ظریف: اروپا هنوز آماده هزینه کردن نیست

پرسش:محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گفته است آنچه اروپایی‌ها از زمان خروج آمریکا از برجام انجام داده‌اند، بیشتر اعلام موضع بوده و اروپایی‌ها هنوز برای هزینه کردن آماده نشده‌اند.

پرسش:محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گفته است آنچه اروپایی‌ها از زمان خروج آمریکا از برجام انجام داده‌اند، بیشتر اعلام موضع بوده و اروپایی‌ها هنوز برای هزینه کردن آماده نشده‌اند.

ظریف به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است اروپایی‌ها "نکات جدیدی" را مطرح کرده و اقداماتی را در حوزه نفتی و بانکی انجام داده‌اند.

اما وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی این اقدامات کشورهای اروپایی را کافی ندانسته و گفته است "از نگاه ما این اقدامات بیش از آن که عملیاتی باشند، اعلام موضع است."

ظریف گفته است هر چند اروپایی‌ها "حرکت رو به جلو داشته‌اند، اما اعتقاد ما این است که آنها هنوز برای هزینه کردن آماده نشده‌اند."

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا کشورش را از توافق هسته‌ای (برجام) خارج کرده و تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته است.

این اقدام آمریکا با مخالفت سایر امضا‌کنندگان توافق هسته‌ای از جمله آلمان، بریتانیا و فرانسه مواجه شده است.

  • اروپایی‌ها برای حفظ این توافق تلاش می‌کنند و اتحادیه اروپا گفته است شرکت‌های اروپایی را برای ادامه کار در ایران تشویق خواهد کرد.

ظریف خواهان اقدامات اجرایی اروپا شده و گفته است اروپایی‌ها "تاکنون در ظاهر و در گفتار" اراده سیاسی خود را نشان داده‌اند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است طرف‌های اروپایی را از انتظارات این کشور "مطلع" کرده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب چندی پیش نسبت به چشم انداز همکاری با قدرت‌های اروپایی ابراز بدبینی کرد و برای ادامه توافق هسته‌ای شرط‌‌ گذاشت.

تضمین فروش نفت ایران و تضمین تجارت بانک‌های اروپایی با این کشور از جمله شرط‌های مطرح شده بود.

اتحادیه اروپا گفته است از قوانین بازدارنده برای حمایت از ادامه تجارت با ایران استفاده خواهد کرد. اما شمار زیادی از شرکت‌های اروپایی به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا بازار ایران را ترک کرده‌اند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.