دستور دادستانی کل برای توقیف یک روزنامه به اتهام «هتک حرمت» مذهبی

پرسش:دادستان کل کشور در دستوری «ویژه» روزنامه «صدای اصلاحات» را به دلیل تیتر یکی از گزارش‌هایش به اتهام «هتک حرمت» مذهبی توقیف کرد.

پرسش:دادستان کل کشور در دستوری «ویژه» روزنامه «صدای اصلاحات» را به دلیل تیتر یکی از گزارش‌هایش به اتهام «هتک حرمت» مذهبی توقیف کرد.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور خواستار توقیف این روزنامه به اتهام "اهانت به حضرت رقیه(س)" شده است.

حجت الاسلام  منتظری در نامه ای به دادستان دادگاه ویژه روحانیت تهران گفته است که روزنامه صدای اصلاحات، "با کمال تاسف عکس و عنوانی را در تیتر صفحه اول خود منعکس نموده که مصداق بارز هتک حرمت خاندان عصمت و طهارت می‌باشد".

دادستان کل گفته است که این اقدام "درست در روزی که همه عاشقان و عزاداران حسینی به نام حضرت رقیه به سوگواری می‌پرداختند" انجام شده است.

روزنامه صدای اصلاحات در شماره روز پنجشنبه ۲۲ شهریور (دو روز پیش) گزارشی از یک عمل تغییر جنسیت در صفحه اول خود منتشر کرد. تیتر این گزارش "رقیه پس از ۲۲ سال مهدی شد، روایت یک تغییر جنسیت" بود.

عکسی که برای این گزارش استفاده شده، صورت یک مرد با ته ریش را نشان می دهد که در حال استفاده از رژ لب است. در حال حاضر این صفحه از روی وب سایت روزنامه صدای اصلاحات حذف شده است.

دادستان ایران به دادستان دادگاه ویژه روحانیت تهران دستور داده که با "تحت پیگرد قرار دادن مدیرمسئول روزنامه صدای اصلاحات در اولین فرصت، تقاضای مجازات مناسب و توقیف نشریه هتاک را از دادگاه صالح" بخواهد.

دادگاه ویژه روحانیت به اتهاماتی که متوجه روحانیان است، رسیدگی می کند.

سردبیر این روزنامه در مقابل در مصاحبه‌ای گفت که انتخاب این تیتر برای گزارش «عمدی نبود».

او گفت: «من در این روزنامه‌ به دلیل مشکلات مالی تنهایی همه کار‌ها را انجام می‌دهم یعنی هم خبرنگار هستم، هم عکاس، هم صفحه‌بند، هم گرافیست و... پس طبیعی است که به دلیل مشغله‌های زیاد دچار اشتباه شوم.»

ایسنا، روز جمعه به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور نوشت که «در پی هتک حرمت ساحت مقدس حضرت رقیه» در یکی از روزنامه‌ها، دادستان کل کشور طی نامه‌ای به دادستان ویژه روحانیت تهران «خواستار توقیف این نشریه و برخورد با عاملان این اقدام» شد.

روزنامه «صدای اصلاحات» روز پنج‌شنبه در صفحه اول خود تیتر «رقیه پس از ۲۲ سال مهدی شد» را منتشر کرد که به نوشته این روزنامه حکایت «یک تغییر جنسیت» است.

اما رقیه نام دختر امام سوم شیعیان حضرت امام حسین(ع) نیز هست و روز پنج‌شنبه طبق تقویم قمری همزمان بود با روز سوم ماه محرم، روزی که شیعیان ایران طبق سنت روضه موسوم به «حضرت رقیه» را در مراسم عزاداری محرم می‌خوانند.

بر همین اساس در نامه دادستان کل آمده است: «روزنامه صدای اصلاحات... درست در روزی که همه عاشقان و عزاداران حسینی به نام حضرت رقیه... به سوگواری می‌پرداختند، با کمال تاسف عکس و عنوانی را در تیتر صفحه اول خود منعکس نموده که مصداق بارز هتک حرمت خاندان عصمت و طهارت می‌باشد.»

به گزارش ایسنا،‌ دادستان کل کشور در ادامه نامه تیتر و عکس صفحه اول این روزنامه را موجب «هتک حرمت ساحت مقدس حضرت رقیه» توصیف کرده است.

هادی کسایی‌زاده، سردبیر این روزنامه، در مقابل در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس اعلام کرد که انتخاب این تیتر «عمدی نبود».

او گفت: «من مداح و قاری قرآن هستم و انتشار این مطلب درست در روزی که به نام حضرت رقیه (س) است، غیرعمدی بود.»

او ادامه داد: «من هنگام انتشار و انتخاب این تیتر حواسم به این موضوع نبود که امروز مزین به نام حضرت رقیه (س) است و در واقع این کار اشتباهی بود که سهواً رخ داد و به هیچ وجه عمدی در آن نبود.»

هادی کسایی‌زاده در ادامه «قسم» خورده است که روزنامه‌اش به گروه اصلاح‌طلبان نزدیک نیست و «فقط نامش صدای اصلاحات است».

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.