سفر نخست‌وزیر عراق به ایران لغو شد

پرسش:حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، که به تازگی اعلام کرده بود از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت می‌کند، سفرش را به ایران لغو کرد.

پرسش:حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، که به تازگی اعلام کرده بود از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت می‌کند، سفرش را به ایران لغو کرد.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۱۲ مرداد این خبر را به نقل از معاونت مطبوعاتی دفتر آقای عبادی منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، برنامه سفر روز سه‌شنبه هفته جاری نخست‌وزیر عراق به ترکیه کماکان برقرار است، اما به دلیل آنچه که «مشغله کاری» وی عنوان شده، سفرش به ایران لغو شده است.

یک مقام‌ رسمی عراق که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفته که قرار بود عبادی برای گفت‌و‌گوهای اقتصادی به ایران و ترکیه سفر کند، اما پس از آنکه مقام‌های ایرانی از اظهارات وی مبنی بر تبعیت از تحریم‌های آمریکا علیه تهران ابراز نارضایتی کردند، سفرش به تهران لغو شد.

نخست‌وزیر عراق روز ۱۶ مرداد اعلام کرد که بغداد موافق تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست، اما در راستای حفظ منافع خود از تحریم‌ها تبعیت می‌کند.

حیدرالعبادی تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را «اشتباهی استراتژیک» خواند، اما در عین حال گفت که «ما به خاطر حفاظت از منافع ملت‌مان از تحریم‌ها پیروی می‌کنیم. ما از این تحریم‌ها حمایت نمی‌کنیم اما به آن عمل می‌کنیم».

آیت الله مجتبی الحسین، نماینده رهبر انقلاب در عراق، به شدت به این اظهارات واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن آن گفت که سخنان عبادی «غیرمسئولانه» بوده است.

به گفته وی، «این خیانت به ایران که موضعی صادقانه در قبال عراق داشته و نیز خیانت به خون شهیدان ایرانی است که از عراق دفاع کرده‌اند».

مجتبی الحسین ضمن ابراز ناراحتی از اظهارات نخست‌وزیر عراق، افزوده که این سخنان نشان می‌دهد حیدر العبادی از نظر روانی مقابل آمریکا «شکست خورده است.

ایرنا نیز در خبری که به نقل از الفرات عراق منتشر کرده، نوشت که سخنگوی دولت عراق از مواضع عبادی در زمینه تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت کرده و گفته «این موضع گیری حساب نشده و یا عجولانه نبوده است».

ایرنا که اندکی بعد این خبر را حذف کرد، به نقل از سعد الحدیثی نوشته بود که اظهارات عبادی «نه فی البداهه و یا عجولانه بلکه بر مبنای منافع ملی عراق بیان شده است».

به گفته وی، «دولت عراق نمی‌تواند موضعی اتخاذ کند که با منافع ملتش ناسازگار باشد و پایبندی به تحریم‌های آمریکا نیز بر همین مبناست».

محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، نیز پس از اظهارات عبادی، از تصمیم دولت عراق مبنی بر «تبعیت» از تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرد.

صادقی در این زمینه توئیت کرد که «دولت عراق مطابق ماده ۶ قطعنامه ۵۹۸، مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد دلار بابت غرامت خسارات مستقیم جنگ تحمیلی به ایران بدهکار است».

ایران و آمریکا اگرچه روابط خصمانه‌ای دارند، اما هر دو از بزرگ‌ترین متحدان عراق هستند و از این رو بازگشت تحریم‌های واشینگتن، دولت عبادی را در موقعیت دشواری قرار داده است

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.