انتقاد امامان جمعه از عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی

پرسش:تعدادی از امامان جمعه ایران در خطبه‌های روز ۱۹ مردادماه ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت حسن روحانی، مذاکره با آمریکا را رد کرده و همچنین مذاکره با اروپا را بی‌فایده خواندند.

پرسش:تعدادی از امامان جمعه ایران در خطبه‌های روز ۱۹ مردادماه ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت حسن روحانی، مذاکره با آمریکا را رد کرده و همچنین مذاکره با اروپا را بی‌فایده خواندند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، خطاب به مقامات دولت گفت: «رفتید و مذاکره کردید؛ دلار سه هزار تومان را ده هزار تومان کردید، بازهم می‌خواهید مذاکره کنید؟»

وی تاکید کرد که اروپا و آمریکا «دشمنان قسم‌خورده ما هستند و اختلاف تنها در روش است».

علم‌الهدی و تعداد دیگری از امامان جمعه با اشاره به سخنان رهبر انقلاب شرایط فعلی کشور را شبیه به «جنگ احزاب» دانستند که در آن «مسلمانان بر کافران پیروز شدند».

در همین حال آیت الله علم‌‌الهدی گفت: «مسلمانان در زمان جنگ احزاب قوت لایموت هم نداشتند اما وضع امروز ما از آن موقع خیلی بهتر است.»

امام جمعه مشهد در خطبه های هفته گذشته نیز معترضان را نکوهش کرده و گفته بود که «به خاطر پایین افتادن شکم نباید مقابل نظام بایستید».

در همین حال آیت الله محمد امامی کاشانی امام جمعه تهران با اشاره به سخنان ترامپ اعلام کرد که جمهوری اسلامی «زیر بار مذاکره با آمریکا نخواهد رفت».

وی با اشاره به اعتراض‌های اخیر گفت: «این که ترامپ می‌گوید وضعیت اقتصادی ایران به سرعت تغییر کرده است، برای غیرت ایرانی قابل پذیرش نیست، پس چطور می‌شود عده ای ماجراجو شروع به سر و صدا می‌کنند و... عده‌ای نیز از این وضعیت عکس گرفته و آن را منعکس می کنند. به طوری که دشمنان روی آن مانور می‌دهند و امیدوار هستند تا با فشار ایران را به مذاکره وادار کنند.»

نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد در یک نشست خبری اعلام کرده بود که بغداد موافق تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست، اما در راستای حفظ منافع خود از تحریم‌ها تبعیت می‌کند.

با این حال محمدعلی جزایری، امام جمعه اهواز، از دولت، مردم و گروه های سیاسی کشور عراق به دلیل، به گفته او، «اعلام برائت و انزجار از تحریم‌های آمریکا» تشکر کرد.

تعدادی از دیگر امامان جمعه نیز از عملکرد تیم اقتصادی دولت انتقاد کردند.

رسول فلاحتی، امام جمعه رشت، گفت که رئیس جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی خود «نتوانست دل مردم را شاد کند».

امامان جمعه و دیگر چهره های اصول‌گرا در هفته های گذشته شدیدا از عملکرد دولت حسن روحانی انتقاد کرده‌اند.

آنان در عین حال دلیل مشکلات اقتصادی کشور را نه تحریم‌های آمریکا، بلکه عملکرد «ضعیف» دولت و همچنین به گفته آنان «سوء استفاده افراد سودجو» می‌دانند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.