واکنش به نماینده مجلس که خواستار اخراج مسئول رسانه‌ای شدن تجاوز به دختر افغان شد

پرسش:یک روز پس از آن که رئیس اورژانس اجتماعی گزارشها دربارهٔ تجاوز به یک دختر خردسال افغان در خمینی شهر اصفهان را تأیید کرد، محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی شهر، با نگارش نامه ای خواستار برکناری مسئول رسانه ای شدن این خبر شد.

پرسش:یک روز پس از آن که رئیس اورژانس اجتماعی گزارشها دربارهٔ تجاوز به یک دختر خردسال افغان در خمینی شهر اصفهان را تأیید کرد، محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی شهر، با نگارش نامه ای خواستار برکناری مسئول رسانه ای شدن این خبر شد.

رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی کشور، روز شنبه ۱۲ خرداد خبر داد که این دختربچه پنج ساله هفته پیش از آن، «در حالی که مقابل خانه مشغول بازی بوده، از سوی سه مرد متجاوز ربوده و پیکر نیمه جان او چند ساعت بعد در خرابهای پیدا میشود.»

در گزارش پایگاه خبری شفقنا نام این دختر بهاره ذکر شده است.

در همین حال مسئولان سفارت افغانستان در ایران نیز صحت رخداد را تأیید کرده و گفته اند که پلیس و کمیسر سازمان ملل در امور پناهندگان در حال بررسی آن هستند.

 

اما روز چهارشنبه، ۱۶ خرداد، در رسانه ها و شبکه های اجتماعی متن نامهای از سوی نماینده خمینی شهر در مجلس منتشر شد که در آن آمده است: «همان طور که مستحضرید آقای جعفری رئیس اورژانس اجتماعی کشور در اقدامی ناشیانه، مسئله تجاوز به دختر افغانی در شهرستان خمینیشهر را رسانهای کرد، حال آن که معلوم نیست تجاوز حتمی باشد.»

این نامه از سوی محمدجواد ابطحی به انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور نوشته شده و تاریخ ۱۳ خرداد امسال را پای خود دارد.

در ادامه این نامه آمده است: «ثانیاً معلوم نیست [متجاوزان] چند نفر بودهاند، ثالثاً معلوم نیست تبعه چه کشوری بودهاند، رابعاً معلوم نیست انگیزههای عامل یا عاملین در صورت صحت ماجرا چه بوده است.»

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه نوشته است: «متأسفانه دشمنان انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) از فرصت سوءاستفاده کرده، در شبکه های مختلف داخلی و خارجی، اسلام، پیامبر، اهل بیت، امام خمینی و رهبری و مردم شهیدپرور استان را آماج افترا و لجن پراکنی قرار دادهاند.»

محمدجواد ابطحی در پایان نیز نوشته است: «لذا مستدعی است نسبت به برکناری فوری ایشان از سمت ریاست اورژانس اجتماعی کشور اقدام و نتیجه را جهت کاهش التهاب و تنش در شهرستان رسانهای فرمایید.»

پس از انتشار این نامه، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، در یک پیام توئیتری نوشت: «از نامه همکارم آقای سیدجواد ابطحی نماینده محترم خمینی شهر به رئیس سازمان بهزیستی متعجب شدم» و خبر داد که در این مورد در حال تلاش برای تماس با آقای ابطحی است.

محمود صادقی پس از آن در توئیتی دیگر با اشاره به محمدجواد ابطحی نوشت: «ایشان همین الان با بنده تماس گرفت و ضمن تأیید انتساب نامه به خود با شدت و حدت از مضمون آن دفاع کرد؛ اینکه هنوز کمّ و کیف موضوع معلوم نیست و رسانهای کردن آن موجب نگرانی خانوادهها و سوء استفاده ضدانقلاب شده، مخصوصاً اینکه محل جنایت شهری است که به نام امام خمینی است.»

پیش از این در اوایل خردادماه سال ۹۰ نیز، ۱۲ نفر از «اراذل و اوباش» با ورود به باغی که میهمانی خصوصی در آن برپا بود، با زندانی کردن مردان در یک اتاق، دختران و زنان را جمع کرده و مورد تجاوز قرار دادند.

در همان تاریخ نیز محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی شهر در مجلس، درباره آن رخداد با اظهار اینکه «امر تجاوز ممکن است در شهرها و مکانهای دیگر هم به وقوع بپیوندد»، تأکید کرد که رسانه ای کردن این مسئله «قبح عمل» را از بین میبرد و «فرصت را برای اختفا و متواری شدن مجرمان» فراهم میکند.

در همان روزها، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی کشور، نیز با انتقاد از انتشار اخبار مربوط به پرونده های تجاوز به عنف در رسانه های کشور اینگونه اظهار نظر کرد که انعکاس این اخبار باعث کاهش احساس امنیت در افکار عمومی میشود.

موسی سالمی، امام جمعه شهرستان خمینی شهر، هم در همان زمان گفت: «البته آنها هم که مورد تجاوز قرار گرفتهاند آدمهای علیهالسلامی نبودهاند» و از «۱۴ نفر» حاضر در این باغ «فقط دو نفرشان خانواده بودند».

طی هفته های گذشته، و با انتشار گزارشهای مربوط به پرونده «آزار جنسی» در دبیرستان معین تهران و دیگر گزارشهای مشابه، اعتراضات و انتقادها در مورد رویکرد مقامات به این رخدادها و تعلل در تصویب قوانین حمایت از کودکان در برابر کودک آزاری بالا گرفتهاست.

واکنش کاربران به درخواست نماینده خمینی شهر برای برکناری رئیس اورژانس اجتماعی

نامه محمد جواد ابطحی، نماینده خمینی شهر که خواستار برکناری رضا جعفری رئیس اورژانس اجتماعی کشور شده به شدت هدف انتقاد قرار گرفته است. در این نامه ابطحی اعلام خبر تجاوز به دختر افغان را "ناشیانه" خوانده بود.

رضا جعفری دوازدهم خرداد گفته بود: "مورد کودک آزاری مربوط به دختربچه‌ای افغان است که هفته گذشته در حالی که در مقابل خانه مشغول بازی بوده، از سوی سه مرد متجاوز ربوده و پیکر نیمه جان او چند ساعت بعد در خرابه‌ای پیدا می‌شود."

مسعود فریادی، مسئول امور حوادث سفارت افغانستان در تهران در گفت‌وگو با رسانه‌ها خبر تجاوز به این دختر خردسال را تایید کرده و گفته که پلیس ایران و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در حال بررسی این موضوع هستند.

هنوز خبری از دستگیری عامل یا عاملان این حادثه منتشر نشده است.

 امروز محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در توییتر خبر داد که نماینده خمینی شهر انتساب نامه را به خود تائید و "با شدت و حدت" از آن دفاع کرده است.

عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده اشنویه و نقده در واکنش به این نامه در توییتر نوشت: "آقای ابطحی مهم نیست متجاوزین به انسانیت چند نفر بودن، تجاوزشونده‌ و متجاوز اهل کجا بودند، مهم این است تجاوز به انسانیت در کشوری رخ داده که من و شما در آن مسئولیم"

صبا آذرپیک، خبرنگار نیز در واکنش به سخنان آقای ابطحی خواستار "بایکوت" چنین نمایندگانی شد. 

کاربر دیگری نیز در واکنش به سخنان این نماینده مجلس در توییتر نوشت: "هیچ نظارتی به رفتار نمایندگان نیست؟"

کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌های مختلفی مانند "ابطحی" و "بایکوت نماینده خاطی" به این موضوع واکنش نشان دادند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.