امداد و یا تحت پوشش سازمان بهزیستی باشند در دو مرحله بسته حمایتی بگیرند. هر مرحله حدود ۳۰۰ هزار تومان است که مجموع پرداختی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود."

زمان‌بندی مشخصی برای اجرای این طرح تعیین نشده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس همچنین گفته است: "این کالاها مربوط به اقلام روزمره و نیازمندی‌های مردم همچون کره، ماست، تخم مرغ و غیره است."

بر اساس مصوبه دولت در نیمه مرداد ماه امسال ۲۵ قلم کالای اساسی در فهرست کالاهای مشمول دریافت ارز دولتی ( ۴۲۰۰ تومانی) قرار گرفتند.

این اقلام کالاهایی نظیر برنج، گندم، گوشت قرمز گرم و سرد، مرغ، تخم مرغ، کنجاله،روغن و ذرت را شامل می‌شود که اشاره آقای نعمتی هم به همین کالاهاست.

در اوایل شهریور ماه مجلس ایران طرحی دو فوریتی را تصویب کرد که دولت را موظف کرد" حداکثر ظرف مدت دو ماه" شبکه توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها را طوری ساماندهی کند که "نیازهای اساسی خانوارها با قیمت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و براساس نرخ ارز ترجیحی در اختیار آنها قرار گیرد."

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه هم پس از آن گفت "دولت پنج بسته حمایتی از برنامه جامع مقابله با تحریم ها را تدوین کرده که نخستین بسته آن مربوط به تامین کالاهای اساسی و داروی مورد نیاز مردم است. "

اظهارات مقام‌ها در حمایت از اقشار آسیب پذیر پس از آن افزایش یافت که در ماه‌های اخیر قیمت ارز در بازار غیررسمی ایران بطور نجومی افزایش یافت و به تبع آن قیمت کالاها هم در بازار بالا رفت و بعضی از اقلام نایاب شدند.

با افزایش قیمت ارز عرضه بعضی از اقلام در بازار داخلی ایران کاهش یافت و عده‌ای بازارهای صادراتی را به داخل ایران ترجیح دادند.

حتی بعضی از اقلام خوراکی مثل سیب زمینی و گوجه فرنگی در این مدت از افزایش قابل توجه قیمت برخوردار بوده‌اند که محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، افزایش نرخ ارز و "صادرات بی‌رویه" آنها را عامل گرانی این اقلام در بازار داخلی دانست.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.