صدور کیفرخواست برای ۱۴ نفر در پرونده ترور شهید فخری‌زاده

پیشتر جانشین فرمانده سپاه پاسداران گفته بود که در این ترور هیچ مهاجمی در محل حادثه نبوده و همه چیز به صورت خودکار انجام شده است.

پرسش: مرکز رسانه قوه قضاییه :​دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور "قرار مجرمیت" و کیفرخواست برای ۱۴ نفر در پرونده ترور شهید محسن فخری‌زاده خبر داد.

صدور کیفرخواست برای ۱۴ نفر در پرونده ترور شهید فخری‌زاده

علی صالحی اظهار کرد: اتهام این ۱۴ نفر در پرونده ترور شهید فخری‌زاده، «مشارکت در افساد فی‌الارض»،«مشارکت در همکاری اطلاعاتی و جاسوسی به نفع رژیم صهیونیستی» «تبانی با هدف برهم زدن امنیت کشور» و «اقدام علیه امنیت ملی» است.

«محسن فخری‌زاده» دانشمند هسته‌ای و رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع بود که در تاریخ هفتم آذر سال ۱۳۹۹ توسط عناصر تروریست مسلح وابسته به استکبار جهانی در شهر آبسرد ترور شد و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

پس از ترور فخری‌زاده، مقام‌های کشور به صراحت از نقش اسرائیل در این حادثه سخن گفتند و وعده «انتقام» دادند. با این حال مقامات، روایت‌های متفاوت و متناقضی از چگونگی شهادت شهید فخری زاده عنوان کردند.

پس از ترور شهید فخری‌زاده، روزنامه نیوریک تایمز در گزارشی مدعی شد که ترور او با «تیربار کنترل از راه دور» انجام شد و در زمان ترور، هیچ یک از عوامل ترور در خاک ایران نبودند.

 

دستگیری چند متهم

آذر ۹۹ حسین امیر عبداللهیان، مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی، گفته بود «برخی از عوامل» ترور محسن فخری‌زاده «شناسایی و بازداشت شده‌اند».

این در حالی بود که پیشتر جانشین فرمانده سپاه پاسداران گفته بود که در این ترور هیچ مهاجمی در محل حادثه نبوده و همه چیز به صورت خودکار انجام شده است.

در گذشته پس از ترور افراد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران در مواردی افرادی به نام عاملان این اقدام بازداشت، محاکمه و حتی اعدام شدند اما در مورد صحت این اتهام‌ها و درستی روند قضایی، تردیدهای جدی وجود داشته است. 

محسن فخری‌زاده که بود؟

در رسانه‌های کشور و شبکه‌های اجتماعی تصویر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دست به دست می‌شود که در نشست خبری خود برای افشاگری علیه برنامه هسته‌ای ایران، شهید محسن فخری‌زاده را به عنوان مدیر پروژه آماد معرفی کرده و گفته بود که او به عنوان رئیس سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی (سپند) بسیاری از چهره‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران را در مجموعه خود داشته است. نتانیاهو گفته بود که «این چهره را به خاطر بسپارید.»

ایران در گذشته سعی داشت اطلاعاتی از آن شهید منتشر نشود و اجازه ملاقات بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را با او نمی‌داد.

مهرماه گذشته، شورای ملی مقاومت که شاخه سیاسی سازمان مجاهدین ایران است نام شهید فخری‌زاده را به عنوان مدیر بخشی از پروژه سایت سرخه‌حصار معرفی و ادعا کرد که در آن مکان «آزمایش انفجار در تونل زیرزمینی» انجام شده است.دستگاه‌های اطلاعاتی غربی او را پدر برنامه هسته‌ای نظامی ایران خوانده‌اند و خبرنگاران دفاعی داخل کشور هم او را «قاسم سلیمانی صنعت دفاعی» لقب داده‌اند.

چه اتفاقی افتاد؟

با گذشت چند ساعت از حادثه، خبرگزاری‌ها به تدریج جزئیاتی از آن منتشر کردند که نشان دهنده برنامه‌ریزی دقیق «تروریست‌ها» برای شهادت فخری‌زاده است.

خبرگزاری فارس دراین باره نوشت که ماشین آقای فخری‌زاده حوالی ساعت ۱۴ عصر با دو خودروی محافظ وارد شهر آبسرد شده است: «یک کیلومتر جلوتر از ورودی شهر آبسرد و نزدیک باغی معروف به باغ سرهنگ خودرو با رگبار متوقف می‌شود و پس از آن یک نیسان که در آن پر از الوارهای چوبی بوده است منفجر می‌شود. بعد از انفجار تا شعاع ۵۰۰ متری خیابان پر از تکه‌های خودرو و چوب دیده شده و بر اثر انفجار آسیب به دکل برقی مجاور نیسان برق شهر آبسرد نیز قطع می‌شود.»

ظاهرا بعد از انفجار از نقاطی به سمت او، شروع به تیراندازی شد.

یکی از محافظان خودروی خود را در مسیر تیراندازی قرار داد و در محل شهید می‌شود.

با این وجود به گزارش فارس، این اقدام مانع برخورد گلوله با شهید فخری‌زاده نشد و او آسیب جدی دید.

پس از پایان تیراندازی، محسن فخری‌زاده را به درمانگاه شهر آبسرد در دماوند بردند و نیم ساعت بعد با هلی‌کوپتر به بیمارستان منتقل کردند که در بیمارستان درگذشت.

بعدتر، روزنامه نیویورک تایمز با انتشار یک گزارش مفصل نوشت که ترور محسن فخری‌زاده در ایران، توسط موساد و از طریق تکنولوژی پیچیده کنترل از راه دور و هوش مصنوعی و با «تیربار کنترل از راه دور» انجام شد و در زمان کشتن او، هیچ یک از عوامل ترور در خاک ایران نبودند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.