ژنرال آمریکایی: مانور دریایی ایران پیامی به واشینگتن بود

پرسش:یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا می‌گوید، مانور دریایی ایران که در آن بیش از یکصد قایق در اطراف تنگه هرمز شرکت داشتند، پیامی به ایالات متحده بود به خاطر از سرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی.

پرسش:یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا می‌گوید، مانور دریایی ایران که در آن بیش از یکصد قایق در اطراف تنگه هرمز شرکت داشتند، پیامی به ایالات متحده بود به خاطر از سرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی.

ژنرال جوزف وتل، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که ایران در این تمرین دریایی، قصد داشت پس از تهدید رئیس‌جمهوری اسلامی به بستن تنگه هرمز، قابلیت‌های نظامی خود را به نمایش بگذارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ژنرال جوزف وتل اظهار داشت: برای ما این خیلی واضح است که در آستانه اعمال تحریم‌ها، آنها تلاش کردند از این مانور به به عنوان پیامی به ما استفاده کنند، آنها توانایی‌هایی دارند.

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا تاکید کرد: پیام ما به ایران این است ما از آنچه که می‌گذرد آگاه هستیم و آماده دفاع از خود هستیم.

وی افزود که ایران توانایی کارگذاری مین‌های دریایی و قایق‌های انفجاری را در این آبراهه پرتردد دارد٬ ولی ایالات متحده و متحدانش برای مقابله با چنین احتمالی تمرین کرده و آماده هستند.

اشاره این فرمانده آمریکایی به مانور دریایی روز ۱۱ مرداد سپاه است.

در حالی این مانور دریایی درخلیج فارس، آبراه هرمز و دریای عمان برگزار شد که رسانه‌های داخلی خبر آغاز آن را منتشر نکردند و این شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌ان‌ان بود که به نقل از مقام‌های نظامی آمریکا از برگزاری این رزمایش نظامی خبر داد.

با این حال رسانه‌های داخلی به نقل از سخنگوی سپاه پاسداران خبر پایان این مانور دریایی را منتشر کردند.

رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۴ مرداد ضمن اعلام پایان رزمایش دریایی «اقتدار» گفت: «این رزمایش با هدف کنترل و مراقبت از امنیت آبراه بین‌المللی و در چارچوب برنامه رزمایش‌های تقویمی سالانه سپاه برگزار شد.»

در حالی سخنگوی سپاه می‌گوید این مانور در چارچوب برنامه رزمایش‌های تقویمی سالانه سپاه برگزار شده که سی‌ان‌ان در گزارش خود تصریح کرده بود که موعد این رزمایش دریایی ایران «غیر عادی» است زیرا سپاه پاسداران، چنین رزمایش‌هایی را معمولا در ایام دیگری در سال انجام می‌داد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ، و پیش از او حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، پیش از بازگشت مجدد تحریم‌های آمریکا به طور تلویحی از اقداماتی از سوی ایران سخن گفتند که از آنها به عنوان احتمال بستن تنگه هرمز و حتی آبراه باب المندب در دریای سرخ تعبیر شد. اما حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی دوشنبه شب این اظهارات خود را تلطیف کرد.

این در حالی بود که عربستان سوم مردادماه به دنبال دو حمله منتسب به حوثی‌های یمن(انصارالله) به دو نفتکش‌ آن کشور در آبراه باب المندب٬ تمامی نقل و انتقالات نفت از دریای سرخ را به طور موقت متوقف کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز هفته گذشته گفت، اگر ایران تنگنه باب‌المندب را ببندد، اسرائیل «با همه بازوان نظامی خود» بخشی از یک «ائتلاف بین‌المللی قاطع» برای تامین امنیت منطقه در برابر ایران خواهد بود.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.