فعالان کارگری از تعیین حداقل دستمزد هفت میلیون تومانی انتقاد کرده و می‌گویند این عملا به معنی کاهش حقوق نیروی کار نسبت به سال گذشته است.

روز چهارشنبه، گروهی از بازنشستگان معترض در برابر فرمانداری شوش، در استان خوزستان تجمع کردند. آنها شعار دادند: «یخچال بازنشسته، خالی‌تر از گذشته.»

عدم همسان سازی کامل حقوق‌، یکی از موضوعات مورد اعتراض بازنشستگان است.

تعویق پیاپی در پرداخت دستمزدها نیز بر مشکلات مزدبگیران  می‌افزاید. برخی از معلمان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش می‌گویند با گذشت چند روز از آغاز سال نو هنوز مطالبات اسفند ماه آنها به طور کامل پرداخت نشده است.

افزایش دستمزد چنان نامتناسب با رشد هزینه‌ها است که اعتراض ها را در همین آغاز سال همراه داشته است به طوری که حضور محمد مخبر در حرم دانیال نبی در روز دوم فروردین۱۴۰۲ اعتراض حاضران را به وضعیت معیشت توسط بازنشستگان تامین اجتماعی همراه بوده که ویدیوی آن در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. 

 

 

علی‌اصغر نجاری، از مسئولان خانه کارگر زنجان گفته دولت ابراهیم رئیسی خط فقر را ۱۴.۵ میلیون تومان اعلام کرده اما تنها نصف این مقدار را به عنوان حقوق کارگران به رسمیت شناخته است.

نجاری گفته: «حتی با فرض مهار تورم و افزایش نیافتن هیچ قیمتی، باز هم فشار قیمت‌های فعلی بر سفره کارگران بالا است.»

او با اشاره به متحقق نشدن شعارهای اقتصادی در سال‌های گذشته، گفته است که با شعار «مهار تورم» آقای رئیسی انتظار می‌رود که تورم بالاتر هم برود.

حسن صادقی، دیگر مقام خانه کارگر هم از دولت انتقاد کرده است که با وعده کاهش تورم، دستمزدها را کمتر از حد انتظار بالا برده است.

صادقی گفته: «در چهارچوب قانون کار و طبق ماده ۴۱ این قانون که در آن چهارچوب تعیین میزان افزایش حداقل دستمزد مشخص شده، شما شاخص نرخ تورم را به صورت صریح دارید. ملاک تورم در آن قانون، نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی ایران دقیقا در همان نقطه زمانی تصویب (یعنی اسفندماه) است. در ماده ۴۱ قانون کار صحبتی از نرخ تورم (آینده) گفته نشده است. دولت چگونه می‌تواند با وعده نرخ تورمی که هنوز محقق نکرده است، این نرخ را پایین بیاورد؟»

گروه «جنبش عدالتخواه دانشجویی» هم از پایین بودن دستمزدها در سال جاری انتقاد کرده است.

این گروه، از ابراهیم رئیسی انتقاد کرده و گفته: «دولت مستضعفان که قرار بود سفره پایین‌ترین طبقات جامعه را بزرگ کند امروز کارخانه فقیرسازی برای مردم راه انداخته است و در این شرایط تورمی عملا با زدن جیب کارگر، بدنبال علاج رشد قیمت‌ها است. چه بد است آن مهار تورمی که از مسیر استضعاف کارگران بگذرد آن هم درحالی که رهبر معظم انقلاب هم در پیام سال نو و هم در سخنرانی عیدانه عمده تاکیدات خود را معطوف به تقویت سفره طبقات پایین کرده بودند.»

 

 

###