رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: عراق باید غرامت جنگ با ایران را بپردازد

پرسش:رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است عراق توان پرداخت غرامت جنگ هشت ساله با ایران را دارد و این موضوع باید به اجرا در بیاید.

پرسش:رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است عراق توان پرداخت غرامت جنگ هشت ساله با ایران را دارد و این موضوع باید به اجرا در بیاید.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است پرداخت غرامت، "تعهدی غیر قابل چشم‌پوشی" در روابط میان ایران و عراق است.

بر اساس قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد، عراق به عنوان آغازگر جنگ شناخته شده است.

پس از سقوط صدام حسین، شماری از مقام‌های ایران به طور پراکنده اظهار نظرهایی درباره پرداخت غرامت از سوی عراق مطرح کرده‌اند.

چنین اظهارنظرهایی به دنبال سخنان اخیر حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق مبنی بر پیروی کشورش از تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا علیه ایران شدت بیشتری یافت.

عبادی چند روز بعد توضیح داد که عراق تنها متعهد به خودداری از استفاده از دلار در مبادلات تجاری با ایران است و "از کل تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت نمی‌کند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه به ایسنا گفته است پرونده پرداخت غرامت از سوی عراق به ایران "باز" است.

چند روز پیش محمود صادقی، نماینده مجلس هم خواهان پرداخت غرامت از سوی عراق به ایران شده بود.

قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل در باره ترک مخاصمه در جنگ ایران و عراق در تیرماه ۱۳۶۶ به تصویب رسید و عراق آن را بلافاصله پذیرفت. ایران با حدود یک سال تاخیر این قطعنامه را در اواخر تیرماه ۱۳۶۷ پذیرفت و جنگ هشت ساله میان دو کشور پایان یافت.

بندهایی از قطعنامه ۵۹۸ از جمله بند ۷ که مربوط به پرداخت غرامت جنگی است تاکنون اجرا نشده است.

ایران هنوز موضوع دریافت غرامت جنگی از عراق را به طور رسمی با دولت آن کشور مطرح نکرده است.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.