فرزند عطاالله مهاجرانی وزیر اسبق ارشاد تبرئه شد

پرسش: محسن مهاجرانی، فرزند وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، از اتهامات در پرونده دکل نفتی تبرئه و برای او قرار منع تعقیب صادر شد.

پرسش: محسن مهاجرانی، فرزند وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، از اتهامات در پرونده دکل نفتی تبرئه و برای او قرار منع تعقیب صادر شد.

اوایل سال 94 بود که موضوع گم‌شدن دکل 78‌میلیون‌دلاری فورچونا رسانه‌ای شد و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای به رئیس کمیسیون انرژی مجلس دستور بررسی موضوع مفقودشدن دکل نفتی متعلق به ایران را داد. تیر‌ 94 نیز بیژن زنگنه، وزیر نفت، در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه «آیا خبر مفقودشدن یک دکل نفتی ایران در زمان فعالیت دولت گذشته صحت دارد؟»، گفت: «موضوع مفقودشدن دکل نفتی متعلق به ایران واقعیت دارد و با پیگیری و شکایت ما پرونده‌ای در‌این‌باره تشکیل شده است». براساس آنچه در خبرها آمده، این دکل از طرف شرکت تأسیسات دریایی ایران خریداری شده بود؛ شرکتی که برای دو نفر از مدیران سابق آن پرونده قضائی تشکیل شده است. یکی از افرادی که درباره موضوع پرونده دکل نفتی در آبان 94 دستگیر شد، محسن مهاجرانی بود؛ کسی که چند ماه قبل از دستگیری مسعود میرکاظمی، وزیر نفت دولت محمود احمدی‌نژاد، او را در‌این‌باره متهم کرد و گفت: مهاجرانی دلال دکل نفتی گم‌شده بوده است و به خاطر همین اظهارات، فرزند عطاءالله مهاجرانی از میرکاظمی شکایت کرد. نزدیک به یک ماه بعد یعنی 18 آذر 94، محسن مهاجرانی با صدور قرار وثیقه پنج‌میلیارد‌تومانی از زندان آزاد شد و در نامه‌ای اعلام کرد: پرونده دکل نفتی فورچونا از‌آنجا‌که موجب بازداشت، بازجویی و تشکیل پرونده برای این‌جانب و فضاسازی‌های کاذب رسانه‌ای برای خانواده‌ام شد، از جهات متعددی شایسته بررسی و داوری است. تصور نمی‌کنم کسی با پیگیری قضائی، تشکیل دادگاه، بازگشت بیت‌المال و مجازات سوءاستفاده‌کنندگان از این ماجرا مخالف باشد. مهاجرانی گفت: بررسی این پرونده نیاز به طی مراحل جدی حقوقی، مالی و فنی خواهد داشت که امیدوارم این روال مانند قبل با قدرت، استحکام و بدون نیاز عوامل دخیل در موضوع دکل رسیدگی شود و این‌جانب حمایت قاطع خود را از ادامه مقتدرانه روند قضائی پرونده بدون دخالت جریان‌های مسموم سیاسی و اقتصادی تا پایان صدور حکم برای متهمان واقعی پرونده اعلام می‌کنم. او تأکید کرد: از همان وقتی که مسعود میرکاظمی، وزیر اسبق نفت در دولت پاکدست و مهرورز، نام من را با تأکید با نام پدرم و با جهت‌گیری سیاسی خاص به‌‌عنوان عامل اصلی و پشت پرده ماجرای دکل معرفی کرد (در‌حالی‌که درست است که من بزرگ‌شده در خانواده سیاسی بوده‌ام؛ اما تلاش کرده‌ام خودم را کاملا به ‌دور از این بازی‌ها قرار دهم و هیچ فعالیت سیاسی تا امروز نداشته‌ام و بعد‌از‌این هم نخواهم داشت) با این مسئله و موضوع بیشتر و جدی‌تر مواجه شدم که نهایتا به دستگیری از سوی سازمان اطلاعات سپاه به‌‌عنوان ضابط قضائی پرونده و حکم دستگیری از سوی قاضی دادسرای ویژه امور اقتصادی روبه‌رو شدم.  همان موقع سیدمحمود علیزاده‌طباطبایی، وکیل‌مدافع مهاجرانی و یکی دیگر از متهمان پرونده دکل نفتی، گفت که نام مهاجرانی در بین متهمانی که برای آنها کیفرخواست صادر شده، نیست و پرونده او همچنان در دادسرا در حال رسیدگی است.  همچنین شکایت مهاجرانی از میرکاظمی پس از مطرح‌شدن در دادسرا به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس نهم ارسال شد که هیئت یادشده اظهارات میرکاظمی را در راستای ایفای وظایف نمایندگی‌اش دانست و شکایت صورت‌گرفته را رد کرد. در‌حال‌حاضر از شش متهم پرونده دکل نفتی، سه متهم در ایران و سه متهم دیگر نیز در خارج از کشور به‌ سر می‌برند که یکی از آنها مدیرعامل یک شرکت اردنی و دو نفر دیگر، ایرانی هستند. 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.