تعلیق سومین فرمان مهاجرتی ترامپ؛ خشم کاخ سفید از تصمیم دادگاه

پرسش:یک قاضی فدرال در ایالت هاوایی آمریکا روز سه شنبه ۲۵ مهرماه در حکمی به طور موقت سومین فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور را که قرار بود امروز چهارشنبه اجرایی شود، متوقف کرده است. وزارت دادگستری می گوید، به زودی تقاضای تجدید نظر خواهد کرد.

پرسش:یک قاضی فدرال در ایالت هاوایی آمریکا روز سه شنبه ۲۵ مهرماه در حکمی به طور موقت سومین فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور را که قرار بود امروز چهارشنبه اجرایی شود، متوقف کرده است. وزارت دادگستری می گوید، به زودی تقاضای تجدید نظر خواهد کرد.

براساس فرمان اجرایی که ۲۳ سپتامبر،ماه گذشته میلادی،امضا شد، شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی و همچنین برخی از مقام های دولت ونزوئلا از ورود به آمریکا منع شده بودند.

به گزارش رویترز این سومین فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ در خصوص منع ورود شهروندان شماری از کشورها به خاک آمریکا است. فرمان های قبلی با حکم دادگاه های فدرال تعدیل شده بودند.

ایالت هاوایی پیشتر علیه فرمان تازه مهاجرتی دونالد ترامپ شکایت کرده و گفته است، قوانین مهاجرتی فدرال کشور اجازه نمی دهدکه رییس جمهوری برای ورود شهروندان شش کشور در فرمان مهاجرتی تازه محدودیت ایجاد کند.

به گزارش رویترز، ایالت هاوایی در این شکایت، به ممنوعیت ورود شهروندان کره شمالی و ونزوئلا اعتراض نکرده است.

دریک واتسون، قاضی دادگاه فدرال آمریکادر حکمی به طور موقت اجرای فرمان مهاجرتی سوم دونالد ترامپ را که قرار بود بامداد فردا اجرا شود، متوقف کرده است.

کاخ سفید در بیانیه ای به این حکم قاضی فدرال اعتراض کرده و گفته است، این حکم به طور خطرناکی «معیوب» است و به تلاش های رییس جمهوری آمریکا برای تامین امنیت کشور لطمه می زند.

کاخ سفید در بیانیه خود تاکید کرده است: این محدودیت های سفر برای امنیت کشور ما بسیار حیاتی هستند، چرا که براساس آنها مطمئن می شویم که جهت یکپارچگی سیستم مهاجرتی ما، دیگر کشور ها حداقل استانداردهای لازم را رعایت می کنند.

کاخ سفید همچنین می گوید، این محدودیت ها براساس توانایی یا تمایل کشورها برای تبادل اطلاعات حساس مورد نیاز به منظور بررسی پیشینه افراد متقاضی روادید و همچنین ارزیابی تهدیدهای مرتبط با تروریسم اعمال شده است.

این حکم در پاسخ به شکایت دادستان کل هاوایی، جمعیت مسلمانان هاوایی و سه شخص دیگر به دادگاه فدرال صادر می شود.

براساس این دستور بیشتر شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی به مدت نامعلوم از ورود به آمریکا منع می شدند. در دستور جدید بعضی از مقام های دولت ونزوئلا هم از ورود به آمریکا منع شده بودند.

با این حال حکم قاضی شامل حال کره شمالی و ونزوئلا نمی شود.

چند دادگاه فدرال در آمریکا قبلا دو دستور مهاجرتی قبلی آقای ترامپ را که در ماه های ژانویه و مارس صادر شده بود، متوقف کرده بودند. فرمان دوم برای ۹۰ روز اعتبار داشت و ۲۴ سپتامبر منقضی شد.

ترامپ بلافاصله دستور مهاجرتی جدید را جایگزین آن کرد که امروز به حکم یک قاضی فدرال هاوایی متوقف شده است.

قاضی دریک واتسون در حکم امروز خود نوشت که فرمان تازه ترامپ "دقیقا مبتلا به همان نقائص و ایرادهای نمونه های قبلی این دستور است" چون به گفته او "فاقد یافته های کافی است که نشان دهد ورود بیش از ۱۵۰ میلیون نفر از شهروندان این کشورها برای منافع ایالات متحده زیانبار است."

