ترزا می: آینده بیت‌المقدس باید در مذاکرات صلح تعیین شود

پرسش:در حالی که نخست وزیر بریتانیا احتمال انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس را اقدامی نامناسب خوانده و پاپ نسبت به تبعات چنین تصمیمی ابراز نگرانی عمیق کرده، یک مقام دولت اسرائیل از سایر کشورهای جهان خواسته است از تصمیم آمریکا در این زمینه تبعیت کنند.

پرسش:در حالی که نخست وزیر بریتانیا احتمال انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس را اقدامی نامناسب خوانده و پاپ نسبت به تبعات چنین تصمیمی ابراز نگرانی عمیق کرده، یک مقام دولت اسرائیل از سایر کشورهای جهان خواسته است از تصمیم آمریکا در این زمینه تبعیت کنند.

احتمال دارد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، امروز، چهارشنبه، ۱۵ آذر (۶ دسامبر)، انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌اویو به بیت‌المقدس را اعلام کند.

از ساعت ۹:۳۰ امشب به وقت تهران، کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ پخش می شود

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته است که در نظر دارد در این مورد با آقای ترامپ صحبت کند. وی گفته است: "موقعیت بیت‌المقدس باید در جریان مذاکرات منجر به صلح بین اسرائیل و فلسطینیان تعیین شود."

نخست وزیر بریتانیا گفته است که لازم است یک کشور فلسطینی در چارچوب راه حل مبتنی بر وجود دو کشور ایجاد شود و افزوده که بیت‌المقدس هم باید مشترکا در اختیار کشور فلسطینی و اسرائیل باشد.

اشاره خانم می به توافق اسلو بین فلسطینیان و اسرائیل است که ایجاد یک کشور فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه را پیش‌بینی کرده است. در حالیکه فلسطینیان خواستار آن هستند که بیت‌المقدس پایتخت کشور آتی آنان باشد، اسرائیل تاکید دارد که تمامی این شهر را به خاطر اهمیت ویژه مذهبی آن برای یهودیان، "پایتخت یکپارچه" خود می‌داند.

 

ترزا میحق نشر عکس Getty Images
Image caption ترزا می گفته است که بیت‌المقدس باید مشترکا در اختیار کشور فلسطینی و اسرائیل قرار گیرد

 

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک نیز با ابراز نگرانی در مورد تصمیم احتمالی رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که بیت‌المقدس "شهری منحصر به فرد، مقدس برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان است" و خواسته است تا موقعیت این شهر طبق مصوبات سازمان ملل و قوانین بین‌المللی تعیین شود.

در زمان تشکیل کشور اسرائیل، بخش غربی بیت‌المقدس در اختیار این کشور قرار گرفت در حالیکه بخش شرقی، که شامل اکثر اماکن مذهبی مقدس برای یهودیان، مسیحیان و مسسلمانان است، تحت مدیریت اردن قرار گرفت.

بخش شرقی شهر همراه با اراضی کرانه باختری رود اردن در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد اما سازمان ملل این بخش از شهر را هم مصداق تعریف اراضی اشغالی می‌داند و دخل و تصرف اسرائیل از جمله ایجاد شهرک های یهودی‌نشین در این بخش از شهر را از لحاظ حقوق بین‌الملل غیرقانونی اعلام کرده است. سفارت اکثر کشورهایی که با اسرائیل رابطه سیاسی دارند در تل‌‌اویو واقع است هر چند برخی از کشورها در بیت‌المقدس کنسولگری تاسیس کرده‌اند.

 

پاپحق نشر عکس Getty Images
Image caption پاپ با تاکید بر "منحصر به فرد بودن" بیت‌المقدس تصمیم احتمالی رئیس جمهوری آمریکا را نگران‌کننده خوانده است

 

همزمان، نفتالی بنت، رهبر یک حزب کوچک راستگرا و وزیر آموزش و پرورش در دولت ائتلافی اسرائیل، از تصمیم احتمالی رئیس جمهوری آمریکا برای "شناسایی دیپلماتیک" بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل استقبال کرده و آن را "گامی اساسی به سوی صلح" دانسته است. او از تمامی کشورهای جهان خواسته است از این تصمیم تبعیت کنند.

ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی وعده انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را داده بود اما اعلام تصمیم نهایی او در این زمینه با ابراز نگرانی شماری از مقامات جهان در مورد به مخاطره افتادن روند صلح خاورمیانه مواجه شده است.

کشورهای عرب از این تصمیم انتقاد شدید کرده‌اند و گفته می شود که ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در تماس تلفنی با رئیس جمهوری آمریکا مخالفت و نگرانی عمیق خود را در این زمینه ابراز کرده است. وی هشدار داده است که چنین تصمیمی می‌تواند باعث افزایش تنش و تقویت موضع گروه‌های افراطگرا در منطقه شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب نیز احتمال انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را مورد حمله لفظی قرار داده است. وی در یک پیام توئیتری اظهار نظر کرده که است: "اینکه دشمنان ادعا می‌کنند می‌خواهند قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کنند، از عجز و ناتوانی آن‌هاست. در مسئله فلسطین دستشان بسته است و نمی‌توانند اهدافشان را پیش ببرند."

مقامات آمریکایی در توجیه تصمیم ترامپ گفته‌اند که شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل یک واقعیت عینی را مورد شناسایی قرار می‌دهد زیرا این شهر عملا پایتخت اسرائیل است و نهادهای حکومتی اسرائیل در این شهر مستقر هستند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.