رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان:
«روحانی» قدرت حل مشکلات کشور را دارد

پرسش:رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ضمن دعوت همه گروه ها و جناح ها به وحدت و همدلی گفت: ما شاهد زحمات دکتر روحانی در دولت هستیم و می دانیم با مشکلات زیادی رو به رو است، معتقدیم رییس جمهوری می تواند مشکلات را حل کند.

پرسش:رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ضمن دعوت همه گروه ها و جناح ها به وحدت و همدلی گفت: ما شاهد زحمات دکتر روحانی در دولت هستیم و می دانیم با مشکلات زیادی رو به رو است، معتقدیم رییس جمهوری می تواند مشکلات را حل کند.

 

 

به گزارش ایرنا، محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس دهم امروز - چهارشنبه - در نشست خبری درباره برخی شائبه ها مبنی بر حمایت این فراکسیون از طرح عدم کفایت سیاسی رییس جمهوری افزود: موضع ما نسبت به دولت آن قدر واضح و شفاف است که اصلا نیازی به بیانیه و موضع گیری نیست. 
وی موضع این فراکسیون را نسبت به دولت، حمایت همراه با نقد مشفقانه عنوان و تاکید کرد: استیضاح و حتی سوال از رییس جمهوری حق مجلس بوده و بسیار هم خوب است اما هنوز سوال در دستور کار فراکسیون ها قرار نگرفته است.
رییس فراکسیون امید مجلس ادامه داد: ممکن است روزی بخواهیم از رییس جمهوری سوال کنیم اما طرح استیضاح و عدم کفایت به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.
عارف تاکید کرد: نماینده ای که درمورد عدم کفایت رییس جمهوری مطلبی مطرح کرده با فراکسیون امید در ارتباط است حتی اگر عضو فعال این فراکسیون باشد، موضع گیری فردی با موضع گیری سازمانی متفاوت است.
وی تاکید کرد: ما شاهد زحمات دکتر روحانی در دولت هستیم و می دانیم با چه مشکلاتی رو به رو است، ولی معتقدیم می تواند مشکلات را حل کند.

**رییس جمهوری برای افزایش کارایی تیم اقتصادی دولت اقداماتی انجام دهد 
رییس فراکسیون امید مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دولت نیازمند ترمیم است، گفت: ما نیاز به تحرک جدی‌تری در بخش اقتصادی دولت داریم، در این مسیر، 200 نفر از نمایندگان مجلس نامه ای را برای ترمیم تیم اقتصادی دولت امضا کردند. 
عارف یادآور شد: نظر فراکسیون امید این است که شخص رییس جمهوری برای افزایش کارایی تیم اقتصادی دولت اقداماتی را انجام دهد، اگر به هر دلیلی ایشان صلاح ندید، مجلس وظیفه خود را انجام خواهد داد هم اکنون چند استیضاح در دست بررسی قرار گرفته است. 

**کشور باید به سمت تحزب پیش برود
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان همچنین در پاسخ به سوالی درمورد طرح هسته سخت اصلاحات از سوی «سعید حجاریان» اظهار داشت: مسلما به استناد قانون اساسی، کشور باید به سمت تحزب پیش برود و راهی جز این نداریم.
عارف افزود: مجموعا این مساله جا افتاده است و برخی جریان ها که مقطعی هستند، در انتخابات رای می گیرند، اما پاسخگو نیستند. برخی جبهه ها نیز که تشکیل می شوند، چنین هستند زیرا شرایط برای تشکیل احزاب فراگیر وجود ندارد، فعلا موضع جبهه ای را به رسمیت می شناسیم، اما جبهه ها باید پاسخگو باشند. 
وی اظهار داشت: پس از بررسی فعالیت ها، به طور طبیعی به شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان رسیدیم که در دو دوره موفق بوده و البته هر بار، با آسیب شناسی سعی کردیم مشکلات را برطرف کنیم اما نهاد بالادستی این شورا باید چه باشد؟
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: ما مرجعی بالادستی در کنار مدیریت اجرایی لازم داریم که پارلمان اصلاحات در همین زمینه مطرح شده است؛ آنچه حجاریان گفته، این است که چنین ثباتی باید حفظ شود و هسته ای باثبات تشکیل شود که این پروسه را پیگیری کند. 
وی یادآور شد:البته تاکنون در محافل تا جایی که من بوده ام این بحث آقای حجاریان مطرح نشده است. 

