عامل تیراندازی مرگبار روز رژه افتخار رنگین‌کمانی‌ها در نروژ، ایرانی‌تبار معرفی شد

این حمله همچنین به زخمی شدن ۲۱ نفر دیگر انجامیده و حال سه تن از مجروحان «وخیم» توصیف شده است.

پرسش: عامل یک حمله در آستانه برگزاری رژه افتخار رنگین‌کمانی‌ها( همجنسگرایان) در نروژ، که دو کشته بر جا گذاشت، یک مرد ۴۲ ساله ایرانی‌تبار معرفی شده و پلیس سرگرم بررسی احتمال تروریستی بودن این حمله است.

این حمله همچنین به زخمی شدن ۲۱ نفر دیگر انجامیده و حال سه تن از مجروحان «وخیم» توصیف شده است.

علاوه بر نخست‌وزیر نروژ، رئیس ایرانی‌تبار پارلمان این کشور، مسعود قره‌خانی، نیز این حمله را محکوم کرده است.

پلیس اسلو می‌گوید مظنون در سه نقطه از جمله یک باشگاه محل اجتماع اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو تیراندازی کرده، و هنوز انگیزه فرد بازداشت‌شده معلوم نیست. گرچه تحقیقات پلیس در مورد احتمال تروریستی بودن این حمله ادامه دارد.

رسانه‌های نروژ گزارش دادند که تیراندازی در باشگاه «لندن» آغاز شد، در محوطه بیرونی باشگاه موسیقی جاز ادامه یافت و سپس ضارب در خیابان همجوار و حدود پنج دقیقه پس از آغاز تیراندازی، دستگیر شد.

تور برستاد، یک مقام ارشد پلیس گفت که تنها یک ضارب وجود داشته و مظنون دیگری در کار نیست.

یک شاهد عینی اسلحه ضارب را از نوع خودکار توصیف کرد. پلیس هنوز این جزئیات را ارائه نکرده است.

یک شاهد دیگر به روزنامه وردنزگانگ گفت که ضارب «کاملاً مصمم به نظر می‌رسید». فرد دیگری نیز که در محل حضور داشته اظهار داشت «اوضاع مانند جنگ بود؛ زخمی‌های بسیاری به روی زمین افتاده بودند».

یک شاهد هم به شبکه تلویزیونی اسلو گفت که وحشت زیادی در مردم ایجاد شده بود، کسی نمی‌دانست چه اتفاقی رخ داده است.

به گزارش رویترز، هم‌زمان با صدای آژیر آمبولانس‌ها که برای انتقال زخمی‌ها در خیابان‌ها تردد می‌کردند، بالگردهای پلیس بر فراز شهر در پرواز شناسایی بودند. در بیمارستان وابسته به دانشگاه اسلو وضعیت اضطراری اعلام شده بود.

رسانه‌های نروژ گزارش دادند که ضارب ۴۲ ساله، ایرانی‌تبار اما با تابعیت رسمی نروژ است و احتمالاً سال‌ها در این کشور زندگی کرده است. به گزارش برخی از رسانه‌های نروژ، ضارب دارای سوء پیشینه بوده ولی اکنون به ظن ارتکاب «ترور» بازجویی می‌شود.

یوناس گار استوره، نخست‌وزیر نروژ، روز شنبه گفت که یک حمله تکان‌دهنده و هولناک علیه مردم بی‌گناه رخ داده است. امیلی اینگر مل، وزیر دادگستری نروژ نیز گفت که این رویداد تمامی کشور را «تکان داده است». وی افزود که نروژ کشوری است که همه باید در آن احساس امنیت کنند و آخرهفته‌ها بی‌دغدغه برای تفریح به بیرون بروند.

در این میان مسعود قره‌خانی، رئیس ایرانی‌تبار پارلمان نروژ در پستی فیس‌بوک خود این حمله را محکوم کرد.

قره‌خانی که از نوامبر سال گذشته ریاست پارلمان نروژ را به عهده دارد، همچنین یادآوری کرد که شنبه گذشته ساختمان پارلمان نروژ برای نخستین پرچم رنگین‌کمانی را برای بزرگداشت «تنوع و عشق» به اهتزاز درآورده، و این موضوع را مایه افتخار خود دانست.

او در عین حال گفت که بارها دیده‌ام وقتی تنوع جنسیتی را جشن می‌گیریم، چطور نفرت در رسانه‌های اجتماعی رشد می‌کند و این موضوع غم‌انگیز و غیرقابل قبول است.

قرار بود که رژه سالانه جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو یا رنگین‌کمانی‌ها روز شنبه در اسلو برگزار شود. دست‌اندرکاران این رژه نظر به این حمله آن را لغو کردند.

در تابستان سال ۲۰۱۱ نروژ شاهد مرگبارترین رویداد تیراندازی بود که در آن ۹۳ نوجوان در جزیره آرام اوتویا در نزدیکی اسلو در تیراندازی یک مرد نروژی ۳۲ ساله که دیدگاه‌های افراطی نژادپرستانه داشت، کشته شدند.

پاییز پارسال نیز در تیراندازی یک ضارب ۳۷ ساله در شهر کونسبرگ پنج تن کشته شدند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.