اعتراض فعالان دانشجویی و کاربران شبکه‌های اجتماعی به گزینه احتمالی وزارت علوم

پرسش:با مطرح شدن نام منصور غلامی به عنوان وزیر علوم بحث‌های داغی در شبکه‌های اجتماعی درباره این انتخاب مطرح شده است. کاربران بسیاری با هشتگ #دانشگاه_تنهاست مخالفت خود را با این انتخاب اعلام کرده‌اند.

پرسش:با مطرح شدن نام منصور غلامی به عنوان وزیر علوم بحث‌های داغی در شبکه‌های اجتماعی درباره این انتخاب مطرح شده است. کاربران بسیاری با هشتگ #دانشگاه_تنهاست مخالفت خود را با این انتخاب اعلام کرده‌اند.

 

Screenshot von Twitter (Twitter)

 

اعتراض کاربران شبکه‌های اجتماعی از پنجشنبه شب ۲۷ مهر با هشتگ #دانشگاه_تنهاست نسبت به انتخاب منصور غلامی، رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان برای گزینه احتمالی وزارت علوم آغاز شد.

انتقاد نمایندگان به گزینه احتمالی وزارت علوم

اما پیش از کاربران شبکه‌های اجتماعی نمایندگان مجلس هم نسبت به انتخاب دیرهنگام وزیر علوم تذکر داده بودند. برای مثال علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: «موضوع معرفی گزینه وزارت علوم بغرنج‌ است. نزدیک به دو ماه از تشکیل کابینه دوازدهم می‌گذرد اما هنوز سکاندار وزارتخانه‌ای که مهم‌ترین بخش از بدنه رای روحانی را شامل می‌شود، تعیین نشده است.»

مصداق کامل گفته‌های علی مطهری در توئیت یکی از کاربران شبکه‌ها اجتماعی است:

 

و البته در کنار انتقاد دانشجویان به تاثیرگذاری در میزان رای حسن روحانی، آنها به بدعهدی‌های دیگر رئیس‌جمهور هم اشاره کرده‌اند:

 

گزینه احتمالی وزارت علوم در برابر اعتراض‌ها

اعتراض دانشجویان در شبکه‌های مجازی البته به گوش گزینه احتمالی وزارت علوم هم رسیده است. به گفته محمود صادقی، نماینده مردم تهران، به‌منظور آشنایی بیشتر با برنامه‌ها و دیدگاه‌های منصور غلامی و همچنین بیان برخی انتقادهایی که به عملکرد او در دانشگاه بوعلی‌سینای همدان به‌ویژه در دوره ۴ ساله دولت روحانی وارد شده است، جلسه‌ای برگزار شده است.

محمود صادقی به ایلنا گفته است: «در این جلسه مسائلی که در فضای مجازی عنوان شده و نیز برخی دیگر از مسائل و مشکلاتی که در این مدت، ازسوی دانشگاهیان به بنده و دیگر همکاران انتقال داده شده را با صراحت و بی‌پرده مطرح کردیم و گزینه احتمالی وزارت علوم نیز به تفصیل پاسخ دادند.»

نماینده مردم تهران گفته است: «باوجود اینکه منصور غلامی با ایده‌آل‌های ما فاصله بسیاری دارد و ایده‌آل ما گزینه‌هایی همچون دکتر فرجی‌دانا و دکتر توفیقی بودند اما در شرایط فعلی که معرفی حدود ۱۰ تا ۱۲ نفر از گزینه‌های احتمالی هر کدام به‌دلیلی بی‌نتیجه ماند، به نظر می‌رسد منصور غلامی که فردی باسابقه و مجرب است، گزینه‌ای قابل‌قبول باشد.»

ریاست انتقادبرانگیز غلامی در دانشگاه بوعلی‌سینا

بخش قابل‌توجهی از کاربران معترض به گزینه احتمالی وزارت علوم، دانشجویان دانشگاه بوعلی‌سینای همدان هستند که با محدودیت‌ها و کارشکنی‌هایی که از جانب منصور غلامی به عنوان رئیس این دانشگاه، اعمال شده است، روبرو بوده‌اند.

منصور غلامی کیست؟

منصور غلامی در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه آدلاید استرالیا در رشته علوم باغبانی دکترا گرفته و در سال‌های ۷۶ تا ۸۳ و ۹۳ تاکنون، رئیس دانشگاه بوعلی همدان بوده است. سوابق کاری او از عضویت در "جهاد سازندگی" همدان در سال ۵۹ تا معاونت و ریاست و مدیریت دوایر مختلف دانشگاه‌های لرستان، کردستان و همدان را در بر می‌گیرد.

