واکنش ظریف به بیانیه ترامپ:برجام قابل مذاکره مجدد نیست

پرسش:محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه روز جمعه ۲۲ دی ماه ساعاتی پس از تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران توسط دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا تصریح کرده است که توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی، برجام، قابل مذاکره مجدد نیست.

پرسش:محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه روز جمعه ۲۲ دی ماه ساعاتی پس از تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران توسط دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا تصریح کرده است که توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی، برجام، قابل مذاکره مجدد نیست.

دونالد ترامپ روز جمعه ضمن اعلام تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران برای ۱۲۰ روز دیگر گفت، این آخرین باری است که تعلیق این تحریم ها را تمدید می کند و می بایست ایرادهای «فاجعه بار» در توافق هسته ای با ایران اصلاح شوند.

این در حالی است که محمد جواد ظریف در حساب کاربری توییتر خود نوشته است: سیاست ترامپ و آنچه که امروز اعلام کرد، تلاشی از روی استیصال برای تضیعف توافقی مستحکم و چند جانبه بود که نقض بندهای ۲۶، ۲۷ و ۲۹ این توافق است.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرده است: برجام قابل مذاکره مجدد نیست: به جای لفاظی های تکراری، آمریکا می بایست همانند ایران به طور کامل به تعهدات خود (درچارچوب این توافق) عمل کند.

 

این نخستین واکنش یک مقام ایران به بیانیه رییس جمهوری آمریکا در خصوص تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران است.

دونالد ترامپ در بیانیه ای در آستانه پایان یافتن مهلت ۱۲۰ روز برای تمدید تعلیق تحریم های ایران گفت: برخلاف میل شدیدم، من ایالات متحده را از توافق هسته ای ایران خارج نکرده ام. در عوض، دو مسیر پیش رو ترسیم کرده ام: یا ایرادهای فاجعه بار این توافق تصحیح شود، و یا ایالات متحده از این توافق خارج می شود.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که آماده همکاری با کنگره برای تصویب قانونی مورد حمایت دو حزب اصلی درباره ایران است، اما این چنین مصوبه ای می بایست شامل چهار مولفه و شرط اساسی باشد.

اولین مولفه اساسی مورد نظر دونالد ترامپ «دسترسی فوری» بازرسان بین المللی به تمامی مکان ها و تاسیسات ایران است.

رییس جمهوری آمریکا در خصوص دائمی شدن محدودیت ها برای برنامه هسته ای ایران به عنوان مولفه سوم این مصوبه گفته است:«بر خلاف توافق هسته ای، این مولفه ها نباید تاریخ انقضا داشته باشند. سیاست من جلوگیری از همه راه های دسترسی ایران به یک سلاح هسته ای است- نه فقط برای ده سال- بلکه برای همیشه.»

دونالد ترامپ درباره مولفه چهارم تصریح کرده است:«این مصوبه باید-برای اولین بار- بطور علنی در قانون ایالات متحده اعلام کند که برنامه موشک دور برد و برنامه سلاح هسته ای جدا نشدنی هستند، و تولید و آزمایش موشک ها توسط ایران باید مورد تحریم های سخت قرار گیرد.»

دونالد ترامپ پیش از این نیز نسبت به «بند غروب» در توافق هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده بود. «بند غروب» درباره برچیده شدن محدودیت‌ها پس از دوره زمانی توافق هسته ای با ایران است و در نتیجه به این نگرانی دامن زده‌اند که «ایران می‌تواند حتی پیش از پایان توافق به توانایی ساخت جنگ‌افزار اتمی دست یابد».

رییس جمهوری آمریکا در ادامه برنامه موشک های بالیستیک ایران را تهدیدی برای کشورهای منطقه دانسته است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.