باحضور حسن روحانی از'جت جنگی آموزشی' رونمایی شد

پرسش:جمهوری اسلامی ایران از یک جت جنگی- آموزشی با نام کوثر رونمایی کرده که می‌گوید بومی و پیشرفته است و برای ماموریت پشتیبانی نزدیک هوایی طراحی شده است.

پرسش:جمهوری اسلامی ایران از یک جت جنگی- آموزشی با نام کوثر رونمایی کرده که می‌گوید "بومی و پیشرفته" است و برای "ماموریت پشتیبانی نزدیک هوایی" طراحی شده است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز سی ام مرداد از این جت که کوثر نام دارد دیدن کرد.

رییس جمهوری لحظاتی داخل کابین یکی از این جت ها نشست و پس از پیاده شدن ، فرمان پرواز آن را صادر کرد. سیمای جمهوری اسلامی  لحظاتی از حرکت این جت بر روی باند فرودگاه را پخش کرد.

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاعو شماری از فرماندهان نظامی روحانی را در برنامه رونمایی همراهی می‌کرد.

جت کوثر تولید سازمان هوایی وزارت دفاع است. وزارت دفاع بخش عمده ای از نیازهای دفاعی کشور را تامین می کند و در اختیار ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گذارد.

این هواپیما در دو نوع تک کابین و دو کابین قابل تولید است که نوع دوکابینه علاوه بر قابلیت رزمی، برای آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته کاربرد دارد.

حسن روحانی در مراسم رونمایی از این هواپیما گفته است "همه موظف هستیم امنیت، قدرت و عزت ملت ایران را با کمترین هزینه تامین کنیم".

  • روحانی گفته "متاسفانه نمی‌توان اطمینان پیدا کنیم که همه افراد در صراط مستقیم و خط مستقیم حرکت می‌کنند و کسی چشم طمع به ما ندارد، به ویژه آن که ما در یک منطقه جغرافیایی بسیار حساس قرار گرفته‌ایم که دشمنان در این ۴۰ سال ایران‌هراسی را تقویت کردند و به عده‌ای این چنین اعلام کردند که ایران حیات شما و بقای شما و عزت شما را تهدید می‌کند".

در سال های اخیر عمده سلاح و ادوات جنگی مورد نیاز در داخل تولید شده است. تولید موشک یکی از مهمترین بخش‌های صنایع دفاعی ایران بوده است.

ایران در ۴۰ سال اخیر تحت تحریم های عمده‌ای برای خریدهای نظامی بوده و برخی از بخش‌های دفاعی این کشور نظیر نیروی هوایی سال‌هاست که نتوانسته خود را با تجهیزات به روز دنیا مجهز کند.

با این حال ایران موشک هایی ساخته که برد آنها حداکثر ۲ هزار کیلومتر است و هدف از آن صرفا دفاع در برابر تهاجم احتمالی خارجی است.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.