پاسخ تند مطهری به علم‌‌الهدی درباره 'پیامک‌های تهدیدآمیز'

پرسش:علی مطهری، نایب رییس مجلس، به طور تلویحی آیت الله  احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد را با جریان ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس مرتبط دانسته است.

پرسش:علی مطهری، نایب رییس مجلس، به طور تلویحی آیت الله  احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد را با جریان "ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز" به نمایندگان مجلس مرتبط دانسته است.

مطهری در یادداشتی برای ایسنا از هشدارآیت اللهی علم‌الهدی به مجلس درباره لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم انتقاد و او را به "ناآگاهی" متهم کرده است.

او نوشت که آقای علم‌الهدی "شاید بتواند به کشف منشا پیامک‌های بعضا تهدیدآمیز ارسالی از مشهد برای نمایندگان در ایام طرح لایحه مرتبط با FATF کمک کند."

این لایحه که تصویب آن از جمله شرایط حذف دائم ایران از لیست سیاه FATF یا گروه ویژه اقدام مالی (علیه پولشویی) است، در هفته‌های گذشته با مخالفت شدید منتقدان دولت و گروه‌هایی از اصولگرایان روبرو شد.

پیامک‌ها چه بود؟

مجلس در پی این انتقادها بررسی لایحه را مسکوت گذاشته است. تعدادی ازنمایندگان مجلس گفتند که با ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز برای مخالفت با تصویب این لایحه، تحت فشار قرار گرفته‌اند.

محمد محمودی شاه‌نشین، از اعضای فراکسیون امید گفته بود که پیامک‌ها از مشهد فرستاده شده است.

شاه‌نشین توضیح داد: "در هفته‌های اول با مهربانی و محبت پیام می‌دانند مبنی بر اینکه عدم تصویب قوانین مرتبط با FATF همراهی با شهدا است. هفته دوم با کمی تهدید عنوان می‌شد که آخرتتان را می‌بازید و استقلال و آزادی کشور مطرح است. اما روزهای آخر پیام می‌دادند که اگر مردید چطور می‌خواهید جواب خدا را بدهید."

امام جمعه مشهد چه گفت و مطهری چه پاسخ داد؟

آیت الله احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد که از منتقدان سرسخت دولت است هنگام بررسی این لایحه به نمایندگان مجلس هشدار داده بود که حواسشان جمع باشد: "در تاریخ اسمتان دنبال مملکت فروشان نیاید و نگویند شما هم با تصویب FATF جزو مملکت فروشان بودید."

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به علم‌الهدی، او را به ضربه زدن به ایران متهم کرده و گفته است: "اگر بنا بود نمایندگان مجلس، تشخیص‌های آقای علم‌الهدی را ملاک تصمیم‌های خود قرار دهند، امروز اثری از جمهوری اسلامی نبود و انقلاب اسلامی را دو دستی تقدیم آمریکا و اسرائیل کرده بودیم؛ چرا که همیشه انقلاب‌ها بیشترین ضربه را از ناحیه دوستان ناآگاه خود دریافت می‌کنند."

 

چرا لایحه مسکوت ماند؟

بررسی لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران روز ۳۰ اردیبهشت و به صورت غیرعلنی با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزرای امور خارجه و اقتصاد و دارایی آغاز شد.

جلسه علنی روز اول خرداد برای ادامه بررسی این لایحه با حواشی و جنجال‌هایی همراه بود و نمایندگان مخالف گفتند پیوستن ایران به کنوانسیون موجب ایجاد مسئولیت برای جمهوری اسلامی خواهد بود.

نظر موافقان و مخالفان چیست؟

نمایندگان مخالف پیوستن ایران به این کنوانسیون می‌گویند با توجه به این که برخی گروه های مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله لبنان در فهرست سازمان های تروریستی قرار دارند، پیوستن به این کنوانسیون می‌تواند باعث فشار بیشتر به ایران شود.

