امیرعبداللهیان: اگر اتباع اروپا مورد بهره‌برداری سرویس‌های امنیتی خارجی قرار نگیرند، بازداشت نمی‌شوند

او در توییتی گفته «اگر برخی اتباع اروپا مورد بهره‌برداری سرویس‌های امنیتی خارجی قرار نگیرند، دلیلی بر بازداشت آنها وجود ندارد. ایران کشوری کاملا امن و مقصدی مطمئن و جذاب برای گردشگران است».

پرسش:حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر اتباع آزاد شده اروپایی از زندان‌های ایران را متهم کرده است.

او در توییتی گفته «اگر برخی اتباع اروپا مورد بهره‌برداری سرویس‌های امنیتی خارجی قرار نگیرند، دلیلی بر بازداشت آنها وجود ندارد. ایران کشوری کاملا امن و مقصدی مطمئن و جذاب برای گردشگران است».

امیرعبداللهیان این اظهارات را بعد از آزادی دو تبعه ایرانی-اتریشی و یک تبعه دانمارکی و بازگشت آنها به اروپا مطرح کرده است.

حاجا لحبیب، وزیر خارجه بلژیک در واکنش به آزاد شدن سه شهروند اروپایی زندانی در ایران در توییتی گفته که به همراه نمایندگانی از اتریش و دانمارک در فرودگاه از آن‌ها استقبال کرده است.

 

یک روز پیش اعلام شد که کامران قادری و مسعود مصاحب، دو زندانی دو تابعیتی اتریشی-ایرانی به همراه یک شهروند دانمارک که در ایران زندانی بودند، آزاد و از طریق عمان راهی کشورهایشان شدند.نام شهروند دانمارکی اعلام نشده است.

آزادی این سه زندانی یک هفته پس از مبادله اولیویه وندکاستیل بلژیکی، با اسدالله اسدی انجام شده است. 

کمتر از سه هفته پیش هم ایران دو شهروند فرانسوی را از زندان آزاد کرد.

جمهوری اسلامی ایران در جریان دستگیری اتباع کشورهای غربی یا ایرانیان دارای تابعیت مضاعف، عمدتا اتهام جاسوسی متوجه آنها می‌کند.

در حال حاضر شماری از اتباع ایرانی-آمریکایی هم در زندان های ایران در بازداشت هستند. مقام های ایرانی می‌گویند توافقی برای تبادل این شهروندان با اتباع ایرانی زندانی در آمریکا دارند که به گفته آنها، به دلیل مخالفت مقام‌های آمریکایی هنوز اجرایی نشده است.

رسانه ها گزارش داده اند که در جریان سفر اخیر هیثم بن‌طارق آل‌سعید سلطان عمان به تهران  احتمالا در این باره هم بین دو مقام مشورت شده باشد.

آزادی اتباع خارجی یا شهروندان دوتابعیتی ایرانی از زندان های ایران، عمدتا با میانجیگری کشور عمان بوده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.