۴۰ نماینده مجلس خواستار بررسی علل مرگ تعدادی از بازداشت‌شدگان شدند

پرسش:محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس، اعلام کرد که بیش از ۴۰ تن از نمایندگان قوه مقننه با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواستار تشکیل یک گروه مستقل برای بررسی علل مرگ تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان‌ها شدند.

پرسش:محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس، اعلام کرد که بیش از ۴۰ تن از نمایندگان قوه مقننه با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواستار تشکیل یک گروه مستقل برای بررسی علل مرگ تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان‌ها شدند.

صادقی تصویر این نامه را در توییتر خود منتشر کرده، اما به نام دیگر امضا کنندگان اشاره‌ نکرده است.

در این نامه با اشاره به اینکه «مسئولین ذیربط»، علت فوت سینا قنبری و وحید حیدری را «خودکشی» اعلام کرده اند گفته شده است که «لکن بعضی از بستگان و شهود عینی این ادعا را مورد تردید قرار می دهند».

مقام‌های کشور در روزهای گذشته خبر جان‌باختن سینا قنبری، در قرنطینه زندان اوین و وحید حیدری، در بازداشتگاهی در اراک، را تائید کرده و گفته‌اند آن‌ها «خودکشی کرده‌اند».

محسن عادلی، شهروند دیگری‌ست که گفته می‌شود در زندان دزفول جان خود را از دست داده‌است.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، نیز روز شنبه ۲۳ دی، گفته بود «سه نفر از بازداشتیان» اعتراضات اخیر، «در زندان‌های ایران» جان خود را از دست داده‌اند و نمایندگان مجلس «پیگیر موضوع هستند».

مطهری نیز گفته که در گزارشی در مورد مرگ این سه تن، دلیل مرگ آنان، «خودکشی» عنوان شده‌است.

انتشار خبر «خودکشی» بازداشت‌شدگان در حالی‌ست که به نقل از نزدیکان وحید حیدری ادعا شده است در زمان رویت جنازه، روی سر او آثار ضرب و شتم و کبودی دیده شده است.

در توئیت محمود صادقی آمده است که نمایندگان امضاکننده نامه به علی لاریجانی نوشته‌اند که خبرهای تایید نشده، حاکی از فوت تعداد بیشتری از بازداشت شدگان است.

این نمایندگان مجلس، در نامه خود به علی لاریجانی خواستار یافتن مقصرین احتمالی و اعلام موضوع به مجلس شده‌اند.

انتشار این نامه از سوی محمود صادقی پس از آن انجام شد که بر اساس برخی گزارش ها، جنازه سارو قهرمانی، یکی دیگر از معترضین بازداشت شده در تظاهرات روزهای اخیر، به خانواده‌اش تحویل داده شد.

در این ارتباط، گروه پیگیری بازداشت‌هاروز شنبه ۲۳ دی، خبر داد که جنازه سارو قهرمانی، ۲۴ ساله، از سوی ماموران به پدر و مادر وی تحویل شد.
هنوز هیچ مقامی در مورد نحوه مرگ این شهروند سنندجی توضیحی نداده‌است.

پیش از این، محمود صادقی،‌ نماینده مجلس، در حساب کاربری خود در توئیتر در مورد تکرار «کهریزک دوم»‌ هشدار داده بود. اشاره او به کشته‌شدن شماری از معترضان سال ۱۳۸۸ در بازداشتگاه کهریزک تهران بود.

سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار انجام «تحقیقات فوری» در مورد گزارش‌های مربوط به چند «خودکشی» در زندان‌های ایران، در پی بازداشت‌های معترضان در ایران شده‌است.

به گفته منابع رسمی، در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ حدود ۳۷۰۰ تن بازداشت شده‌اند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.