2 میلیارد نفر در جهان به سه زبان سخن می گویند

پرسش:شبکه تلویزیونی یورونیوز جمعه شب گفت، دو میلیارد تن معادل یک چهارم جمعیت کره زمین به سه زبان چینی، اسپانیایی و انگلیسی صحبت می کنند.

پرسش:شبکه تلویزیونی یورونیوز جمعه شب گفت، دو میلیارد تن معادل یک چهارم جمعیت کره زمین به سه زبان چینی، اسپانیایی و انگلیسی صحبت می کنند.

 

به گزارش یورونیوز، یک میلیارد و 284 میلیون تن به زبان چینی سخن می گویند که این پرمخاطب ترین زبان در دنیا است و در مقابل ' آینو' کم مخاطب ترین زبان دنیا است که در تمام دنیا فقط ۱۰ نفر به این زبان سخن می گویند.
این زبان از شاخه ها زبان زاپنی و در معرض انقراض است.
زبان دوم دنیا اسپانیایی است که 437 میلیون تن با آن صحبت می کنند. 
بر این اساس زبان مردم مناطق مختلف جهان از جمله اسپانیا، آمریکای لاتین و بخش هایی از ایالات متحده اسپانیایی است.
یورونیوز افزود، با وجود آن که حدود 372 میلیون تن به انگلیسی صحبت می کنند و شمار این جمعیت نسبت به زبان های اول و دوم کمتر است، اما انگلیسی به لحاظ گستردگی جغرافیایی برترین زبان محسوب می شود، به گونه ای که در 106 کشور جهان با این زبان تکلم می کنند، درحالی که زبان های چینی و اسپانیایی به ترتیب در 37 و 31 کشور کاربرد دارد.
بر اساس این گزارش، زبان های عربی، هندی، بنگلادشی، پرتغالی، روسی و ژاپنی به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.
گزارش ها تحقیقی زبان شناسی نشان می دهد که نیمی از حدود 7 هزار زبانی که توسط مردم ساکن قاره های مختلف جهان استفاده می شود، در حال نابودی است. 
نامگذاری روز ۲۱ فوریه (دوم اسفند) به عنوان روز جهانی زبان مادری از سوی کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۹ از جمله واکنش به خطری است که گنجینه غنی و متنوع زبانی بشریت و یا بخشی از میراث فرهنگی تمدن انسانی با آن دست و پنجه نرم می کند.
گفته می شود که کشور ما ایران به خاطر وجود شمار فراوانی زبان و گویش های بومی در بخش های جغرافیایی مختلف آن از جمله مناطق بسیار آسیب پذیر جهان از نظر زبانی به شمار می رود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.