هشدار نماینده مجلس: عمق چاه‌های آب در یزد به ۱۲۰ متر رسیده است

محمدصالح جوکار روز یک‌شنبه ۱۴ خرداد گفت با توجه به افزایش عمق چاه‌ها در یزد با هدف تزریق آب به شبکه، حتی در صورت بارندگی هم کمبود و کسری آب جبران نمی‌شود.

پرسش: نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی، ضمن هشدار درباره پیامدهای فرونشست زمین در این استان، اعلام کرد که عمق چاه‌های آب در این استان از ۱۲۰ متر بیشتر شده است.
محمدصالح جوکار روز یک‌شنبه ۱۴ خرداد گفت با توجه به افزایش عمق چاه‌ها در یزد با هدف تزریق آب به شبکه، حتی در صورت بارندگی هم کمبود و کسری آب جبران نمی‌شود.
به‌گفته جوکار، افت سطح آب در استان یزد «به ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر در سال رسیده است و در شرایط فعلی در یکی از شهرها ۳۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم».
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب ایران دی‌ماه پارسال گفته بود که به‌دلیل کاهش منابع آبی و مخازن سدهای کشور حدود ۲۷۰ شهر کشور دچار تنش آبی هستند.
با وخامت سال به سال بحران بی‌آبی ، کارشناسان هشدارهای متعددی هم در مورد بروز بحران‌های شدید اجتماعی و سیاسی داده‌اند.
یکی از جدی‌ترین پیامدهای کم‌آبی فرونشست زمین است که زنگ خطر آن در ایران در سال‌های گذشته به‌صدا درآمده است.
در همین باره محمدصالح جوکار،‌ نماینده یزد، درباره فرونشست در زمین‌های کشاورزی و جاده‌ها در استان یزد هشدار داده و گفته است «خطوط ریلی، راه‌آهن و ساختمان‌ها و سازه‌های میراث فرهنگی و تاریخی یزد نیز در پی این پدیده دچار آسیب شده‌اند».

فرونشست زمین اشاره به حرکت عمودی و رو به سمت پایین سطح زمین دارد و می‌تواند به‌دلیل فرایندهای طبیعی، فعالیت انسانی یا هر دو عامل رخ دهد. این پدیده که در بسیاری مناطق ایران در حال حاضر به‌‌صورت بالقوه وجود دارد، علاوه بر خطرات احتمالی روزانه در صورت بروز کوچک‌ترین زمین‌لرزه یا سیل می‌تواند موجب تلفات مالی و جانی گسترده شود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.