تهران صاحب یکی از ۵ مرکز خرید بزرگ شد

پرسش: نخستین فاز بازار بزرگ ایران (ایران‌مال) فردا رونمایی می‌شود. بازاری که گفته می‌شود یکی از ۵ مرکز خرید بزرگ دنیاست و در منطقه رقیب ندارد. در این رونمایی که همزمان با نیمه شعبان و روز کارگر است، علاوه بر معرفی وجوه مختلف این پروژه، از پیمانکاران و کارگران فعال در آن، قدردانی می‌شود.

پرسش: نخستین فاز بازار بزرگ ایران (ایران‌مال) فردا رونمایی می‌شود. بازاری که گفته می‌شود یکی از ۵ مرکز خرید بزرگ دنیاست و در منطقه رقیب ندارد. در این رونمایی که همزمان با نیمه شعبان و روز کارگر است، علاوه بر معرفی وجوه مختلف این پروژه، از پیمانکاران و کارگران فعال در آن، قدردانی می‌شود.

بازار بزرگ ایران پروژه‌ای چند وجهی است که دست‌اندر‌کاران آن، اهمیت این بازار را در همین ویژگی عنوان می‌کنند. ایران‌مال پروژه‌ای تجاری، فرهنگی، مذهبی، رفاهی و تفریحی است و این موضوع، مجتمع مذکور را متمایز از سایر مراکز خرید می‌کند. در این راستا برای معرفی پروژه و به بهانه رونمایی از نخستین فاز ایران‌مال، نشست خبری با حضور جلال رسول‌اف، مدیرعامل بانک آینده به عنوان سرمایه‌گذار اصلی پروژه و علا میرمحمد‌صادقی از چهره‌های برجسته اقتصادی ایران که ریاست هیات امنای این بازار بزرگ را بر عهده دارد، برگزار شد. در این نشست ایران‌مال از دو زاویه تشریح شد. زاویه اول به انگیزه دست‌اندر‌کاران و تبیین ساخت این پروژه برمی‌گشت. زاویه دیگر نیز جزییاتی بود که در خصوص ایران‌مال اعلام شد.

مالک سرمایه گذار اصلی ایران مال، علی انصاری مالک بازار مبل ایران و بازار موبایل ایران است. 

به نوشته اعتماد؛ میرمحمدصادقی در ابتدای این نشست عنوان کرد: من در شیخ‌نشین‌های خلیج فارس مثل دوبی همیشه اظهار کوچکی می‌کردم که ایرانی‌ها با زحمت و هزینه به این کشورها می‌آمدند و گاهی حتی جنس‌های بنجل را که اغلب ساخت چین بود، خریداری می‌کردند. همین شیخ‌نشین‌ها اغلب به خاطر داشتن چنین امکاناتی به ما فخر می‌فروختند. من همیشه احساس می‌کردم که چرا ما در ایران چنین محلی را نداریم که بتوانیم در مقابل خارجی‌ها سربلند شویم و کالاها را در آنجا عرضه کنیم. بنده پس از انقلاب تاکنون در اتاق بازرگانی فعالیت داشتم. به یاد دارم اوایل انقلاب، مهمان‌هایی که از خارج کشور به ایران می‌آمدند را تنها به بازار بزرگ تهران می‌بردیم. چراکه جای دیگری برای خرید نبود. به همین دلیل ایران‌مال با انگیزه آبروی ملی ساخته شد که افتخار ملی محسوب می‌شود. موسسان این پروژه با توجه به علایق ملی و مذهبی که داشتند، تصمیم گرفتند هیات امنایی برای ایران‌مال انتخاب کنند که البته این هیات، نقشی در مسائل مالی ندارد و من نیز به عنوان رییس هیات امنا، فعالیت دارم. به گفته او در این پروژه سعی شده افراد از تمام زمان حضور خود در این مجموعه عظیم، به طرق مختلف استفاده کنند و به جز خرید، به جنبه‌های دیگر نیز توجه ویژه‌ای شده است. تاکنون نیز شرکت‌های بزرگی برای فعالیت در این مجتمع، قرارداد بسته‌اند. او افزود: دست‌اندرکاران پروژه، برای انعقاد قراردادها، حساسیت خاصی دارند و افرادی که قرار است در این مجتمع فعالیت کنند باید دارای شرایط خاص باشند.

در ادامه رسول‌اف نیز به تشریح انگیزه بانک آینده برای حضور در این پروژه و سرمایه‌گذاری در آن پرداخت. او در ابتدا اظهار کرد: توسعه اقتصادی کشورها عمدتا در بخش‌های حقیقی اقتصاد اتفاق می‌افتد و بخش مالی موتور محرک این بخش‌ها است. برآورد متخصصان و اقتصاددانان این است که تمام کشورهای پیشرفته، در بخش‌های مالی توسعه یافته‌اند. بنابراین برای اینکه مسیر توسعه هموار شود، علاوه بر بخش‌های حقیقی اقتصاد، نیازمند بخش مالی قوی مقتدر و مکمل هستیم.