 

منصور غلامی در مورد اولویت‌های کاری خود در مقام وزیر علوم در گفت‌وگو با تسنیم گفته است: «توسعه روابط علمی با کشورهای جهان، معرفی ظرفیت‌های علمی جمهوری اسلامی به سایر مجامع علمی جهان، اشتراک گذاردن دستاوردهای علمی کشور با سایر کشورها، توجه به رشته‌های جدید علمی و نوآوری‌های علوم‌، توجه ویژه به علوم انسانی و مباحث مربوط به ارتقاء جایگاه آن در کشور، توسعه پژوهش‌های علوم انسانی، استاندارسازی رشته‌های دانشگاهی و توجه به کارآفرینی برای فارغ‌التحصیلان و به روز کردن سرفصل‌های دروس آموزشی از اولویت‌های کاری من است.»

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است که منصور غلامی گزینه ایده‌آل برای وزارت علوم نیست اما در نهایت باتوجه به شرایط و بن‌بستی که در این حوزه ایجاد شده است، حضورش می‌تواند راهگشا باشد.

این گفته‌ها در حالی‌ست که کاربران شبکه‌های اجتماعی دیدگاه دیگری دارند. حسن اسدی زیدآبادی، فعال سیاسی یکی از صد‌ها مخالف این گزینه احتمالی برای وزارت علوم است. او معتقد است که آزادی‌های آکادمیک برای اعتدالگرایان اهمیت چندانی ندارد.

همزمان با انتقاد ۵۰۰ نفر از فعالان نشریات دانشجویی از گزینه‌های احتمالی برای وزارت علوم، یک نماینده اصلاح طلب مجلس اعلام کرد که منصور غلامی، گزینه پیشنهادی حسن روحانی، «ایده‌آل» نیست، اما «به دلیل بن‌بست» ایجاد شده، معرفی او به عنوان وزیر پیشنهادی «می‌تواند راهگشا باشد».

به گزارش ایلنا، محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس خبر داد که قرار است منصور غلامی، رئیس دانشگاه همدان، به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی شود.

در روزهای گذشته انتقادات زیادی از مدیریت غلامی مطرح شده و برخی از فعالان دانشجویی این دانشگاه اعلام کرده‌اند که او به نشریات و تشکل‌های دانشجویی اصلاح طلب مجوز فعالیت نداده و از آنها حمایت نکرده است.

در مقابل، برخی از نمایندگان اصولگرای شهر همدان از جمله حمیدرضا حاجی بابایی از غلامی حمایت کرده‌اند.

در همین حال محمود صادقی خبر داد که به همراه فاطمه سعیدی و جلال میرزایی در دفتر محمدرضا عارف با غلامی دیدار کرده است.

این نماینده اصلاح طلب مجلس اعلام کرد که غلامی «با ایده‌آل‌های ما فاصله زیادی دارد» اما به دلیل این که «معرفی حدود ۱۰ تا ۱۲ نفر از گزینه‌های احتمالی بی‌نتیجه ماند»، او می‌تواند «گزینه‌ای قابل‌قبول باشد».

صادقی پیش از این خبر داده بود که «رییس‌جمهوری تاکنون بیش از ۱۰ گزینه برای وزارت علوم معرفی کرده که مورد تأیید رهبری قرار نگرفته‌اند».

روز دوشنبه ۲۴ مهرماه نیز علی مطهری، نایب رییس مجلس، علت طولانی شدن معرفی وزیر علوم را «روش حسن روحانی» در انتخاب وزیر دانسته و گفته بود که او می‌خواهد «رضایت همه نهادها را جلب کند و چنین چیزی ممکن نیست».

صادقی در سخنان روز جمعه خود اعلام کرد که «صادر نشدن مجوز یک تشکل دانشجویی اصلاح طلب»، «حمایت نکردن از فعالیت‌های دانشجویی» و «انتصاب یک فرد نزدیک به جبهه پایداری به عنوان معاون فرهنگی» از جمله انتقادات مطرح شده از سوی فعالان دانشجویی درباره مدیریت غلامی در دانشگاه همدان است.

وی درعین حال اعلام کرد منصور غلامی «از جمله نیروهای اصیل آموزش‌عالی، با تجربه بالا و همچنین با جوهره اصلاح‌طلبی است» که در دولت محمد خاتمی نیز ریاست دانشگاه همدان را برعهده داشته است.

