دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل: ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار دارایی ایران مسدود شده

خانم دوهان تاکید کرد که در حال حاضر ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تحریم نیست و از آمریکا خواست که به تحریم‌های یک‌جانبه‌اش پایان دهد و از باقی کشورهای دنیا نیز درخواست کرد که این تحریم‌ها را اجرا نکنند.

پرسش: آلنا دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در پایان ماموریتش در تهران، تحریم‌های آمریکا را نقض قوانین بین‌المللی توصیف کرد و گفت که به دلیل همین تحریم‌ها، بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران مسدود شده است.

دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل "در زمینه آثار منفی اقدامات یک‌جانبه قهری" است، از سوی "شورای حقوق بشر سازمان ملل" به ایران سفر کرد.

او در کنفرانس خبری که در تهران برگزار کرد، تنها درباره ابعاد تحریم‌هایی که ایران با آن روبه‌روست و آثار این تحریم‌ها بر وضعیت حقوق بشر در ایران صحبت کرد.

خانم دوهان تاکید کرد که در حال حاضر ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تحریم نیست و از آمریکا خواست که به تحریم‌های یک‌جانبه‌اش پایان دهد و از باقی کشورهای دنیا نیز درخواست کرد که این تحریم‌ها را اجرا نکنند.

او گفت که آمریکا در حال حاضر بیش از ۷۰۰ و کانادا بیش از ۲۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی را تحریم کرده‌اند.

به گفته او تمامی بانک‌های ایرانی از سوی آمریکا تحریم هستند و امکان انتقال پول از ایران به سیستم بانکی بین‌المللی وجود ندارد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت در نتیجه این وضعیت، قیمت اقلام وارداتی افزایش و کیفیت آنها کاهش یافته است.

او گفت که تحریم‌ها بر روی واردات دارو و غذا نیز اثر گذاشته است.

خانم دوهان در بخش دیگری از سخنانش به دشواری‌های ایجاد شده برای گرفتن وام و کمک‌های بین‌المللی برای ایران اشاره کرد که بخشی از آن مربوط به حضور پناهجویان افغان در کشور است.

او هشدار داد که هم‌اکنون حدود نیم میلیون کودک افغان در ایران زندگی می‌کنند، اما "حتی آژانس‌های سازمان ملل نمی‌توانند تعهداتشان را برای کمک به ایران انجام بدهند."

دسترسی به منابع آموزشی در سطح بین‌المللی، کاهش درآمد دولت ایران که به افزایش فقر منجر شده است، عدم دسترسی ایران به وام‌های بین‌المللی برای توسعه فناوری مناسب برای محیط زیست و عدم دسترسی ایران به فناوری‌های نوین مرتبط با سلامت، از جمله آثاری بودند که به گفته دوهان، کشور ایران به دلیل تحریم‌ها با آن روبه‌روست.

گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین، تنبیه شرکت‌هایی را که با ایران معامله می‌کنند، از جمله اقدامات "غیرقانونی" آمریکا توصیف کرد.

دوهان از ایران نیز خواست تا "حق دسترسی آزاد به اطلاعات" را فراموش نکند و بر سطح همکاری‌هایش با سازمان‌های بین‌المللی بیافزاید.

آلنا دوهان از گزارشگرانی است که کارشان بر روی موضوعی خاص متمرکز است: آثار منفی اقدامات قهری یک‌جانبه. این یکی از جدیدترین حوزه‌هایی است که در سال ۲۰۱۴ به مجموعه مسایلی که گزارشگر ویژه دارند اضافه شد. علت این تصمیم شورای حقوق بشر نیز این بود که بارها به آثار مسایلی مانند تحریم بر حقوق بشر تاکید کرده بود، اما موفق نشده بود که روش قدرت‌های بزرگ را تغییر دهد.

قطعنامه‌ای که در اکتبر سال ۲۰۱۴ و در بیست و هفتمین نشست شورای حقوق بشر باعث شد تا گزارشگری در خصوص حقوق بشر و اقدامات قهری یک‌جانبه تعیین شود، قطعنامه‌ای بود که ایران آن را مطرح کرد. در نهایت ۳۱ کشور به آن رای مثبت، ۱۴ کشور منفی و دو کشور هم رای ممتنع دادند.

دوهان از سال ۲۰۲۰ به این سمت برگزیده شد. او از استادان حقوق بین‌الملل دانشگاه دولتی بلاروس است؛ کشوری که خود سال‌هاست با تحریم‌های بسیاری روبه‌روست. آلنا دوهان همچنین در دانشگاه دولتی بلاروس، رئیس مرکزی است به نام "مطالعات صلح."

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.