'توضیح مجلس خبرگان' درباره انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مقام رهبری: کار گره خورده بود

پرسش:ایرنا، متنی با عنوان توضیحات مجلس خبرگان رهبری پیرامون جلسه رای گیری تعیین رهبر منتشر کرده است که در آن مجلس خبرگان با شرح تحولات آن دوره و بیان اینکه کار گره خورده بود، از انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری دفاع کرده است.

پرسش:ایرنا، متنی با عنوان "توضیحات مجلس خبرگان رهبری پیرامون جلسه رای گیری تعیین رهبر" منتشر کرده است که در آن مجلس خبرگان با شرح تحولات آن دوره و بیان اینکه "کار گره خورده بود"، از انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری دفاع کرده است.

خبرگزاری ایرنا ابتدا گفت این متن در پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس خبرگان منتشر شده، اما در وبسایت دبیرخانه مجلس خبرگان چنین متنی وجود ندارد. ایرنا بعدتر گفت این متن در حساب تلگرامی خبرگان منتشر شده است. همین متن به صورت کاملتر پیش از این در یکی از وبسایت‌های زیرمجموعه دفتر رهبر معظم انقلاب به نام نوجوان (از زیر مجموعه سایت خامنه ای دات آی آر  )منتشر شده است.

این توضیحات پس از آن داده می‌شود که ویدیویی از جلسه انتخاب رهبر معظم انقلاب در 14 خرداد 1368 منتشر شد.

در متنی که ایرنا به عنوان توضیحات مجلس خبرگان منتشر کرده آمده است با توجه به آن که رای اکثریت به رهبری فردی (در مقابل رهبری شورایی) بوده و در عین حال هیچ یک از مراجع تقلید وقت برای رهبری رای نیاورده بودند، "کار گره خورده بود" و قانون اساسی راهی برای بیرون رفتن از این بن‌بست پیش‌بینی نکرده بود.

این متن همچنین به تعیین شورای بازنگری قانون اساسی از طرف امام خمینی(س) اشاره می‌کند که یکی از کارهایش حذف شرط مرجعیت برای رهبر بود.

همچنین به نامه‌ای از امام خمینی(س) به آیت الله مشکینی، رئیس وقت مجلس خبرگان، اشاره شده است که در آن امام به آیت الله مشکینی می‌گویند به جای شرط مرجعیت رهبر، کافی است که خبرگان به "مجتهد عادلی" به عنوان رهبر رای بدهند.

به نظر می‌رسد این متن می‌گوید در آن مقطع، نظر امام خمینی(س) برای حذف شرط مرجعیت از قانون اساسی کافی بوده، بعدا هم این شرط در همه‌پرسی قانون اساسی حذف شد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.