از سرگیری اعتراضات بازنشستکان تامین اجتماعی برای احقاق خق خود

بازنشستگان تأمین اجتماعی خوزستان امروز برای چندمین بار در طول یک‌ماه اخیر برای پیگیری مطالبات خود دست به تجمع زدند.

پرسش: برخلاف این تصور که اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی برای احقاق حق خود و تحقق مصوبه شورایعالی کار، فروکش کرده ، امروز در حداقل دو استان خوزستان و گیلان بازنشستگان طی تجمع و نشستی اعتراضات خود را از سر گرفتند.

بازنشستگان تأمین اجتماعی خوزستان امروز برای چندمین بار در طول یک‌ماه اخیر برای پیگیری مطالبات خود دست به تجمع زدند.

امروز دوشنبه -ششم تیرماه-  بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان با تجمع مقابل استانداری خوزستان در اهواز خواستار پیگیری مطالبات خود شدند.

اجرای مصوبه شورای عالی کار، مشمولیت ماده ۶۹ و رفع تبعیض بین همکار و غیر همکار، افزایش عیدی، درمان رایگان، همسان‌سازی کامل حقوق و حذف ماده ۸۹ از جمله مطالبات این بازنشستگان است.

این بازنشستگان افزایش حقوق خود را تورم‌زا نمی‌دانند و می‌گویند: این حق ما است که براساس تورم حقوقمان افزایش پیدا کند و خواسته اضافه‌ای نداریم بلکه حق قانونی بازنشستگان است.

در سال جاری هنوز افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تعیین و اعمال نشده و اخباری مبنی بر افزایش ناچیز حقوق باعث نارضایتی بازنشستگان شده است.

 

WhatsApp Image 2022-06-27 at 12.19.13 AM

 

از سوی دیگر از استان گیلان خبر رسیده است که؛بازنشستگان گیلان در دیدار با اعضای هیات مدیره کانون عالی، به طرح مطالبات خود پرداختند.

در نشست مجمع عمومی کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی استان مازندران در شهر انزلی، با حضور سه تن از اعضای کانون عالی (رئیس، نایب رئیس و دبیر)، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و شماری از اعضای هیات مدیره کانون بازنشستگان استان گیلان برگزار شد.

شماری از بازنشستگان استان گیلان با حضور در این مجمع به طرح خواسته‌ها و پیگیری راهکارهای انجام شده و در دست اقدام کانون عالی، پرداختند.

 

بازنشستگان در این دیدار، خواسته‌های خود را به شرح زیر بیان داشتند:

۱) با توجه به ناکافی بودن همیشگی حقوق بازنشستگان، تعلل دولت در تصویب و تاخیر سه ماهه در افزایش سالانه حقوق بازنشستگان سبب زحمت و در تنگنای بیشتر قرار گرفتن بازنشستگان این سازمان شده است.

۲) چرا دولت به جای تنفیذ یا رد میزان افزایش مصوبه هیات امنای سازمان که در واقع همان مصوبه مزد ۱۴۰۱ کارگران شاغل توسط شورایعالی کار است، دخالت کرده و میزان افزایش مصوب هیات امنا را کاهش داده است؟

۳) پیگیری‌ها و اقدامات تاکنونی کانون عالی، که به مثابه وکیل قانونی بازنشستگان در این رابطه هستند، در این زمینه چه بوده است؟

۴) باوجود خلاف قانون شناخته شدن این دخالت توسط هیات تطبیق مجلس شورای اسلامی، دلیل خودداری دولت از پذیرش نتیجه کار هیات تطبیق چیست؟

۵) در صورت ادامه اصرار دولت بر اجرای مصوبه قبلی، کانون چه راهکاری را در پیش خواهد گرفت؟

۶) مسایل و مشکلاتی که هم اکنون در سازمان دیده می‌شود ریشه ساختاری دارد. لازم است، با توجه به سه جانبه گرایی، ساختار و اساسنامه سازمان تغییر یافته به شکلی اصلاح بشود که کارگران شاغل و بازنشسته به عنوان بیمه‌پردازان اصلی در مدیریت این سازمان نیز نقش پر رنگ و اصلی داشته باشند.

۷) تاکید بسیار بر رعایت مقاوله نامه‌های سازمان بین المللی کار و ضرورت تغییر شیوه مدیریت سازمان از هیات امنایی و فعال مایشا بودن دولت به شورای عالی تامین اجتماعی.

در پایان اعضای هیات مدیره کانون عالی، به تشریح راهکارها پرداختند و اعلام کردند انتظار داریم رئیس مجلس خواستار اصلاح مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان شود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.