تاکید نخست‌وزیر انگلیس بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام

پرسش:'ترزا می' نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه در پایان نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل بر تعهد اروپا به توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرد و گفت: ما بر این باور هستیم که این توافق برای منافع امنیتی مشترک ما حائز اهمیت است.

پرسش:'ترزا می' نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه در پایان نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل بر تعهد اروپا به توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرد و گفت: ما بر این باور هستیم که این توافق برای منافع امنیتی مشترک ما حائز اهمیت است.

'ترزا می' در اظهاراتی در نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: روز گذشته ما در رابطه با مجموعه از مسائل شامل مهاجرت، اقتصاد دیجیتال، سیاست خارجه ازجمله کره شمالی و ایران بحث و رایزنی کردیم.
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز در پس از پایان نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل نشست بروکسل اعلام کرد که اتحادیه اروپا به برجام متعهد می ماند.
رئیس جمهوری فرانسه افزود: ما با آمریکا همکاری می کنیم تا در مورد نیاز به این توافق قانع شوند.
ترزا مِی نخست وزیر انگلیس در ادامه در رابطه با کره شمالی گفت که اتحادیه اروپا آزمایش 'غیرقانونی موشکی و هسته‌ای کره شمالی را به‌صورت یکپارچه محکوم می‌کند' و از تمام دولت‌ها به‌ویژه چین خواست تا 'نقش خود را در رابطه با تغییر رفتار پیونگ‌یانگ ایفا کنند.'
نخست‌وزیر انگلیس همچنین افزود کشورش تا زمانی که رسماً از اتحادیه اروپا خارج نشده، در نشست سران این اتحادیه شرکت خواهد کرد. 
وی اضافه کرد: در این مدت ما کارهای مهمی را برای پیگیری در دست داریم. البته همکاری‌های ما با اروپا پس از مارس 2019 (موعد رسمی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) متوقف نخواهد شد و انگلیس به‌عنوان یک شریک متعهد و قوی در کنار اتحادیه اروپا خواهد ماند و در راستای حفظ ارزش‌ها و منافع مشترک یکدیگر گام برمی‌دارد.
'ترزا می' همچنین به روند مذاکرات خروج کشورش از اتحادیه اروپا، موسوم به برگزیت پرداخت و اظهار داشت که تاکنون دستاوردهای مثبتی در حوزه حمایت از حقوق شهروندان اروپایی ساکن انگلیس و انگلیسی‌های ساکن کشورهای اروپایی حاصل‌شده است.
وی گفت: هرچند اختلافات جزئی در این رابطه باقیمانده اما اطمینان دارم تا رسیدن به توافق در این زمینه فاصله چندانی نداریم.
به گزارش ایرنا، مذاکرات برگزیت به دنبال رأی مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا از ژوئن گذشته آغاز شد و هفته گذشته پنجمین دور این مذاکرات به پایان رسید.
بحث حقوق اتباع اروپایی ساکن انگلیس، مرزبندی دو ایرلند و هزینه تعهد مالی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا از محورهای اصلی مذاکرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.
تاکنون طرفین نتوانسته‌اند در رابطه با این مسائل به توافق برسند و در همین رابطه میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی اتحادیه اروپا پس از پایان مذاکرات هفته گذشته گفت که گفت‌وگوها به بن‌بست خورده است.
نخست‌وزیر انگلیس بااین‌حال پیشرفت‌هایی که در مذاکرات صورت گرفته را مورد تأکید قرارداد و گفت که نسبت به آینده مذاکرات خوش‌بین است.
وی در رابطه با مساله مرزبندی ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند پس از خروج انگلیس از اتحادیه گفت که دو طرف بر لزوم پایبندی به پیمان جمعه نیک تأکید کرده‌اند.
'ترزا می' گفت: این مهم است که از طریق اقدام مشترک تلاش شود که این پیمان آسیب نبیند و دو طرف پذیرفتند که ایجاد مرز فیزیکی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند، پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا امکان‌پذیر نیست.
پیمان «جمعه نیک» پیمانی است که بین طرف های درگیر در ایرلند شمالی، یعنی پروتستان های طرف دار انگلستان و کاتولیک های جمهوریخواه ایرلند در روز جمعه 10 آوریل 1998 میلادی بسته شد.
تا پیش از عقد پیمان «جمعه نیک» در دولت کارگری تونی بلر، درگیری فرقه ای بین دو گروه موسوم به 'مصائب' جان بیش از 3600 تن را ظرف 30 سال گرفته بود.
ترزا می در این نشست مطبوعاتی روشن ساخت که کشورش به پرداخت صورتحساب مالی برگزیت متعهد است و گفت: در این رابطه پیشنهاد کردم که دوره محدودی برای خروج تدریجی از اتحادیه اروپا مشخص شود چراکه این مساله به نفع طرفین خواهد بود.
وی از طرف اروپایی نیز خواست با حسن نیت به مذاکرات برگزیت ادامه دهد و در راستای تأمین منافع مردم گام‌های مثبت و تصمیمات نویدبخشی را اتخاذ کند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.