واکنش هنرمندان به سخنان رئیس نظام پزشکی درباره پرونده پزشکی عباس کیارستمی؛

کوه ندیده‌اید جناب دکتر! کوه، عزیز از دست رفته ما بود

پرسش:عباس کیارستمی در ۲۹ تیر ۱۳۷۶ نوشته بود: «من می‌خواهم با مرگ خودم بمیرم، نه با مرگ پزشکی.» احمد کیارستمی نیز با انتشار تصویری از تیتر گفت‌وگوی رئیس نظام پزشکی مصرعی از شعر پدرش نوشت: «نورسته‌ها بجا نمی‌آورند درختان کهن را.» 

پرسش:عباس کیارستمی در ۲۹ تیر ۱۳۷۶ نوشته بود: «من می‌خواهم با مرگ خودم بمیرم، نه با مرگ پزشکی.» احمد کیارستمی نیز با انتشار تصویری از تیتر گفت‌وگوی رئیس نظام پزشکی مصرعی از شعر پدرش نوشت: «نورسته‌ها بجا نمی‌آورند درختان کهن را.» 

نرگس عاشوری در ایران نوشت:خبرهای تلخ کوتاهند. در یک یا دو جمله گفته یا نوشته می‌شوند؛ اما ساعت‌ها نفس ثانیه‌ها را بند می‌آورند و گذر زمان را در بند می‌کشند. خبر آمد که نتیجه چشم‌انتظاری یک ساله برای روشن شدن ابعاد یک فاجعه به « از کاه  کوه ساختن» تشبیه شده است. خبر کوتاه بود و برگرفته از یک اظهارنظر رسمی، استعاره «کاه» خطای پزشکی برای از دست دادن یکی از مفاخر فرهنگی ایران عنوان شده بود و کوه؛ اصرار به احقاق یک حق قانونی برای بررسی علت و سرمنشا این فاجعه. به نظر می‌رسد روال بررسی پرونده پزشکی و اظهارنظرهای مرتبط با آن سرنوشت خود پرونده و روش غلط درمان را گرفته است و به جای التیام زخمی که چون خوره روح علاقه‌مندان این فیلمساز فقید را می‌تراشد، هر بار آن را عمیق‌تر می‌خراشد و جراحتی بر زخم‌ها می‌افزاید. ایرج فاضل که در انتخابات اخیر نظام پزشکی به‌عنوان رئیس این تشکیلات انتخاب شده است در اظهارنظری درباره پرونده پزشکی عباس کیارستمی اعلام کرد که در مورد این پرونده از کاه، کوه ساخته شد. حالا نتیجه مطالبه جدی فراخوان 8 هزار نفری «شما تنها نیستید» و هنرمندان و چهره‌های فرهنگی به کاه ساختن از کوه تعبیر شده است و به گفته این مقام مسئول خبررسانی‌ها خوب و دقیق برای مردم نبوده است. سال گذشته در یک حرکت خودجوش فراخوانی با عنوان «شما تنها نیستید» بیش از هشت هزار نفر با گذاشتن نام و شغل خود حمایت خود را از خانواده عباس کیارستمی در پیگیری پرونده او اعلام کردند. حامیان این حرکت خودجوش اعلام کردند تا جایی که لازم باشد در کنار خانواده این فیلمساز ایستاده‌اند و ناظر و پیگیر وقایع مربوط به این پرونده ملی خواهند بود. روز یکشنبه کمتر از چند ساعت بعد از انتشار گفت‌و‌گوی ایرج فاضل با خبرگزاری فارس نیز کاربران توئیتر با هشتگ # کاه - کوه به این سخنان واکنش نشان دادند و معترضان با راه انداختن طوفان توئیتری به کوهی که تعبیر به کاه شد واکنش نشان دادند. بهمن کیارستمی نیز با بازنشر یک دستنوشته از عباس کیارستمی با آنها همراه شد. عباس کیارستمی در ۲۹ تیر ۱۳۷۶ نوشته بود: «من می‌خواهم با مرگ خودم بمیرم، نه با مرگ پزشکی.» احمد کیارستمی نیز با انتشار تصویری از تیتر گفت‌وگوی رئیس نظام پزشکی مصرعی از شعر پدرش نوشت: «نورسته‌ها بجا نمی‌آورند درختان کهن را.» علاوه بر فرزندان کیارستمی هنرمندان زیادی در صفحات شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی نسبت به صحبت‌های فاضل واکنش نشان دادند. «تن‌مان به «کاه» طبیبان نیازمند مباد که دردها «کوه» می‌شوند حتماً!» حبیب رضایی جزو نخستین هنرمندانی بود که با انتشار این متن در صفحه رسمی خود واکنش نشان داد.
واکنش هنرمندان
