درگیری پلیس و دراویش در تهران؛ 'سه پلیس در حمله یک اتوبوس شهید شدند'

پرسش:تجمع تعدادی از دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه، به درگیری با پلیس و خشونت کشیده شد. براساس بعضی گزارش ها تجمع دراویش که تا صبح سه شنبه ادامه داشت اکنون پایان یافته است.

پرسش:تجمع تعدادی از دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه، به درگیری با پلیس و خشونت کشیده شد. براساس بعضی گزارش ها تجمع دراویش که تا صبح سه شنبه ادامه داشت اکنون پایان یافته است.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوینیروی انتظامی دوشنبه تأیید کرد که در حمله یک اتوبوس به جمع مأموران نیروی انتظامی در محدوده خیابان پاسداران، سه مأمور شهید شده‌اند. او "عوامل فریب‌خورده و مخلان نظم و امنیت" و کسانی را که در "تجمعات اخیر در منطقه خیابان پاسداران تهران" شرکت داشته‌اند را عامل این حادثه معرفی کرد.

به گفته  منتظرالمهدی راننده اتوبوس و هشت نفر دیگر در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند.

هم‌زمان فیلمی که ظاهرا از همین واقعه گرفته شده نشان می‌دهد که یک اتوبوس سفیدرنگ در یک کوچه به سرعت به سمت تعداد زیادی از مأموران پلیس که به صورت گروهی در حال حرکت هستند می‌راند و تلاش می‌کند با زیگزاگ رفتن آنها را زیر بگیرد.

سایت مجذوبان نور وابسته به دراویش گنابادی پیامی را در توییتر بازنشر کرده که نقش دراویش را در چنین اقدامی تکذیب می کند.

تجمع دراویش گنابادی در گلستان هفتم در طول شب ادامه داشت اما توییت هایی که "مجذوبان نور" بازنشر کرده حکایت از یورش به آنها و دستگیری شمار زیادی از آنها دارد.

دراویش گنابادی حدود ۴ صبح گفته بودند که نیروها با ماشین آب پاش و وسایل ضدشورش به در منزل نورعلی تابنده، رهبر این گروه، رسیده اند.

همان زمان خبرگزاری تسنیم، به نقل از سخنگوی پلیس نوشت که "پلیس برای متفرق شدن دراویش و عدم مزاحمت برای ساکنین محل ضرب الاجل صادر کرده است."

خبرگزاری تسنیم در حدود شش و نیم صبح  امروز گزارش  داد که عملیات "پلیس" در گلستان هفتم تمام شده و ماموران شهرداری مشغول پاکسازی خیابان و "انتقال چند خودروی به آتش کشیده شده هستند."

این خبرگزاری می نویسد: "تعدادی از ماموران پلیس، نیروهای بسیج و دستگیرشدگان نیز با توجه به درگیری‌های رخ داده به مراکز درمانی منتقل شدند."

شبکه "مجذوبان نور" در پیامی در توییتر نوشت "نیروهای لباس‌شخصی موفق نشدند" وارد منزل نورعلی تابنده رهبر این گروه شوند: "ولی همچنان جو گلستان هفتم و خیابان‌های منتهی به این منطقه ملتهب و این مناطق در حالت حکومت نظامی و در اختیار نیروهای امنیتی و انتظامی است."

تسنیم پیشتر نوشت که در یک حادثه دیگر سه مامور پلیس در اثر برخورد یک خودرو شخصی مجروح شده اند. براساس این گزارش در خیابان پاسداران "یک دستگاه خودرو پراید به نیروهای پلیس حاضر در محل حمله ور شد و تعدادی از نیروهای پلیس را زیر گرفت."

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس، در گفتگو با تسنیم شمار بازداشتی را بیش از ۶۰ نفر اعلام کرده بود.

همچنین ویدئوهایی که ظاهرا زخمی شدن دروایش را نشان می دهد در توییتر منتشر شده است.

شروع اعتراض

تجمع اعتراضی دراویش در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران در شمال تهران دوشنبه در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه به نام نعمت‌الله ریاحی آغاز شد.

در ویدیوهایی که در ساعات اولیه تجمع منتشر شد، دراویش معترض در مقابل کلانتری تحصن کرده بودند و "الله اکبر" می‌گفتند. در ویدیوهای بعدی تجمع‌کنندگانی که تعدادی از آنها چوب یا چماق به دست دارند، با گاز اشک‌آور و شلیک هوایی مأموران نیروی ویژه پلیس متفرق می‌شوند.

خبرگزاری فارس در گزارشی، نیز ضمن متهم کردن دراویش به «ایجاد تشنج» در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران، نوشت: «اما حمله خشمگین یکی از هوداران این فرقه با یک دستگاه اتوبوس به صف ماموران نیروی انتظامی در مقابل کلانتری آن را به یک حادثه مرگبار و خونین تبدیل کرد».

این خبرگزاری افزوده است: «هجوم دیوانه‌وار این اتوبوس در خیابان پاسداران به سمت کلانتری باعث آسیب رسیدن به ۱۲ دستگاه خودروی عبوری و پارک شده مردم و هم‌چنین زخمی شدن تعدادی از عابران پیاده شده است».

فارس لحظاتی پیش به نقل از «منابع آگاه» نوشت: راننده اتوبوسی که به مردم و ماموران نیروی انتظامی در خیابان پاسداران حمله کرد، «فردی به نام "یاور محمد ثلاث" از پیروان...دراویش گنابادی است».

این منبع افزود که «اتوبوس مذکور متعلق به یکی از سران فرقه گنابادی و با پلاک شهرستان است و در روزهای اخیر در حاشیه خیابان گلستان هفتم پاسداران متوقف بوده است».

اسامی کشته شدگان نیروی انتظامی، «گروهبان یکم امامی و گروهبان یکم بایرامی» اعلام شده است. فارس می‌گوید که نفر سوم یک سرباز است ولی نام او را منتشر نکرده است.

خبرگزاری ایلنا هم گزارش داده که «هفت تن از مأموران ناجا نیز به دلیل مصدومیت به برخی از بیمارستان‌های شهر تهران منتقل شده‌اند».

ایلنا به نقل از محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران، از تشکیل جلسه شورای تأمین استان تهران درباره تجمع روز دوشنبه خبر داده است.

همدانی گفته است که هنوز از تیراندازی و دلایل آن جزییاتی در دست نیست.

حدود دو هفته پیش هم دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تجمع کرده بودند که آن درگیری هم به خشونت کشیده شد.

دراویش می‌گفتند که از حضور پرشمار نیروهای امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه آقای تابنده نگران شده‌اند.

بعد از آن درگیری حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران گفته بود: "پلیس، دادستانی و دیگر دستگاه‌های مسئول، هیچ گونه برنامه‌ای برای برخورد با دراویش گنابادی در تهران نداشته و ندارند."

 

«سلسله نعمت‌اللهی سلطان علیشاهی گنابادی» که پیروان آن معمولاً به نام دراویش گنابادی شناخته می‌شوند، یکی از سلسله‌های صوفی است که در اصول و فروع مذهبی به تشیع ۱۲ امامی اعتقاد دارد اما برخی اعتقادات خاص خود و متفاوت با شیعه دوازده امامی دارند.

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.