** سوال از رییس جمهوری انگیزه های سیاسی دارد 
رییس فراکسیون امید مجلس همچنین در مورد طرح سوال از رییس جمهوری اظهار داشت: اعتقاد ما این است که پشت پرده سوال از رییس جمهوری انگیزه های سیاسی است؛ اگر انگیزه سیاسی نباشد و انگیزه های دیگر وجود داشته باشد از آن استقبال می کنیم. 
عارف در مورد پیگیری فراکسیون امید مجلس درخصوص موضوع حصر نیز گفت: برای رفع حصر ما کارگروه ویژه ای تشکیل داده ایم، بنا بر این بود که این موضوع رسانه ای نشود و همه احساس بُرد کنند؛ این مساله ملی است و تابع پیروزی جریان و شکست جریان دیگری نیست. 
وی همچنین گفت: بحث ممنوع التصویری آقای خاتمی را پیگیری کردیم که کمتر شده است.

**در رسانه ملی سلیقه حاکم است 
وی با تاکید بر این که گفت وگو در ذات انقلاب و فرهنگ ما است، یادآور شد: ما از ابتدای مجلس دهم بحث گفت وگوی ملی را مطرح کردیم، در ابتدا روند کُندی بود اما امروز راضی هستیم، هر چند کار سختی بود اما همه جناح ها باید به این نتیجه برسند که گفت وگوی ملی برای حفظ منافع ملی ضروری است. 
رییس فراکسیون امید مجلس دهم اظهار داشت: رسانه ها در شکل دادن و هدایت افکار عمومی نقش بی بدیل دارند، ولی متاسفانه حمایت داخلی از رسانه صورت نمی‌گیرد و اگر هم حمایتی باشد بعضا جانبدارانه است. 
عارف همچنین در مورد عملکرد رسانه ملی گفت: گاهی صدا و سیما در جایگاهی که باید پیام‌رسان به همه آحاد ملت و در برگیرنده مشکلات باشد، نیست، در بهترین ساعات و برنامه‌ها که باید مسائل جدی را پوشش دهد به مسائل ریز و غیرضروری می‌پردازد و انگار تنها به دنبال رفع تکلیف است و بعضا نگاه جانبدارانه‌ای در رسانه ملی دیده می‌شود، به نظر می‌رسد در رسانه ملی سلیقه و نه راهبرد ملی حاکم است. 
وی افزود: سوال این است که چقدر پرداختن به حاشیه‌ها در رسانه ملی ضرورت دارد، آیا اعلام خبر یک بازجویی و محاکمه کمک به مساله فرهنگی و ارتقای آن می‌کند؟ 
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: گاهی دولت مواردی را مطرح می‌کند که انعکاس آن در جامعه به کمک رسانه نیاز دارد اما این اتفاق رخ نمی‌دهد، پرهیز از دادن اخبار غیردقیق و کذب از موضوعات ضروری است که امروز احساس می شود، اثر خبر کذب در جامعه حتی با تکذیب آن نیز رفع نمی‌شود. 
عارف با ابراز تاسف از این که شخصیت‌های برجسته‌ای از طریق رسانه‌ها تخریب می‌شوند، گفت: این اقدام اثر خود را در جامعه می‌گذارد آن هم در شرایطی که باید رسانه‌ها امانت دار باشند، ما نقد را نفی نمی‌کنیم اما تاکید می کنیم که نقد باید مشفقانه، مبتنی بر تحلیل و راه گشا باشد. 
وی افزود: نقدها باید مبتنی بر صداقت، خدمت و نه مچ‌گیری باشد، پرهیز از درگیر کردن کشور به دعواهای حیدری- نعمتی امری ضروری است، دعواهای بی‌خاصیت بین جریان های مختلف یا درون یک جریان سیاسی چیزی را عاید کشور نمی‌کند و منفعتی هم ندارد. 