حامد بهداد که در فرصت‌های مختلف خواستار روشن شدن تکلیف پرونده پزشکی این فیلمساز فقید بوده در نوشتاری با کنایه ضمنی به دانش و شناخت در به کار بردن این ضرب‌المثل فارسی  اشاره ای به  نام یکی از فیلم‌های کیارستمی کرد و نوشت: «قضیه، شکل اول، شکل دوم/ شکل اول: فرض کنیم و بپنداریم اینکه، اگر آقاى فاضل، مرگ عالیجناب عباس کیارستمی و علتش را کاه می‌پندارد برخاسته از میزان نظر واقعى‌اش در این باره است و نه خداى ناکرده از سر بى‌انصافى و توهین و زین قبیل. شکل دوم: فرض کنیم و می دانیم که اگر همین ایشان، کیارستمی و مرتبه بلند وى را مى شناخت، در حسرت نبود این قله‌ رفیع فرهنگی وطنش، زار مى گریست و دست کم فقدانش را کاه نمی‌خواند. فرض محال: اى کاش عالیجناب کیارستمی از نخست در بیمارستان آراد بسترى می‌شد.» مهناز افشار نیز در این باره نوشت: «عبارت‌های بی‌مایه و توهین‌آمیز خس و خاشاک ،بزغاله و گوساله؛ حالا هم که قیمت جان عباس کیارستمی کاه شد» باران کوثری تصویری خندان از عباس کیارستمی منتشر کرد و نوشت: «کاه و کوه حکایت امثال شما و جایگاه تان است نه از دست رفتن جان پر مایه جواهری چون کیارستمی... اگر ما بر سر جان از دست رفته عزیزمان نجابت نمی‌کردیم و کوه می‎ساختیم، امروز شما با ادب و احترام بیشتری حرف می‌زدید. کوه ندیده‌اید جناب دکتر. عزیز از دست رفته ما بود که شما فرصت شناختنش را نداشتید، وگرنه تماشای یک صحنه از شعر فیلم‌هایش کافی بود تا ادبیات شما را تغییر دهد.»
حمید فرخ‌نژاد دیگر بازیگری بود که در این باره واکنش نشان داد. او تصویری از عباس کیارستمی در دوران بستری بودن در بیمارستان را همراه با این متن در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد: «چقدر تلخ، چقدر غم‌انگیز وقتی آنقدر در کارمان حرفه‌ای شویم که بودن یا نبودن جزئی از حرفه‌مان شود، آنقدر که «جان» ارزش «کاه» بگیرد، آقای دکتر نگاهتان نگاه مرده‌شور به جسد بود،‌ شأن شغلتان بالاتر از این‌هاست. برادری داشتم هم لباس شما ولی به اندازه شما حرفه‌ای نبود بارها چشمان خیسش را در غم رفتن بیماری دیده بودم، مرگ حق است برای همه، چه شما چه عباس کیارستمی، ولی شأنی همپای زندگی دارد، گاه دیدن مرگ یک انسان نگاه قاتل است
نه پزشک، امیدوارم در انتخاب کلمات اشتباه کرده باشید، عذرخواهی کنید نه از سینماگران، از همکارانتان که‌ شأن پزشک بسیار بالاتر از کلام شماست» برخی هنرمندان نیز در گفت‌وگو با رسانه‌های خبری نسبت به اظهارات اخیر رئیس نظام پزشکی انتقاد کردند.
علیرضا شجاع نوری با انتقاد از ادبیات ایرج فاضل به «سینما» گفت: «حرف‌های رئیس سازمان نظام پزشکی من را به یاد مرده‌شورهایی می‌اندازد که به خانواده‌های داغدار می‌گویند این مرده که شیون ندارد. متلک ایرج فاضل هم به همین اندازه برای مردم، سینماگران و دوستداران عباس کیارستمی دردناک است.» در این رسانه همچنین یادداشتی از فرهاد اصلانی با عنوان «تفکر با صدای بلند» منتشر شده است.
این بازیگر در بخشی از یادداشت خود با اشاره ضمنی به تأثیرگذاری کیارستمی در سینمای ایران و جهان نوشته است: «ایرج فاضل به‌عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی قطعاً می‌تواند درباره پرونده ایجاد شده برای مرگ عباس کیارستمی اظهارنظر کند، اما شخصی در این مقام نمی‌تواند کارگردان بزرگ سینمای ایران را کاه بخواند و اتفاقی را که برای او افتاده بی‌ارزش جلوه دهد.»

نیم نگاه
عباس کیارستمی در ۲۹ تیر ۱۳۷۶ نوشته بود: «من می‌خواهم با مرگ خودم بمیرم، نه با مرگ پزشکی.» احمد کیارستمی نیز با انتشار تصویری از تیتر گفت‌وگوی رئیس نظام پزشکی مصرعی از شعر پدرش نوشت: «علف‌های نورسته بجا نمی‌آورند درختان کهن را.»
علیرضا شجاع نوری: حرف‌های رئیس سازمان نظام پزشکی من را به یاد مرده‌شورهایی می‌اندازد که به خانواده‌های داغدار می‌گویند این مرده که شیون ندارد
باران کوثری: کوه ندیده‌اید جناب دکتر. عزیز از دست رفته ما بود که شما فرصت شناختنش را نداشتید، وگرنه تماشای یک صحنه از شعر فیلم‌هایش کافی بود تا ادبیات شما را تغییر دهد
حمید فرخ‌نژاد: گاه دیدن مرگ یک انسان نگاه قاتل است نه پزشک، امیدوارم در انتخاب کلمات اشتباه کرده باشید، عذرخواهی کنید نه از سینماگران، از همکارانتان که‌ شأن پزشک بسیار بالاتر از کلام شماست

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.