تجمع اعتراضی در مشهد

پرسش:تجمعی در میدان شهدا در مشهد با واکنش ماموران انتظامی مواجه شد و چند نفر نیز در این جریان بازداشت شدند.

پرسش:تجمعی در میدان شهدا در مشهد با واکنش ماموران انتظامی مواجه شد و چند نفر نیز در این جریان بازداشت شدند.

تجمع‌کنندگان شعارهای تندی در اعتراض به مشکلات اقتصادی، حسن روحانی، رئیس جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس، می‌دادند و همچنین برخی شعارهایشان علیه نظام بود.

ماموران انتظامی علیه معترضان از ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند. معترضان هم به سوی ماموران سنگ پرت کردند.

محمدرحیم نوروزیان، فرماندار مشهد، به ایسنا گفته است: "این تجمع غیرقانونی بود با این وجود نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان بسیار با مدارا برخورد کرد."

نوروزیان می‌گوید چند نفر نیز در این تجمع بازداشت شده‌اند. او گفته بازداشت‌شدگان "قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آن‌ها را داشتند".

 

مشهدحق نشر عکس UGC
Image caption عکسی که شاهدی عینی از مشهد فرستاده است

 

ویدئوهایی که در رسانه های اجتماعی منتشر شده و هنوز مورد تایید نیست حاکی از آن است که چند نفر از معترضان در جریان تجمع زخمی شده‌اند.

گفته می‌شود که تجمع‌های مشابهی در شهرهای دیگری نیز رخ داده است. ایلنا می‌گوید نیشابور و کاشمر هم صحنه اعتراضات مشابهی بوده‌اند.

 

تجمع نیشابورحق نشر عکس UGC
Image caption عکسی که یکی از کاربران از تجمع نیشابور برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده است

 

برخی اصلاح‌طلبان می‌گویند تجمع مشهد از سوی هواداران ابراهیم رئیسی و اعضای بسیج آغاز شده و پس از آن قشرهای دیگر مردم به آن پیوسته‌اند، اما محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس می‌گوید این اعتراض‌ها را نباید جناحی دانست.

 

 

تجمع مشهدحق نشر عکس UGC
Image caption پلیس برای کنترل تجمع مشهد از گاز اشک آور استفاده کرد
تجمع مشهدحق نشر عکس UGC
Image caption فرماندار مشهد می‌گوید پلیس با معترضان "مدارا" کرده است

 

 

همزمان با انتشار فیلم‌های منتسب به مقابله نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان در مشهد در کانال‌های تلگرامی، ‌فرماندار این شهر از بازداشت «تعدادی از کسانی که قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آنها را داشتند»‌ خبر داد.

پیش از این، گزارش‌ها از مشهد، نیشابور و کاشمر حاکی از برگزاری تجمعاتی در روز پنجشنبه هفتم دی، تحت عنوان «نه به گرانی»‌ بود. در این میان، در تجمع مشهد شعارهایی نیز علیه حسن روحانی،‌ ... و کمک ایران به سوریه، فلسطین و غزه سر داده شد.

این تجمع ها در شرایطی برگزار شد که در هفته های اخیر، حسن روحانی، رئیس جمهوری ، از سوی مخالفان و منتقدان خود به دلیل گرانی کالاها و مواد مصرفی مردم مورد انتقاد قرار گرفته است. با این همه، او و اعضای دولتش از عملکرد اقتصادی دولت دفاع کرده و از جمله به کاهش نرخ تورم اشاره می‌کنند.

به گفته بعضی از کانال‌های تلگرامی که ویدیوهای این اعتراض‌ها را منتشر کرده‌اند، تجمع مشهد در پی فراخوان گروه‌های تلگرامی در این شهر برگزار شد؛ اما چگونگی برنامه‌ریزی این تجمعات هنوز به صورت مستقل قابل تایید نیست.

 

در این میان، محمدرحیم نوروزیان، فرماندار مشهد، بعدازظهر روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا با غیرقانونی توصیف کردن تجمع «نه به گرانی» در این شهر گفت: «با این وجود، نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان بسیار با مدارا برخورد کرد».

او با اشاره به اینکه مجوزی برای برگزاری تجمع در مشهد صادر نشده بود،‌اضافه کرد: «تعدادی از افراد در میدان شهدا تجمع کردند. با این وجود، نیروی انتظامی به آنان تذکرات لازم را داد و بسیار با مدارا با آنها برخورد کرد».

فرماندار مشهد افزود که تجمع کنندگان پس از تذاکراتی که به آنان داده شد،‌ «مدتی در میدان شهدا حضور داشتند و پس از آن متفرق شدند».

محمدرحیم نوروزیان اشاره کرد که «تعدادی» که به گفته او، «قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آنها را داشتند توسط مأموران نیروی انتظامی بازداشت شدند». با این همه، وی به تعداد بازداشت شدگان اشاره نکرد.

فرماندار مشهد با اعلام اینکه «تجمع کنترل شد و اتفاق خاصی در آن رخ نداد» ‌گفت: تجمع پایان یافته است.

بر اساس برخی فیلم‌های انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی، به سوی تجمع‌کنندگان، گاز اشک آور شلیک شد و یک ماشین آب پاش نیز درصدد متفرق کردن آنان بود.

پیش از این، بر اساس فیلم‌هایی که در برخی کانال‌های تلگرامی از جمله کانال «دولت بهار» نزدیک به محمود احمدی‌نژاد منتشر شدند،‌ صدها شرکت کننده با تجمع در مقابل ساختمان شهرداری مشهد در میدان شهدای این شهر،‌ ضمن اعتراض به گرانی، ‌شعارهایی از قبیل: «مرگ بر ....» و‌ «مرگ بر روحانی» سر دادند.

 

تجمع در مشهد و نیشابور در اعتراض به گرانی

 

تجمع کنندگان در نیشابور هم که اقدام به راهپیمایی کرده بودند،‌ ضمن اعتراض به گرانی و بیکاری به سر دادن شعار پرداختند و گفتند: «ای جوان ایرانی بلند شو بلند شو»،‌ «دزد غارت می کند، ‌دولت حمایت می کند».

بر اساس فیلمی هم که در کانال تلگرامی دولت بهار ‌گروهی با راهپیمایی در شهر کاشمر علیه گرانی شعار دادند.

تجمع موسوم به «نه به گرانی» ‌در شرایطی برگزار شد که به گزارش ایسنا، فرمانداری مشهد روز چهارشنبه ششم دی، با اشاره به انتشار «برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر تجمع شهروندان مشهدی در واکنش به گران شدن برخی کالاها» اعلام کرده بود که «هیچ سازمان، تشکل و یا گروهی درخواستی مبنی بر تجمع نداشته و مجوزی هم در این خصوص صادر نشده است».

روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری مشهد گفته بود که «جهت پیشگیری از سوء‌استفاده های احتمالی عناصر بدخواه»‌ اطلاع می دهد که «هر گونه اقدام احتمالی در این رابطه غیرقانونی»‌ است.

در این میان، به گزارش ایرنا، اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی روز چهارشنبه با اعلام اینکه آلودگی هوا در کلانشهر مشهد افزایش یافته است، مدارس نواحی هفتگانه مشهد و تبادکان در روز پنجشنبه را تعطیل اعلام کرده بود.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.