**ایجاد اختلاف در جریان اصلاحات، هیچ بهره ای برای کسی ندارد 
خبرنگار یکی از روزنامه های اصلاح طلب در این نشست خبری درباره ورود بوروکرات‌های محافظه کار به جریان اصلاحات سوال کرد و عارف را نیز از این محافظه کاران عنوان کرد.
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز پاسخ داد: متاسفانه سردمدار این صحبت‌ها روزنامه شماست، جای دیگر هیچ خبری نیست، ایجاد اختلاف در جریان اصلاحات، هیچ بهره‌ای برای هیچ کسی ندارد. 
عارف اظهارداشت: هیچ اصلاح‌طلبی از پشت کوه پایین نیامده، رفتار و کردار حداقل نسل اولی‌ها، قبل و بعد از انقلاب، کاملا مشخص است. 
وی همچنین درباره نامه انتقادآمیز 100 نفر از جوانان اصلاح طلب به سید محمد خاتمی در نقد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان گفت: ما از جوانانی که آن نامه را نوشتند، تشکر می‌کنیم، در بررسی عملکرد این شورا سازوکاری داشتیم. 
وی اضافه کرد: ما معصوم نیستیم اما باید در قالب پروسه اصلاحی جلو برویم، بنابراین نامه 100 نفر بسیار خوب بود، البته دیگرانی هم هستند که نظرشان کاملا متفاوت از این 100 نفر است. 
در ادامه خبرنگاری از عارف پرسید که برخی می گویند شما، الیاس حضرتی و محسن علیجانی نمایندگان تهران در انتصابات شهرداری تهران تاثیرگذار بودید که وی پاسخ داد: درباره آقای حضرتی حرفی نمی‌زنم چون به هر حال وی هم حزبی شهردار است اما درباره علیجانی، به جد این مساله را تکذیب می‌کنم. 
وی درباره ورودنکردن فراکسیون امید به مسائل و مشکلات اقتصادی باوجود تشکیل کمیته‌ای برای رفع حصر در روزهای ابتدایی مجلس دهم گفت: علت تشکیل کمیته رفع حصر در همان ماه های اول مجلس دهم مطالبه مردمی از فراکسیون امید بود، اولویت اصلی ما مسائل اقتصادی است و در همین راستا کمیته اقتصادی با حضور حدود 9 نفر از نمایندگان و برخی کارشناسان اقتصادی تشکیل شد. 
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در این کمیته درباره برون رفت از شرایط اقتصادی کشور بحث و تبادل نظر می‌شود البته کمیته دیگری در بنیاد امید ایرانیان برای رسیدن به راه حل‌های اقتصادی تشکیل شده است. 
عارف در مورد طرح ایجاد پارلمان اصلاحات نیز اظهارداشت: شورای عالی اصلاح طلبان به شورایی بالادستی نیاز دارد که دربرگیرنده همه طیف های اصلاح‌طلبی در کل کشور باشد، این شورا چنین جامعیتی را ندارد، اسم این شورا پارلمان اصلاحات است، البته ما فعلا به اسم کاری نداریم. 
وی ادامه داد: مساله اصلی چگونگی شکل گیری این شورا است، ولی این موضوع که با چه سازوکاری یک پارلمان 200، 500 یا 1000 نفره شکل بگیرد که دربرگیرنده نظرات همه اصلاح‌طلبان باشد در حال پیگیری است. 

**پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی در فراکسیون امید 
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به سوالی درباره پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی، گفت: ما از دی ماه این موضوع را از طریق دانشگاه تهران و معاون فرهنگی این دانشگاه پیگیری کردیم،‌ جلساتی هم در این راستا تشکیل دادیم که این مساله به عنوان یک مساله درون دانشگاهی تلقی شود و با برخورد قضایی مواجه نشویم. 
عارف افزود: دانشگاه در این زمینه کمک کرد تا دانشجویانی که دستگیر شده بودند، آزاد شوند، در فاز بعد با محکومیت چند نفر کارگروهی با مسئولیت فاطمه سعیدی نماینده تهران در فراکسیون تشکیل شد. 
وی تصریح کرد: محمد کاظمی نماینده ملایر به عنوان رابط ما با قوه قضاییه عضو این کارگروه شد، جلساتی با وزیر علوم داشتیم و تذکری به دانشگاه تهران دادیم که وظیفه دارد موضوع را جدی‌تر پیگیری کند. 
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: همچنین در کمیسیون وزیرعلوم را خواستیم چرا که معتقدیم سال تحصیلی باید با آرامش شروع شود، منصور غلامی هم به صورت جدی درگیر این مساله است. 

**اقدام صدا و سیما در پخش مستند بی راهه نهایت بی تدبیری بود 
عارف همچنین درباره اقدام صداوسیما در پخش مستند بیراهه گفت: به نظرم این کار رسانه ملی نهایت بی‌تدبیری بود، اگر اشکال قانونی و شرعی هم نداشته باشد، باز هم بی‌تدبیری صورت گرفته است. این روال در گذشته هم وجود داشته است. 
وی با تاکید بر این که این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح می شود، گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس در حال بررسی طرح اداره صداوسیما است که طبق اطلاعات دریافتی در مراحل آخر بررسی در این کمیسیون است. 
رییس فراکسیون امید مجلس اظهار امیدواری کرد: هر چه سریع تر این طرح در صحن علنی بررسی شود تا مشکلات در اداره صداوسیما به حداقل برسد. 
عارف در پاسخ به سوالی درمورد اظهارات یکی از نمایندگان تهران مبنی بر پرداخت رشوه به نمایندگان، گفت: محمود صادقی نماینده تهران در حال پیگیری این موضوع اطت، اگر لازم باشد خود فراکسیون امید هم دنبال می‌کند. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.