تماس تلفنی نتانیاهو با مکرون درمورد برجام یک روز بعد از امضای ترامپ

پرسش:دولت فرانسه می‌گوید امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور، در گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر اهمیت حفظ توافق هسته‌ای ایران با قدرتهای غربی موسوم به برجام تاکید کرده است.

پرسش:دولت فرانسه می‌گوید امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور، در گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر اهمیت حفظ توافق هسته‌ای ایران با قدرتهای غربی موسوم به برجام تاکید کرده است.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل نیز در بیانیه‌ای این گفتگوی تلفنی را تایید کرده است.

این تبادل نظر بین رئیس جمهور فرانسه و نخست‌وزیر اسرائیل کمی پس از آن صورت گرفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خواهان اعمال محدودیتهای بیشتر علیه تهران شده است.

براساس بیانیه‌ای که دولت اسرائیل منتشر کرده است نتانیاهو تاکید کرده است که نظرات ترامپ را باید جدی گرفت.

وی همچنین گفته است که هر کسی که مایل به حفظ برجام است باید آن را اصلاح کند.

هشدار آمریکا

دو روز پیش (۱۲ ژانویه/۲۲ دی) ترامپ رفع تحریم‌های ایران را تا ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد، اما تاکید کرد که این می‌تواند آخرین باری باشد که این کار را می‌کند، مگر آن که شرایط مورد نظرش برآورده شود.

یک مقام کاخ سفید به خبرنگاران در رابطه با این اظهارات ترامپ گفت که رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد اقدامات سختگیرانه‌ تازه‌ای در توافق هسته‌ای گنجانده شود، و در صورت تخطی ایران از تعهداتش، آمریکا بتواند بلافاصله تحریم‌ها را برگرداند.

ترامپ همچنین می‌خواهد طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای محدودیت‌ غنی‌سازی اورانیوم برای ایران را، که قرار بوده ۱۰ ساله باشند، به عنوان محدودیت‌هایی دائمی به رسمیت بشناسند.

به نقل از ترامپ همچنین گزارش شده است که او می‌خواهد برنامه موشکی ایران به مذاکره گذاشته شود. جمهوری اسلامی ایران همواره گفته است که برنامه موشکی‌اش دفاعی است و قابل مذاکره نیست.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ، در واکنش به این تحولات گفته است سیاست دونالد ترامپ و آنچه وی اعلام کرده است، حاکی از "تلاش‌های از سر استیصال برای بر هم زدن یک توافق مستحکم چندجانبه" است.

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.