55 میلیون ایرانی در سال آینده 'یارانه می‌گیرند'

پرسش:علی اصغر یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده، تعداد یارانه بگیران در سال ۱۳۹۷ را ۵۵ میلیون نفر اعلام کرده است.

پرسش:علی اصغر یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده، تعداد یارانه بگیران در سال ۱۳۹۷ را ۵۵ میلیون نفر اعلام کرده است.

به گزارش خانه ملت، یوسف‌نژاد گفته با تصمیم مجلس هفت هزار میلیارد تومان به پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال آینده اضافه شده است.

حالا با این تصمیم مجلس از تعداد کسانی که قرار بود یارانه‌شان حذف شود کم شده است.

دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال آینده ۲۳ هزار میلیارد تومان برای یارانه‌های خانوار پیشنهاد کرده بود که حالا این رقم به حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در این لایحه البته کل بودجه اختصاص داده شده به بخش یارانه‌ها ۳۷ هزار میلیارد تومان بود که به جز خانوار، بخش‌های دیگری نظیرکمیته امداد، سلامت، نان و خرید تضمینی گندم را هم شامل می‌شد.

سخنگوی کمیته تلفیق همچنین گفته است: "اگر مجلس با پیشنهاد دولت در زمینه پرداخت‌های نقدی، یعنی با رقم ۲۳ هزار میلیارد تومان موافقت می‌کرد، یارانه نقدی ۳۳ میلیون ایرانی در سال آینده حذف می‌شد، اما ما در مجلس تعداد حذفی‌ها از یارانه نقدی را کاهش دادیم."

براساس گزارش دیوان محاسبات در آبان ماه امسال ۷۶ میلیون و سیصد هزار نفر در کشور یارانه نقدی دریافت کرده‌اند؛ که براساس تصمیم جدید مجلس در سال آینده حدود ۲۱ میلیون نفر از تعداد آنها کم خواهد شد؛ هر چند ریزش تعداد یارانه بگیران ایرانی در پیشنهاد اولیه دولت در لایحه بودجه سال آینده شدیدتر بود.

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سه روز پیش گفته بود که به خواست مجلس، بودجه پرداخت یارانه‌های نقدی در سال آینده کاهش نخواهد یافت و حتی افزایش هم می‌یابد.

انتقاد از قطع یارانه‌های نقدی بیش از سی میلیون ایرانی که دولت برای سال بعد پیشنهاد کرده بود با اعتراض‌های خیابانی دی ماه در این کشور شدت گرفت.

در جریان اعتراض‌ها، رسیدگی به وضعیت معیشت، یکی از خواسته‌های معترضان بود و حتی این نگرانی مطرح شد که کاهش یارانه‌ها به نارضایتی‌ها دامن بزند.

حدود یک ماه پیش مجلس در اتفاقی بی‌سابقه کلیات لایحه بودجه سال آینده که مورد موافقت کمیسیون تلفیق هم قرار گرفته بود را رد کرد.

این کلیات البته سه روز بعد در رای‌گیری مجدد مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار گرفت.

 

حدود یک ماه پیش مجلس ایران در رای گیری اولیه کلیات لایحه بودجه سال آینده را رد کرد که یکی از موارد انتقاد قطع یارانه‌های نقدی بیش از سی میلیون ایرانی در پیشنهاد دولت بود.حق نشر عکس Icana
Image caption حدود یک ماه پیش مجلس  در رای گیری اولیه کلیات لایحه بودجه سال آینده را رد کرد که یکی از موارد انتقاد قطع یارانه‌های نقدی بیش از سی میلیون ایرانی در پیشنهاد دولت بود.

 

از جمله ایرادهای کلیدی که به بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۳۹۷ گرفته شد که نهایتا تاثیر عمده‌ای بر تصمیم به رد کردن این لایحه داشت، قطع یارانه‌های بیش از سی میلیون شهروند ایرانی در سال آینده خورشیدی بود.

افزایش قیمت سوخت هم یکی از موضوعات جنجال برانگیز بود که کمیسیون تلفیق با افزایش ۵۰ درصدی قیمت آن در سال آینده "به دلیل مسائل و مشکلات اجتماعی"موافقت نکرد.

براساس برنامه‌ریزی اولیه دولت، بودجه یارانه‌های نقدی قرار بود از محل درآمد دولت از افزایش حامل‌های انرژی جبران شود که این اتفاق نیفتاد.

بعضی از منتقدان افزایش اخیر قیمت ارز در ایران را به "تلاش دولت برای جبران کسری بودجه سال آینده" نسبت می‌دهند که البته روحانی آن را رد کرده است.

قیمت دلار در بازار آزاد  طی یک ماه حدود ۱۱۰۰ تومان افزایش یافت و هفته پیش به مرز ۵ هزار تومان نزدیک شد.

دولت البته با ارائه "بسته ضدالتهاب ارزی" و اقدامات ضربتی پلیس نظیر دستگیری دلالان و بستن چند صرافی توانست تا حدی التهاب بازار را کاهش دهد.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.