روسیه رادیو اروپای آزاد و صدای آمریکا را «عامل خارجی» اعلام کرد

پرسش:در تلاش برای مقابله به مثل با اقدام ایالات متحده در مورد شبکه تلویزیونی «راشا تودی»، وزارت دادگستری روسیه روز سه‌شنبه، ۱۴ آذرماه، رسماً رادیو اروپای آزاد و صدای آمریکا را «عامل خارجی» اعلام کرد.

پرسش:در تلاش برای مقابله به مثل با اقدام ایالات متحده در مورد شبکه تلویزیونی «راشا تودی»، وزارت دادگستری روسیه روز سه‌شنبه، ۱۴ آذرماه، رسماً رادیو اروپای آزاد و صدای آمریکا را «عامل خارجی» اعلام کرد.

در پی پیروزی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور در آمریکا و بالا گرفتن اتهام مداخله در انتخاب این کشور توسط روسیه، راشا تودی، شبکه تلویزیونی دولتی، مجبور شد ماه گذشته طبق قانون موسوم به «ثبت نام عوامل خارجی» نام خود را به عنوان عامل خارجی در آمریکا ثبت کند.

در پی این اتفاق، نمایندگان مجلس روسیه در ماه نوامبر قانونی را «در پاسخ» و به عنوان مقابله به مثل به تصویب رساندند که ده روز پیش با امضای ولادیمیر پوتین رسمیت یافت.

وزارت دادگستری روسیه روز سه‌شنبه در بیانیه کوتاه خود اجرای این قانون را رسماً اعلام کرد.

در واکنش به این بیانیه، تام کنت، مدیرکل رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، ضمن ابراز بی‌اطلاعی از جزئیات و پیامدهای اجرای این قانون در عین حال تأکید کرد که کار این سازمان تنها «پوشش خبری حرفه‌ای از روسیه» است.

آقای کنت در ادامه گفت: «تعهد ما به پوشش خبری درست و همه‌جانبه به قوت خود باقی است.»

قانون «عامل خارجی» روسیه شامل حال رادیو اروپای آزاد، صدای آمریکا، شبکه تلویزیونی کارنت‌تایم، و چند سرویس و بخش در رادیو اروپای آزاد از جمله سرویس تاتار، سیبری، و فاکتوگراف می‌شود.

طبق این قانون تازه که امضای کرملین را بر خود دارد، «عوامل خارجی» باید در هر مطلبی که منتشر می‌کنند خود را به عنوان «عامل خارجی» معرفی کنند، باید نام خود را در اداره‌ای دولتی به ثبت برسانند و از منبع درآمد و اهداف خود منظماً گزارش بدهند.

در حالی که مقامات روسیه اجرای این قانون را «واکنش متقارن» به اقدام آمریکا توصیف کرده‌اند، مقامات ایالات متحده چنین نظر داده‌اند که کرملین از این قانون برای «ساکت کردن صداهای مخالف و قطع مبادله آزاد آرا و عقاید» بهره می‌گیرد.

در همین زمینه روز دوشنبه سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این وزارتخانه مجوز رسانه‌هایی را که «عامل خارجی» خوانده می‌شوند باطل نخواهد کرد و آنها خواهند توانست «بدون مانع» به کار خود ادامه دهند.

این در حالی است که دومای روسیه قرار است در هفته جاری قانونی را به تصویب برساند که از ورود خبرنگاران موسوم به «عامل خارجی» به مجلس عوام در مسکو جلوگیری خواهد کرد.

انتظار می‌رود که مجلس اعیان روسیه نیز در آینده نزدیک چنین قانونی را به اجرا بگذارد.

اتحادیه اروپا و دیدبان حقوق بشر قانون جدید روسیه را خلاف «حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها» خوانده‌اند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.