پاسخ ایران به آمریکا؛ تحریم لاریجانی عبور از 'تمام خطوط قرمز' است

پرسش:وزارت خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به اقدام شب گذشته رئیس‌جمهور آمریکا برای تمدید موقت رفع تحریم‌های ایران، گفته است که برجام به هیچ عنوان قابل مذاکره مجدد نیست و ایران هیچ تغییری در این توافق را نه اکنون نه در آینده نمی‌پذیرد.

پرسش:وزارت خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به اقدام شب گذشته رئیس‌جمهور آمریکا برای تمدید "موقت" رفع تحریم‌های ایران، گفته است که برجام "به هیچ عنوان قابل مذاکره مجدد نیست" و ایران هیچ تغییری در این توافق را "نه اکنون نه در آینده" نمی‌پذیرد.

بیانیه وزارت امورخارجه همچنین گنجاندن نام آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه را در فهرست تحریم‌ها "عبور از تمامی خط قرمز رفتاری در جامعه بین‌المللی" خوانده و گفته است که در آینده واکنش "جدی" نشان خواهد داد.

دیشب؛ جمعه شب، 12 ژانویه، دونالد ترامپ، رفع تحریم‌های ایران را تا ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد اما تهدید کرد که این می‌تواند "آخرین بار" باشد، مگر آن‌که شرایط مورد نظرش در برجام برآورده شود.

وزارت دارایی آمریکا هم همان موقع، آیت الله صادق لاریجانی و چند شخص حقیقی و حقوقی دیگر را در فهرست تحریم‌های خود گذاشت از جمله رئیس زندان رجایی‌شهر کرج و چند نهاد مرتبط با مقررات و نظارت بر اینترنت در ایران.

یک مقام کاخ سفید درباره شرایط آقای ترامپ برای ادامه برجام به خبرنگاران گفته است که او می‌خواهد اقدامات سختگیرانه‌ تازه‌ای در توافق هسته‌ای گنجانده شود، و در صورت تخطی ایران از تعهداتش، آمریکا بتواند بلافاصله تحریم‌ها را برگرداند. ترامپ همچنین به دنبال محدود کردن برنامه موشکی ایران و مذاکره درباره آن است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این تهدید گفته است که تهران هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام را نمی‌پذیرد و اجازه نمی‌دهد بین توافق هسته‌ای و هر موضوع دیگری ارتباطی برقرار باشد.

مقام‌های کشورمان قبلا بارها تاکید کرده‌اند که درباره برنامه‌های دفاعی موشکی خود مذاکره نخواهند کرد.

وزارت خارجه درباره فهرست تازه اشخاص تحریم شده، گفته است که آمریکا "از سر استیصال" شماری از اتباع ایرانی و غیرایرانی را "به بهانه‌های غیرقانونی، کهنه و مضحک" تحریم کرده تا بخشی از ناکامی‌های خود را جبران کرده باشد.

 

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.