به گفته صادقی، «محدودیت‌ها» در دولت حسن روحانی نسبت به دولت محمد خاتمی «بیشتر شده» و به همین دلیل عملکرد غلامی و برخی از دیگر روسای دانشگاه‌ها نسبت به آن دوره تغییر کرده است.

وی اضافه کرد: «به نظر می‌رسد، سالخوردگی نیز در نحوه برخورد افراد با مسائل تاثیرگذار باشد. دکتر غلامی متولد سال ۳۲ است و بعضاً وقتی افراد پا به سن می‌گذارند، قاعدتاً آن شور و نشاط و پویایی از افراد گرفته می‌شود».

صادقی همچنین گفته که رئیس دانشگاه همدان در این جلسه اتهام حمایت نکردن از نشریات دانشجویی را رد کرده و عنوان کرده که بخش حقوقی دانشگاه در برابر برخوردهای «نهادهایی خارج از دانشگاه» از دانشجویان حمایت کرده است.

در روزهای گذشته بسیاری از فعالان دانشجویی در شبکه‌های اجتماعی از احتمال معرفی غلامی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم ابراز نگرانی کرده بودند. در شبکه‌های اجتماعی همچنین فیلم ها و خبرهای مختلفی از«برخورد نامناسب» و «تهدیدآمیز» غلامی با برخی از دانشجویان منتشر شده است.

با این حال آقای صادقی مدعی شد که برخی از دانشجویان منتقد غلامی «علاوه بر مشکلات سیاسی و دانشجویی، بعضاً پرونده‌هایی نیز به لحاظ اخلاقی داشتند» و «سعی می‌کنند بعضی مشکلات اخلاقی و غیرسیاسی‌شان را پشت مسائل سیاسی پنهان کنند».

این نماینده مجلس درعین حال گفت که برخی از انتقادها از عملکرد غلامی وارد است و در دولت فعلی «مدیران دانشگاه‌ها از آن قاطعیت، صراحت و شجاعت لازم برخوردار نیستند» و این نوع برخورد «فراگیر» شده است.

انتقاد ۵۲۵ فعال نشریات دانشجویی از گزینه‌های احتمالی تصدی وزارت علوم

حسن روحانی در روزهای پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت امسال و در دوره نخست ریاست جمهوری خود بارها ضمن اعلام حمایت از فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی دانشجویان وعده داده بود که دولتش تلاش خواهد کرد تا دانشگاه از «فضای امنیتی» فاصله بگیرد.

وی حتی روز ۲۱ فروردین سال جاری در یک نشست خبری گفت که در دولت او فضای مدارس دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها «کمتر امنیتی شده است».

درهمین حال ۵۲۵ نفر از فعالان نشریات دانشجویی در نامه‌ای به روحانی با اشاره به وعده‌های انتخاباتی او اعلام کردند برخی گزینه‌های مطرح برای تصدی وزارت علوم «با انفعال و یا حتی همراهی خود با برخی نهادهای بیرون از دانشگاه، نقشی اساسی در عقب‌گرد نظام دانشگاهی در سال‌های اخیر داشته اند».

دراین بیانیه به نام گزینه‌های مطرح برای تصدی وزارت علوم اشاره ای نشده است. با این حال به گفته نویسندگان این بیانیه، چهره‌های مطرح برای سمت وزیر علوم، « کارنامه سیاهی در عدم حمایت از دانشجویان و صیانت از حقوق و آزادی‌شان دارند».

این فعالان نشریات دانشجویی تاکید کردند که معرفی این افراد به ‌عنوان وزیر علوم،«جایی برای تردید در وادادگی دولت در برابر اشخاص غیرمسئول غیرپاسخگویی که کمر به شکست ایده دانشگاه امن و آزاد و مستقل بسته‌اند، باقی نمی‌گذارد».

پیش از این نیز در موارد متعددی تشکل‌های دانشجویی و برخی نمایندگان مجلس از ادامه فضای امنیتی در دانشگاه‌ها در دولت اول روحانی انتقاد کرده‌اند. از جمله در مرداد ماه بیش از هشت هزار فعال دانشجویی ضمن انتقاد از «فشار به تشکل ها و نشریات دانشجویی و سکوت مقامات وزارت علوم»، اعلام کرده بودند که «مشکلات و بحران مراکز آموزش عالی همچون بسیاری از حوزه های دیگر کشور به نقطه هشدار رسیده است».

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.