دو فرمان مشابه قبلی دولت ترامپ توسط دادگاه های فدرال مسدود شد چون گفتند از اختیارات رئیس جمهور فراتر می رود یا مشخصا مسلمانان را هدف می گیرد و ناقض قانون اساسی آمریکاست که تبعیض بر اساس مذهب را منع می کند.

با این حال دیوان عالی در ماه ژوئن اعلام کرد فرمان دوم تا زمان بررسی کامل استدلال دو طرف دعوی می تواند اجرا شود هرچند استثنای مهمی بر آن قائل شد که افراد دارای پیوند اصیل با جامعه آمریکا را معاف می کرد.

دیوان عالی قرار بود بررسی آن پرونده را همین روزها شروع کند که با صدور فرمان تازه ترامپ عملا این کار را معلق کرد.

دستور تازه ترامپ تاریخ انقضا ندارد و به علاوه کشورهای غیرمسلمان هم به آن اضافه شده اند که این استدلال دولت را تقویت می کرد که علیه مسلمان ها نیست.

قاضی واتسون در حکم روز سه شنبه گفت که فرمان تازه امنیت آمریکا را بهبود نمی بخشد چون افرادی که ممکن است تهدید بالقوه باشند به سد مقررات فعلی می خورد و وارد نمی شوند.

او نوشت که این دستور "آشکارا براساس ملیت (علیه افراد) تبعیض قائل می شود" که مغایر "اصول بنیادی است که آمریکا بر آنها بنا نهاده شده."

واکنش کاخ سفید: تصمیمی معیوب

کاخ سفید با صدور بیانیه ای به حکم قاضی فدرال اعتراض کرده است. در بیانیه کاخ سفید نوشته شده که وزارت دادگستری آمریکا، به جد از فرمان ترامپ دفاع خواهد کرد.

تصمیم قاضی در این بیانیه "به طرز خطرناکی معیوب" توصیف شده است.

این بیانیه می گوید که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بعد از بررسی های دقیق امنیت جهانی و مشورت با وزرای خارجه، امنیت داخلی، دفاع و دادگستری صادر شده بود.

کاخ سفید بار دیگر استدلال پیشین خود را مطرح کرده که این محدودیت ها مربوط به کشورهایی است که نتوانسته اند به آمریکا کمک کنند پیشینه افراد متقاضی روادید (ویزا) را به دست آورد. همچنین محدودیت شامل کشورهایی می شود که ظن عملیات "تروریستی" به آنها می رود.

در بیانیه کاخ سفید آمده که این تصمیم ها برای امنیت آمریکا مهم است و آنها اعتماد کامل دارند که دستگاه قضایی، در نهایت محدودیت های مورد نظر رئیس جمهوری را ابقا خواهد کرد.

'پیروزی دیگری برای قانون'

منتقدان اما می گویند ترامپ با این فرامین به یکی از وعده های انتخاباتی خود عمل می کند که گفته بود از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری می کند.

فرمان جدید ترامپ قرار بود از روز چهارشنبه اجرا شود.

داگلاس چین دادستان کل ایالت هاوایی که شاکی پرونده بود از حکم قاضی استقبال کرد.

او گفت: "این سومین بار است که هاوایی برای متوقف کردن فرمان های منع سفر پرزیدنت ترامپ که براساس ملیت یا مذهب علیه مردم تبعیض قائل می شود به دادگاه می رود. امروز پیروزی دیگری برای حاکمیت قانون است. ما آماده دفاع از آن هستیم."

عمر جدوات، مدیر یک موسسه حقوق مدنی مهاجران، از تصمیم قاضی استقبال کرده و گفته: "خوشحالیم اما متعجب نیستیم که یک بار دیگر فرمان غیرقانونی و خلاف قانون اساسی رئیس جمهوری برای ممنوعیت ورود مسلمانان، متوقف شد."

دریک واتسن، پیشتر در ماه مارس هم فرمان مشابهی از ترامپ را متوقف کرده بود.

دو قاضی فدرال دیگر در ایالت های مریلند و واشنگتن مشغول بررسی فرمان جدید هستند.

شکایت علیه این دستور در مریلند از جمله از طرف چند نهاد ایرانى- آمریکایى مطرح شده است.

 

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.