پاریس میزبان نسل جدید 'پرفروش‌ترین ماشین لوکس جهان'

پرسش:ب‌ام‌و هفته گذشته در پاریس نسل جدید سری ۳ را رونمایی کرد. سری ۳ مهمترین مدل ب‌ام‌و است که حدود یک پنجم فروش شرکت را شامل می‌شود و به گفته این کارخانه با بیش از پانزده میلیون دستگاه فروش، پرفروش‌ترین ماشین لوکس جهان است.

پرسش:ب‌ام‌و هفته گذشته در پاریس نسل جدید سری ۳ را رونمایی کرد. سری ۳ مهمترین مدل ب‌ام‌و است که حدود یک پنجم فروش شرکت را شامل می‌شود و به گفته این کارخانه با بیش از پانزده میلیون دستگاه فروش، پرفروش‌ترین ماشین لوکس جهان است.

هفتمین نسل از سری ۳ در حالی به بازار عرضه می‌شود که محبوبیت ماشین‌های شاسی‌بلند از یک سو و حرکت خودروسازان به سمت ساخت خودروهای الکتریکی از سوی دیگر، آینده این مدل را با چالش‌هایی جدی روبرو کرده است.

اکنون این ماشین نه تنها باید با رقیبان سنتی خود نظیر مرسدس-بنز کلاس C رقابت کند، بلکه رقیبانی تازه مثل تسلا مدل ۳ هم پیش روی خود دارد. ماه گذشته فروش تسلا مدل ۳ در آمریکا شش برابر بیشتر از ب‌ام‌و سری ۳ بود. با اینکه هنوز فروش جهانی سری ۳ از مدل ۳ بیشتر است، اما این آمار نشان می‌دهد خطر ماشین‌های الکتریکی برای سری ۳ از آنچه به نظر می‌رسد بیشتر است.

 

 
حق نشر عکس Newspress
    شرح: نسل جدید ب‌ام‌و سری ۳ از بهار آینده به بازار عرضه می‌شود

ب‌ام‌و می‌گوید نسل جدید سری ۳ برای این چالش آماده است. سری ۳ نسبت به نسل قبلی بزرگتر شده و با وجود جلوپنجره و چراغ‌های جدید شباهت خود با نسل‌های پیشین سری ۳ حفظ کرده است.

ماشین با پنج موتور دیزل و بنزینی به بازار عرضه می‌شود و ب‌ام‌و می‌گوید همه آن‌ها در عین نرم‌تر بودن از نسل قبلی چابک‌ترند. قوی‌ترین موتور شش سیلندر دیزل با ۲۶۵ اسب بخار است. حداکثر سرعت این مدل به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده و شتاب صفر تا صد کیلومتر آن پنج و نیم ثانیه است. قرار است در آینده مد‌‌ل‌های هیبرید و الکتریکی از سری ۳ هم ساخته شود.

تحول اصلی در داخل خودرو رخ داده است. سری ۳ جدید به هوش مصنوعی مجهز شده که با بررسی عادت‌های راننده، ماشین را مناسب با نیازهای او تنظیم می‌کند. ب‌ام‌و می‌گوید این سیستم که می‌توان آن را با فرمان‌های صوتی کنترل کرد، آنقدر پیشرفته است که با جملاتی نظیر "خسته هستم" فعال می‌شود و برای دقایقی صدای موسیقی را بلند کرده و دمای اتاق را کاهش می‌دهد.

علاوه بر پارک اتوماتیک، ماشین در سرعت‌ کم، مسیر را ثبت می‌کند و می‌تواند تا پنجاه متر به طور خودکار ماشین را در همان مسیر به عقب برگرداند و به راننده در حرکت در فضاهای تنگ کمک کند.

نسل جدید ب‌ام‌و سری ۳ در سه کارخانه این شرکت در آلمان، چین و مکزیک تولید خواهد شد و از بهار آینده به بازار عرضه می‌شود. ‌

شدت گرفتن رقابت بین خودروسازان، اجرای قوانین تازه درباره میزان آلودگی خودروها و جنگ تجاری آمریکا با چین و کشورهای اروپایی فشار را بر ب‌ام‌و افزایش داده و این شرکت را ناگزیر کرد تا پیش‌بینی خود از سود امسالش را کمتر کند. ب‌ام‌و امیدوار است با موفقیت نسل جدید سری ۳ بتواند بخشی از این فشار را کاهش دهد.

 

 
حق نشر عکس RENAULT
رنو با کانسپت ئی‌زی-آلتیمو نگاه خود به آینده حمل و نقل شهری را نمایش می‌دهد

آینده از نگاه رنو

همه‌گیر شدن قوای محرکه الکتریکی و فن‌آوری خودران همراه با کاهش علاقه نسل جدید به خرید ماشین، مردم و خودروسازان را با آینده‌ای روبرو کرده که بسیار متفاوت از امروز و تا حد زیادی ناشناخته است. به همین دلیل خودروسازان سعی می‌کنند فرصت‌ها و امکانات این دنیای جدید را در قالب ماشین‌های کانسپت بررسی کنند و آن‌ها را به خریداران نمایش دهند.

رنو در نمایشگاه پاریس از سومین کانسپت از مجموعه‌ای رونمایی کرد که به مناسبت صد و بیست سالگی شرکت طراحی شده و نگاه رنو به آینده حمل و نقل شهری را نمایش می‌دهد.

 

 

 
حق نشر عکس Getty Images
داخل کانسپت رنو با الهام از اتاق هتل‌های لوکس و ترکیبی از چوب، مرمر و چرم ساخته شده است

بعد از کانسپت‌های ئی‌زی-گو (EZ-GO) که یک تاکسی خودران است و ئی‌زی-پرو (EZ-PRO) که برای جا‌به‌جا کردن و تحویل بار در شهر ساخته شده، رنو تصویری از ماشین‌های لوکس در آینده را در کانسپت ئی‌زی-آلتیمو (EZ-ULTIMO) نمایش داد.

ئی‌زی-آلتیمو بر روی پلتفرمی مشترک با دو کانسپت قبلی ساخته شده است. سیستم خودران در جلو و چهار گوشه ماشین قرارداده شده و موتور الکتریکی چرخ‌های جلو را حرکت می‌دهد. ارتفاع ماشین بسیار کم است اما هنگام حرکت ماشین کمی بالا می‌رود تا دست‌اندازها مزاحم سرنشینان نشود.

ئی‌زی-آلتیمو برای دنیایی طراحی شده که در آن نیازی به رانندگی نیست و در نتیجه لازم نیست فرمان داشته باشد یا حتی سرنشینان بخواهند دید کاملی از بیرون داشته باشند.

اتاق ماشین با الهام از هتل‌های لوکس با ترکیبی از چوب، چرم و مرمر ساخته شده و علاوه بر یک نیمکت، یک مبل چرخان هم برای نشستن سرنشینان طراحی شده است. ماشین را می‌توان از طریق تلفن همراه رزرو کرد. در طول مسیر ماشین اخبار و اطلاعات از جمله رویدادهای فرهنگی و هنری که در مسیر قرار دارد را به سرنشینان اطلاع می‌هد. 

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.