رسول‌اف به اهمیت ایران‌مال اشاره کرد و گفت: این پروژه از این جهت اهمیت دارد که نه تنها بزرگ‌ترین مرکز تجاری کشور است بلکه دارای بزرگ‌ترین مجتمع‌های فرهنگی و رفاهی است که همگان می‌توانند از آن استفاده کنند. به گفته او، هر سال بسیاری از ایرانی‌ها به خارج از کشور سفر می‌کنند و هزینه‌های سفر آنها نیز بالا است. برخی از این سفرها صرفا به دلیل بازدید و خرید از مجتمع‌های بزرگ تجاری و استفاده از امکانات رفاهی آن کشورها است. بنابراین ایده طراحان اصلی این پروژه، هدایت کردن بخشی از این سفرها به داخل کشور است. بنابراین این پروژه نه تنها موجب صرفه جویی در مصرف منابع ارزی می‌شود، بلکه می‌تواند موجب اشتغال‌زایی و ایجاد رونق شود.

 

ایران‌مال کجاست؟

ایران‌مال بین استان البرز و تهران قرار دارد. طراحی و مطالعه این پروژه ۲ سال به طول انجامیده و اجرای آن ۵ الی ۶ سال زمان برده است. نخستین فاز ایران‌مال فردا رونمایی می‌شود که بر اساس گفته رسول‌اف، به تدریج و تا چند ماه آینده بخش‌های مختلف تجاری، فرهنگی ورزشی و رفاهی آن به بهره‌برداری خواهد رسید. این مجموعه بر اساس سه بعد تخصصی شکل گرفته است؛ فرهنگ و معماری ایرانی، فرهنگ و معماری اسلامی و فرهنگ و معماری نوین. مساحت کل مجموعه ایران‌مال، یک میلیون و ۹۵۰ مترمربع است که حدود ۵۰۰ هزار مترمربع آن را واحدهای تجاری تشکیل می‌دهند. در فاز اول نیز از یک میلیون و ۴۰۰ هزار مترمربع آن رونمایی خواهد شد که دارای ۳۰۰ هزار مترمربع واحد تجاری و تولیدی است. ۵۵۰ مترمربع دیگر در فاز دوم و تا پایان ۱۳۹۹ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

این مجموعه، حدود ۲۰۰ رستوران دارد. همچنین بزرگ‌ترین فروشگاه کارفو که برای قشر متوسط یا با درآمدهای پایین‌تر است، در آن افتتاح می‌شود. ۲۰ هزار پارکینگ خودرو و موتورسیکلت نیز به صورت رایگان به بازدیدکنندگان تعلق می‌گیرد. ۸‌هزار خودرو نیز در هر ساعت می‌تواند به این مجموعه وارد و از آن خارج شود. ایران‌مال دارای ۵۲ دسترسی اعم از تونل، پل، زیرگذر و رمپ‌های مختلف است. آخرین مذاکرات نیز برای ایجاد خط مستقیم مترو به این مجموعه، انجام شده که احتمالا تا ۱۸ ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد. با توجه به موقعیت این مجتمع، برآورد شده ۲۰ میلیون نفر مستقیم می‌توانند از امکانات ایران‌مال استفاده کنند. علاوه بر آن در قسمت‌های فرهنگی ۴۰ واحد سینمایی طراحی شده که ۱۲ واحد در فاز یک افتتاح خواهد شد و دارای ۱۸۰۰ صندلی خواهد بود و ۲۸ واحد دیگر در طرح توسعه است.

همچنین ایران‌مال دارای فضاهای ورزشی استاندارد در ۱۵ رشته ورزشی است. طولانی‌ترین جاده تندرستی در منطقه نیز در ین مجتمع قرار دارد که مسافت آن ۲‌و‌نیم کیلومتر است. سالن‌های همایش این مجتمع را نباید از یاد برد. باغ دیدار و باغ ماهان نیز نمایانگر فرهنگ و فناوی‌های جدید روز است. همچنین باغ کتاب به وسعت ۳ هزار و ۳۰۰ متر مربع با ۶۷ هزار جلد کتاب و فروشگاه بزرگ کتاب نیز در این مجموعه خودنمایی می‌کند.

بازار ایرانی ایران‌مال، نماد فرهنگی، ایرانی و اسلامی است. این بازار بزرگ‌ترین بازار سنتی با معماری سنتی است که بعد از دوره صفویه به طور متمرکز ساخته شده و مساحت آن یک هکتار است. این بازار چهار سوق دارد؛ فرش ایرانی، خشکبار ایرانی، صنایع دستی ایرانی و وسایل آنتیک و قدیمی ایرانی. همچنین بازار ایرانی مانند بازارهای قدیمی دارای تالار آینه است. از سویی برای نخستین‌بار به جای کافه شاپ، در این بازار به رسم قدیم، شربت خانه وجود دارد. دریاچه‌ای به وسعت ۱۳ هزار مترمربع نیز از دیگر بخش‌های ایران‌مال است. فضاهای نمایشگاهی این پروژه نیز قابل توجه است. بزرگ‌ترین مرکز نمایشگاهی ایران در ایران‌مال واقع شده که ۴۰ هزار مترمربع است. نمازخانه‌ها و مسجد جامع، امکانات بانکی با نوین‌ترین امکانات، شهربازی سرپوشیده ۱۰‌هزار مترمربعی و سرای سالمندان با ظرفیت ۳۰۰ نفر از دیگر امکانات ایران‌مال محسوب می‌شود. فاز اول دارای یک هتل ۵‌ستاره پلاس با ۴۰۰ اتاق و امکانات بالا است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. سایر بخش‌های فاز اول نیز ۳ تا ۶ ماه آینده افتتاح خواهند شد.

 

 

### 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.