انتقاد آیت الله جنتی از روحانی و معترضان به حجاب پس از ابقا در ریاست مجلس خبرگان

پرسش:درجلسه روز سه‌شنبه مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله احمد جنتی برای دومین سال به عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد. احمد جنتی نخستین سخنرانی‌اش پس از ابقا را به انتقادی تند از دولت حسن روحانی اختصاص داد.

پرسش:درجلسه روز سه‌شنبه مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله احمد جنتی برای دومین سال به عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد. احمد جنتی نخستین سخنرانی‌اش پس از ابقا را به انتقادی تند از دولت حسن روحانی اختصاص داد.

طبق گزارش‌ها، تنها تغییر چشمگیر در ترکیب هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری انتخاب عباس کعبی به جای قربانعلی دری نجف‌آبادی در سمت منشی هیئت رئیسه است.دری نجف آبادی نسبت به کعبی موضع سیاسی معتدلی دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد جنتی روز سه‌شنبه، ۲۲ اسفند، با ۶۶ رای بار دیگر به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.

بر اساس این گزارش، محمود هاشمی شاهرودی با ۷۲ رای و محمدعلی موحدی کرمانی با ۷۰ رای به عنوان نایب رئیسان اول و دوم مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند.

در این جلسه، همچنین احمد خاتمی با ۵۰ رای و عباس کعبی با ۴۲ رای به عنوان منشی‌ هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند.

در انتخابات امروز هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، عباس کعبی جایگزین قربانعلی دری نجف‌آبادی شد.

تعداد نمایندگان مجلس خبرگان رهبری ۸۸ نفر است، اما آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و نصرالله شاه‌آبادی پس از انتخابات فوت شدند.

سال گذشته احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، با کسب ۵۱ رای به عنوان رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان انتخاب شده بود.

در این رای‌گیری، ابراهیم امینی ۲۱ رای و محمود هاشمی شاهرودی ۱۳ رای کسب کردند.

برخی رسانه‌ها و تحلیل‌گران، از آیت الله ابراهیم امینی به عنوان نامزد مورد حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری نام برده بودند.

در انتخابات هفتم اسفند ۹۴ احمد جنتی در استان تهران نفر شانزدهم یعنی آخرین نفر شده بود.

آیت الله جنتی در نشست روز سه‌شنبه مجلس خبرگان رهبری از دولت حسن روحانی انتقاد کرده و دولت او را متهم کرد که دارای مقاماتی غیرانقلابی است.

اوگفت: «آقای رئیس‌ جمهور نگذارید انقلاب دست نااهلان بیفتد؛ در دستگاه شما کسانی هستند که حداکثر انقلابی نیستند و حداقل با انقلاب فاصله‌ دارند.»

وی اضافه کرد: «در انتخاب افراد باید دقت شود چون برخی از این افراد به دنبال ثروت‌اندوزی هستند.»

جنتی پیش از این نیز بارها از انتصاب تعدادی از اصلاح‌طلبان در دولت روحانی انتقاد کرده بود.

برخی نیز با اشاره به موضوعاتی مانند حقوق مقامات دولتی، مشهور به «حقوق های نجومی»، آنها را به «زندگی اشرافی» متهم می کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در نشست روز سه‌شنبه این مجلس همچنین اعتراض به حجاب اجباری را «نوعی ترویج فسق و فجور» خواند.

به گزارش ایسنا وی اضافه کرد: «باید جلوی کسانی که می‌خواهند تظاهر به فسق کنند و با رقصیدن و برداشتن روسری‌شان که در واقع برداشتن عفت و شرافت‌شان است محکم برخورد شود و جلوی‌شان گرفته شود.»

همچنین به گزارش ایلنا، رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: «قبل از انقلاب در خیابان دختران مینی‌ژوپ‌پوش جوانان ما را فاسد می‌کردند که از بین رفتند و زنان باحجاب آمدند که مایه افتخار ما هستند، مواظب باشیم پسرها و دخترهایمان خراب نشوند.»

شماری از چهره‌های سیاسی همچون مصطفی تاج‌زاده نیز با اجباری بودن حجاب مخالفت کرده و علیرضا بهشتی، فرزند آیت‌الله محمد بهشتی، نخستین رئیس دیوان عالی کشور پس از انقلاب، نیز گفته که پدرش مخالف حجاب اجباری بود و تا آخرین روز فعالیت خود در دادگستری حجاب را «اجباری» نکرد.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.