بازگشت مصدق به خیابان‌های تهران؛ خیابانی نه چندان شایسته نام او

پرسش:با مصوبه شورای شهر تهران، نام دکتر محمد مصدق، نخست‌وزیر دوران ملی شدن صنعت نفت ایران، به خیابان های پایتخت بازگشته است.

پرسش:با مصوبه شورای شهر تهران، نام دکتر محمد مصدق، نخست‌وزیر دوران ملی شدن صنعت نفت ایران، به خیابان های پایتخت بازگشته است.

در جریان جلسه علنی امروز شورای شهر تهران، اعضا نام خیابان نفت در حوالی خیابان میرداماد را به محمد مصدق تغییر دادند.

از مجموع ۱۹ نماینده حاضر هر ۱۹ نفر به این طرح رای مثبت دادند.

پیش از این اعلام شده بود که یکی از کمیسیون های شورای شهر پیشنهاد تغییر نام خیابان کارگر شمالی به محمد مصدق را تصویب کرده و موضوع آماده رای‌گیری در صحن علنی شورا است. اما در جریان جلسه امروز خیابان دیگری در تهران به نام محمد مصدق تغییر کرد.

نامگذاری معبری در تهران برای یادبود محمد مصدق معمار ملی شدن صنعت نفت ایران که در جریان یک کودتایی انگلیسی- آمریکایی در ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ برکنار شد، همواره از موضوعات بحث برانگیز در سال های پس از انقلاب بوده است.

در ماه های اول انقلاب مدتی خیابان پهلوی تهران، محمد مصدق خوانده می شد اما سرانجام این خیابان به صورت رسمی به ولیعصر تغییر نام داد.

تغییر نام خیابان هایی که اسامی شناخته شده ای دارند، در مواردی انتقادهایی را در پی داشته است. از جمله این انتقادات به تغییر نام بزرگراه نیایش تهران بود که پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی به نام او تغییر کرد.

خیابان نفت از فرعی های خیابان میرداماد است و ضلع جنوبی و شمالی آن کمتر از یک کیلومتر است.این خیابان ، خیابان چندان شناخته شده و کاربردی بشمار نمی آید.

 

###

 
نظرات کاربران (1)

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.