انتقاد تند آیت الله مکارم شییرازی از 'تهدید به مرگ' روحانی در تجمع قم

پرسش:آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید، تجمع جنجالی اخیر در این شهر را یک فاجعه خوانده و خواهان توضیح مسئولان حوزه علمیه و سپاه پاسداران شده است.

پرسش:آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید، تجمع جنجالی اخیر در این شهر را یک "فاجعه" خوانده و خواهان توضیح مسئولان حوزه علمیه و سپاه پاسداران شده است.

آیت الله مکارم شیرازی در بیانیه‌ای که امروز دوشنبه ۲۹ مرداد منتشر کرد از "تهدید به مرگ رئیس جمهور" روی یک پلاکارد و "بدترین اهانت‌ها به حوزه علمیه و مراجع شیعه" از سوی سخنران تجمع به شدت انتقاد کرده است.

در تجمع اخیر فیضیه قم که برای اعتراض به وضعیت اقتصادی برگزار شد، یک روحانی پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته بود "ای آنکه مذاکره شعارت - استخر فرح در انتظارت".

این شعار به تهدید رئیس جمهور به مرگ تعبیر شد و بار دیگر سوالاتی را درباره درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، مطرح کرد.

آقای مکارم شیرازی هم در بیانیه‌اش نوشته که این پلاکارد علاوه بر تهدید رئیس جمهور "اعتراف ضمنی به مطالب دیگری" هم داشته است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی نوزدهم دی ماه سال ۱۳۹۵ در تهران درگذشت. گفته شد که وضعیت او در زمان شنا در استخری در شمال تهران رو به وخامت گذاشت و تا زمان انتقال به بیمارستان علائم حیاتی‌اش را از دست داد. از زمان درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی اعضای خانواده او چندین بار درگذشت او را مشکوک خوانده‌اند.

 

Image caption این پلاکارد در تجمع فیضیه قم واکنش‌ها و انتقادهای زیادی را برانگیخت

"چه کسی مجوز داده؟"

آیت الله مکارم شیرازی تضعیف حوزه علمیه و تهدید رئیس جمهور را "آب به آسیاب دشمن ریختن" خوانده و پرسیده "چه کسانی دستور داشتند افتخارات شیعه را به این آسانی زیر سؤال ببرند".

او از مسئولان حوزه علمیه قم خواسته "روشن سازند که این برنامه زیان‌بار با اجازه چه کسی صورت گرفته" و از مسئولان سپاه پاسداران هم پرسیده است که "آیا با اجازه آنها گروهی از سپاهیان در این برنامه شرکت داشته‌اند".

ساعاتی بعد از انتشار بیانیه آیت الله مکارم شیرازی، رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران به ایرنا گفت: "در پی واکنش مراجع تقلید به حواشی مراسم مدرسه فیضیه، سپاه بیانیه‌ای صادر می‌کند و به سوالات و ابهامات پاسخ می‌دهد."

پیشتر علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران در یادداشتی نوشت که این شعار "می‌تواند سرنخی برای نحوه فوت آن مرحوم (آیت الله هاشمی رفسنجانی) باشد که برای بسیاری از اذهان به صورت یک معما باقی مانده است. در واقع مفهوم این شعار این است که آقای رئیس‌جمهور، ما همان طور که سر آقای هاشمی را زیر آب کردیم سر تو را هم زیر آب خواهیم کرد."

مطهری خواهان دخالت و پیگیری وزارت اطلاعات شد تا "شاید ماجرای فوت ناگهانی و غیرقابل باور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز روشن شود."

با بالا گرفتن انتقادها فرماندار قم اعلام کرد که گزارشی از شعارهای تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم را به مقامات ارشد استان ارسال کرده است و گفت که دستگاه‌های امنیتی به این اتفاق رسیدگی خواهند کرد.

در این بیانیه آمده است:حادثه‌ای که در مدرسه فیضیه کانون حوزه علمیه در چند روز پیش رخ داد به تمام معنا یک فاجعه بود.
این بیانیه می افزاید :متاسفانه جمعی از طلاب و اساتید را به آنجا دعوت کرده بودند تا درباره مسائل اقتصادی مردم صحبت کنند، سپس ورق برگشت، گوینده‌ای را که هیچ اطلاعی از وضع حوزه‌های علمیه شیعه نداشت، دعوت کرده و بدترین اهانت‌ها را به حوزه علمیه و مراجع شیعه کرد و پلاکاردی را در دست گرفتند که رئیس جمهوری محترم را تهدید به مرگ می ‌کرد و اعتراف ضمنی به مطالب دیگری داشت.
این مرجع تقلید دراین بیانیه تصریح کرده است: آیا صحیح است در کانون حوزه علمیه این‌گونه سخنان گفته شود؟ حوزه علمیه‌ای که محل پرورش امام(ره)، بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب بوده است، حوزه علمیه‌ای که بیشترین شهیدان را نسبت به سایر مردم تقدیم انقلاب نموده، حوزه علمیه‌ای که در سال ده‌ها هزار تن را برای تبلیغ به اقصی نقاط در داخل یا خارج کشور برای دفاع از اسلام و مذهب اهل‌بیت(ع) می‌فرستد، حوزه علمیه‌ای که در سال صدها کتاب برگزیده درباره علوم اسلامی و مسائل مورد نیاز مردم و مسائل اقتصادی و سیاسی می‌نویسد و منتشر می‌کند، حوزه علمیه‌ای که مراجع آن هزاران مدرسه، مسجد، خانه عالم و مراکز خیریه در نقاط محروم کشور ساخته‌اند.
آیت الله مکارم شیرازی دراین بیانیه خطاب به مسئولان حوزه علمیه گفته است: آنها باید روشن سازند که این برنامه زیانبار با اجازه چه کسی صورت گرفته و مسئولان محترم سپاه نیز روشن سازند، آیا با اجازه آنها گروهی از سپاهیان در این برنامه شرکت داشته‌اند؟!
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است : اگر گروهی از طلاب و اساتید می‌خواستند نسبت به برنامه‌های اقتصادی انتقاد کنند، مانعی نداشت که با بیان منطقی سخنان خود را بازگو کنند و راهکار برون‌رفت نشان دهند، چه کسانی دستور داشتند افتخارات شیعه را به این آسانی زیر سؤال ببرند و دشمن را که گفته تا مرجعیت و عاشورا در میان شیعیان وجود دارد، نفوذ در انقلاب اسلامی ممکن نیست، خوشحال کنند؟ خداوند همه ما را به راه راست هدایت فرماید.
تجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم باموضوع مطالبه عدالت اقتصادی، پنجشنبه هفته گذشته با شعار «روحانیت هم درد و همراه مردم» در مدرسه فیضیه برگزار شد که وجود پلاکاردهایی با مضامین تهدید مسئولان، واکنش هایی به همراه داشت. 
1175 / 6133/

انتهای پیام /* 

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.