سازمان هواپیمایی کشوری خواستارتوقف پرواز هواپیماهای ای‌تی‌ار در شرکت آسمان شد

پرسش:سازمان هواپیمایی کشوری یافته‌های اولیه درباره علت سانحه هواپیمای متعلق به شرکت آسمان را منتشر و توصیه کرده است که ادامه پرواز هواپیماهای ای تی ار۷۲ شرکت هواپیمایی آسمان فعلا متوقف شود.

پرسش:سازمان هواپیمایی کشوری یافته‌های اولیه درباره علت سانحه هواپیمای متعلق به شرکت آسمان را منتشر و توصیه کرده است که ادامه پرواز هواپیماهای ای تی ار۷۲ شرکت هواپیمایی آسمان فعلا متوقف شود.

یک فروند هواپیمای ای تی ار۷۲ شرکت هواپیمایی آسمان روز ۲۹ بهمن در نزدیکی یاسوج با ۶۶ مسافر و خدمه سقوط کرد و همه مسافران آن در برخورد با کوه کشته شدند.

گزارش رسمی سازمان هواپیمایی کشوری گفته است که "عدم آرایش فنی برای استقرار سیستم هشدار به خلبان" در ارتباط با سیستم ضدیخ در بال و بدنه هواپیما، و "عدم ارائه آموزش موثر" و "بلاتکلیفی" امریه فنی از سوی شرکت آسمان" در این باره، احتمالا از علت های اصلی سقوط هواپیمای متعلق به شرکت آسمان بوده است.

سازمان هواپیمایی کشوی می‌گوید "عدم ارائه آموزش موثر و اصلاح دستورالعمل‌ها توسط شرکت بهره‌بردار (شرکت آسمان) قابل چشم پوشی نیست".

گزارش، به اولین سانحه برای این نوع هواپیماها که بیش از ۲۰ سال پیش به دلیل یخ‌زدگی در آمریکا رخ داده اشاره کرده و گفته پس از این سانحه و بررسی کارخانه سازنده و اتحادیه ایمنی هوایی اروپا "چندین امریه فنی به روی این هواپیما صادر شد" تا "نسبت به نصب سیستم اخطار دهنده شرایط یخ‌زدگی و اصلاح دستور العمل های عملیاتی و آموزشی اقدام شود".

براساس این گزارش رسمی، شرکت آسمان برای این موضوع اقدام کرد اما به "دلیل عدم پشتیبانی کارخانه سازنده قطعات ملزوم (آمریکایی)، نتوانست قطعات لازم را تهیه کند. براین اساس کارخانه سازنده یک راه حل مقطعی شامل آموزش‌های خاص و اصلاحات در مدارک هواپیما را به به شرکت آسمان ارائه کرد که می بایست به تایید سازمان هواپیمایی کشوری ایران می‌رسید. راه حل جایگزین به سازمان پیشنهاد نشد و در زمان وقوع حادثه اجری امریه فنی فوق، بلاتکلیف بوده است".

گزارش می گوید که کنترل این نوع هواپیما با فعال کردن سیستم ضدیخ "محتمل" است اما "عدم انجام آرایش فنی برای استقرار سیستم هشدار به خلبان قابل قبول نبوده و باید در آخرین تعمیرات کلی در آبان ۱۳۹۶ انجام می‌گرفت".

سازمان هواپیمایی کشوری توصیه کرده است که "تا زمان حصول اطمینان از رعایت حداقل تطابق آموزشی و عملیاتی مورد تایید" ادامه پرواز ناوگان ای تی ار۷۲ شرکت هواپیمایی آسمان متوقف شود.

سازمان هواپیمایی کشور می‌گوید دیگر نتیجه گیری اولیه درباره علت سقوط، کاهش ارتفاع هواپیمای به زیر ۱۷ هزارپا پیش از رسیدن به بالای فرودگاه یاسوج بوده که خلبان "مجاز به آن نبوده" است. براساس این گزارش با توجه به موانع متعدد پروازی در حوالی یاسوج هواپیما با توجه به وضعیت هوا، نباید آغاز به فرود آمدن در فرودگاه یاسوج و کاهش ارتفاع قبل از رسیدن به منطقه مجاز، می کرده است.

گزارش سازمان هواپیمایی کشوری می گوید اطلاعات جعبه سیاه هواپیما توسط شرکت سازنده آن در فرانسه پیاده شده و در اختیار ایران قرار گرفته اما اشاره مستقیمی به این که از همه اطلاعات آن در این گزارش استفاده شده یا خیر، نکرده است.

سازمان هواپیمایی کشوری می گوید خلبان هواپیما در سال ۱۳۸۸ تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته بود اما با نظر کمیسیون پزشکی هوایی مجاز به پرواز با همراهی یک خلبان یا کمک خلبانی بوده که او می بایست محدودیت های پزشکی نداشته باشد. با این حال لحن گزارش درباره این که در پرواز تهران- یاسوج این اقدام صورت گرفته یا نه، مبهم است.

گزارش سازمان هواپیمایی کشوری می گوید هواپیمای سقوط کرده از حیث فنی سالم بوده و هنوز عمر آن به نیمه هم نرسیده بوده است.

شرکت هواپیمایی آسمان وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری و از زیرمجموعه های وزارت رفاه است.

 

 

###

  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.