مقام معاونت حقوق ریاست جمهوری:خبرگان به جای نظارت بر رهبر، به دنبال نظارت بر قوای سه‌گانه است

پرسش:یک مقام معاونت حقوقی ریاست جمهوری می‌گوید با آن که بر اساس قانون اساسی، مجلس خبرگان رهبری فاقد «صلاحیت» نظارت بر قوای سه‌گانه است، اما این نهاد چند سالی است که به جای انجام وظیفه قانونی خود، به «ارائه طریق» به سایر قوا می‌پردازد.

پرسش:یک مقام معاونت حقوقی ریاست جمهوری می‌گوید با آن که بر اساس قانون اساسی، مجلس خبرگان رهبری فاقد «صلاحیت» نظارت بر قوای سه‌گانه است، اما این نهاد چند سالی است که به جای انجام وظیفه قانونی خود، به «ارائه طریق» به سایر قوا می‌پردازد.

علی‌اکبر گرجی، معاون پیگیری اجرای قانون اساسی در معاونت حقوقی رئیس جمهوری، در گفت‌و‌گو با ایلنا، تاکید کرد که خبرگان «نه تنها هیچ صلاحیتی برای نظارت بر دیگر قوا ندارد، بلکه چنین صلاحیتی هم برای او پیش‌بینی» نشده است.

به گفته گرجی، اگر چنین صلاحیتی هم برای این مجلس در قانون اساسی پیش‌بینی شده بود، «نمی‌توانست آن را اعمال کند زیرا وسعت قلمروهای نظارت بر رهبری به گونه‌ای است که عملا امکان و فرصت سرک کشیدن به حوزه‌های دیگر برای آن باقی نمی‌ماند».

وی از این که مجلس خبرگان «چند سالی است به جای انجام وظیفه نظارت» بر رهبری و زیر مجموعه‌های ایشان «به ارائه طریق به دیگر قوا می‌پردازد» انتقاد کرد.

این مقام دولتی همچنین به کنایه گفت: «تاریخ هرگز نمایندگان مجلس خبرگان را به دلیل عدم نظارت بر رئیس جمهور، وزرا و استانداران مواخذه نخواهد کرد، اما به شدت از چگونگی نظارت آنها بر رهبری و نهادهای زیرمجموعه رهبری خواهد پرسید.»

وی اظهار امیدواری کرد که کمیسیون‌های نظارتی مجلس خبرگان هر چه زودتر «تاسیس و فعال شوند و نتیجه بازرسی‌ها و حساب‌کشی‌های خود را به صورت منظم و مستمر به سمع ملت حاکم برسانند تا مسیر توسعه و آبادانی ایران هموار گردد.»

اظهارات وی پس از آن مطرح می‌شود که حسن روحانی در پنجمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان با موضوع «بررسی مطالبات رهبری در بهبود اوضاع اقتصادی کشور و حل مشکلات معیشتی مردم» شرکت نکرد.

در قطعنامه پایانی این مجلس، علاوه بر موضع‌گیری درباره سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی که در حوزه وظایف وزارت امور خارجه است، درباره وضعیت اقتصادی داخلی نیز موضع‌گیری شده و همه مشکلات کشور به گردن دولت و نهادهای اجرایی انداخته شد.

در این اجلاس آیت الله جنتی، رئیس مجلس خبرگان، بارها از رهبر انقلاب به عنوان تصمیم‌گیرنده اصلی در همه امور کشور یاد کرد، اما در عین حال در زمینه مشکلات اقتصادی کشور و نیز سیاست خارجی جمهوری اسلامی در منطقه که عامل اصلی بازگشت تحریم‌ها علیه کشور است، او را مبرا دانست.

آیت الله جنتی در مراسم افتتاحیه این مجلس گفت: «نابسامانی‌هایی که در مملکت است را به پای رهبری می‌گذارند، انگار که فعال مایشا در همه امور اقتصادی و اجتماعی و سیاسی رهبری است و مجلس و دولت بیکاره هستند، این نقشه شوم دشمن است.»

اظهارات مقام معاونت حقوقی ریاست جمهوری درباره عملکرد غیرقانونی مجلس خبرگان در حالی بیان شده که وظایف مجلس خبرگان در روزهای اخیر بار دیگر داغ شده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.