گروسی: برجام به یک پوسته خالی تبدیل شده است

رافائل گروسی با اشاره به گره خوردن همکاری‌های ایران و آژانس به برجام، گفت: برجام تنها حدود چهار سال دوام داشت و با خروج آمریکا از آن، ایران نیز شروع به عدول از تعهدات هسته‌ای خود کرد و در عمل برجام به یک «پوسته خالی» تبدیل شده است.

پرسش: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به سفر اخیر خود به ایران و دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی گفته است که به نظر می‌رسد راه‌هایی برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران در حال باز شدن است.

رافائل گروسی روز چهارشنبه دوم فروردین در اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا در پاسخ به سوالی درباره کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی در سایت‌های هسته‌ای ایران گفت: «ما هر گزینه‌ای را محتمل می‌دانیم و در حال بررسی آن هستیم، اما هیچ احتمالی نمی‌تواند مانع ایجاد وضعیت بهتری در توافق برای راستی‌آزمایی بهتر برنامه هسته‌ای ایران شود».

پس از اعلام کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی در سایت فردو، آقای گروسی روز ۱۳ اسفند به تهران سفر کرد و با رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرد. او در دیدار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، بر سر بازرسی‌های بیشتر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از تاسیسات ایران به توافق رسید.

قرار است روش اجرای راستی‌آزمایی‌های بیشتر طی یک نشست فنی مورد بررسی قرار گیرد.

گروسی می‌گوید نشست فنی به زودی برگزار خواهد شد.

او گفت معضل برنامه هسته‌ای ایران ادامه‌دار و دائمی است و صرف نظر از تغییر رؤسای‌جمهور، مثلا در ایالات متحده آمریکا، یکی از چالش‌های اصلی و مشکلات مهم آن‌ها است و به همین خاطر حل این موضوع بسیار اهمیت دارد.

مدیرکل آژانس در ادامه گفته است چاره‌ای جز رسیدن به توافق با دولت ایران و یافتن راه‌هایی برای جلب پیروی آن‌ها از تعهدات برجامی نیست و در این راستا او نه تنها با هیات مدیره آژانس، بلکه کشورهای عضو برجام نیز تبادل نظر می‌کند.

او با اشاره به کشف سه محل اعلام نشده ایران که آثار اورانیوم در آن‌ها کشف شده است، اضافه کرد با فناوری‌های امروز، پنهان کردن چنین فعالیت‌هایی «بسیار بسیار مشکل» است.

گروسی همچنین با اشاره به گره خوردن همکاری‌های ایران و آژانس به برجام، گفت برجام تنها حدود چهار سال دوام داشت و با خروج آمریکا از آن، ایران نیز شروع به عدول از تعهدات هسته‌ای خود کرد و در عمل برجام به یک «پوسته خالی» تبدیل شده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.