تخت‌روانچی: نباید برای دیدار ترامپ و روحانی انتظار ایجاد کنیم

پرسش:مجید تخت‌روانچی، معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری می‌گوید فکر نمی‌کند در سفر حسن روحانی به نیویورک بین او و دونالد ترامپ ملاقاتی انجام شود.

پرسش:مجید تخت‌روانچی، معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری می‌گوید فکر نمی‌کند در سفر حسن روحانی به نیویورک بین او و دونالد ترامپ ملاقاتی انجام شود.

تخت‌روانچی در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته است: "نخیر. من خودم فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ دهد."

او، که از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران بوده، گفته است: "نباید بیهوده برای مردم انتظار ایجاد کنیم. وقتی انتظار مردم بالا برود و اتفاقی رخ ندهد، مردم ناراحت می‌شوند. شخصا زمینه‌ای برای مذاکره نمی‌بینم، هر چیز نیازمند زمینه‌ای است و الان زمینه آن فراهم نیست."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، همزمان با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، برای مذاکره مستقیم و بدون قید و شرط اعلام آمادگی کرده است. مقام‌های کشور می‌گویند با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، مذاکره قابل قبول نیست.

هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل، حدود یک ماه دیگر، ۱۸ سپتامبر(۲۷ شهریور) در نیویورک آغاز می‌شود و انتظار می‌رود که حسن روحانی، رئیس جمهور ، برای شرکت در آن به آمریکا سفر کند.

برخی رسانه‌های جهان درباره احتمال دیدار روحانی با آقای ترامپ گمانه‌زنی کرده‌اند.

 

حق نشر عکس AFP Image caption روحانی و ترامپ در هفته‌های گذشته انتقادهای تندی رد و بدل کرده‌اند

 

مجید تخت‌روانچی در مصاحبه با ایسنا گفته است که سال گذشته در جریان مجمع عمومی سازمان ملل، پس از سخنرانی حسن روحانی آمریکاییان در صدد تماس بااو برآمدند. وی افزوده است: "بعد از یکی دو ساعت آنان شروع کردند تلفنی پیغام دادن و دنبال کسانی می‌گشتند که پیغامشان را به آقای رییس‌جمهوری برساند. وقتی دیدند به نتیجه نمی‌رسند و جوابی به آنها داده نمی‌شود از شخص ثالث برای انجام شدن این کار کمک گرفتند."

تخت‌روانچی گفته است واکنش ایران به پیام‌های آمریکا منفی بود.

حسن روحانی در اولین سالی که به ریاست جمهوری رسید در جریان سفرش به نیویورک برای شرکت در اجلاس سازمان ملل، با باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا تلفنی صحبت کرد.

پس از این مکالمه، که اولین صحبت روسای جمهور ایران و آمریکا بود، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفت: "برخی از آنچه که در سفر نیویورک پیش آمد، به جا نبود، چون ما دولت آمریکا را غیرقابل اعتماد، خودبرتربین، غیرمنطقی و عهدشکن می‌دانیم."

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.