در مقابل مثلا عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه در موافقت با تصویب این لایحه گفته است: "ما معتقدیم هم اکنون صلاح کشور در این است که ما نباید خود با دست خود تحریم جدید علیه خودمان ایجاد کنیم، اگر به این کنوانسیون ها نپیوندیم و وارد مبارزه جدی با تروریسم نشویم تحریم‌های جدید علیه ما ایجاد می‌کنند."

اگر تصویب نشود؟

گروه ویژه اقدام مالی، در تاریخ ۲۳ فوریه (۴ اسفند) بار دیگر تصمیم گرفت که نام ایران را وارد فهرست سیاه پولشویی نکند و چهار ماه دیگر به تهران فرصت داد تا مطابق خواسته‌های این گروه، ساختار مالی خود را برای مقابله با پولشویی و حمایت از گروه‌های تروریستی، اصلاح کند.

این فرصت به زودی به پایان می‌رسد و مشخص نیست که با تعویق دو ماهه بررسی لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم، گروه ویژه اقدام مالی چه تصمیمی درباره ایران خواهد گرفت.

در ادامه مخالفت‌ها در مورد تصویب لوایح چهارگانه برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در مجلس،آیت الله علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، روز جمعه در خطبه‌های نماز عید فطر ترور حسنعلی منصور نخست‌وزیر دوره پهلوی را با شرایط کنونی مقایسه کرد.

او گفت: «آنها [موتلفه] با ترور حسنعلی منصور یک نقشه شوم آمریکایی - انگلیسی که می‌توانست هستی ایران را ببرند و بر سرنوشت ما مسلط شوند را نقش بر آب کردند.»

علم‌الهدی خطاب به نمایندگان مجلس تصریح کرد: «شما که در مجلس شورای اسلامی هستید حواستان جمع باشد که در تاریخ اسمتان دنبال مملکت‌فروشان نیاید و نگویند شما هم با تصویب FATF جزو مملکت‌فروشان بودید و شما هم با تصویب لایحه پولشویی کنوانسیون خارجی دشمن را بر تراکنش بانکی این مملکت مسلط کردید. حواستان باشد که شما به آن لیست اضافه نشوید. ... این حکومت با حکومت قاجار و پهلوی فرق دارد.»

حسنعلی منصور، نخست‌وزیر، در بهمن سال ۱۳۴۱ مقابل مجلس شورای ملی به دست موتلفه اسلامی ترور شد.

در دوران نخست‌وزیری او، «قانون اجازه استفاده مستشاران نظامی آمریکا در ایران از مصونیت‌ها و معافیت‌های قرارداد وین» به تصویب رسید که امام خمینی(ره) به شدت به آن اعتراض داشت.

در پاسخ به اظهارات احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، علی مطهری نماینده مجلس روز یکشنبه ۲۷ خرداد ضمن «ناآگاه » خواندن او در اینستاگرام خود نوشت: «اولا اگر بنا بود نمایندگان مجلس تشخیص‌های آقای علم الهدی را ملاک تصمیم‌های خود قرار دهند امروز اثری از جمهوری اسلامی نبود و انقلاب اسلامی را دو دستی تقدیم آمریکا و اسرائیل کرده بودیم....»

نایب‌ رئیس مجلس همچنین با اشاره به ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان در روزهای اخیر در مورد لوایح چهارگانه می‌افزاید: «این گفته آقای علم الهدی شاید بتواند به کشف منشأ پیامک‌های بعضا تهدیدآمیز ارسالی از مشهد برای نمایندگان در ایام طرح لایحه مرتبط با FATF کمک کند.»

هفته گذشته علی مطهری گفته بود که بییشتر پیامک‌هایی که به نمایندگان ارسال شده از مشهد بوده است. وی همچنین گفته بود احتمالا کسانی که در آتش‌ زدن کنسولگری عربستان دست‌ داشته‌اند، این پیامک‌ها را ارسال می‌کنند.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.