پس از سال‌ها یک مقام بلندپایه امنیتی امارات به ایران سفر کرد

این اولین سفر یک مقام بلندپایه امارات به ایران پس از سال ها اختلاف و مناسبات سرد میان دو کشور است. روابط ایران و امارات درحال حاضر در سطح کاردار است.

پرسش: شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی برای دیدار با مقام های کشورمان، سفری یک روزه به تهران کرده است.

این اولین سفر یک مقام بلندپایه امارات به ایران پس از سال ها اختلاف و مناسبات سرد میان دو کشور است. روابط ایران و امارات درحال حاضر در سطح کاردار است.

شیخ طحنون بن زاید امروز در تهران با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد و سپس به ملاقات ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور رفت.

ایرنا می‌گوید که شمخانی در دیدار با مشاور امنیت ملی امارات ابراز امیدواری کرده سفر همتای اماراتی‌اش به ایران "سرآغاز دور جدیدی از روابط فی‌مابین و بسترساز تحکیم و گسترش همه جانبه مناسبات میان دو کشور باشد".

  • شیخ طحنون بن زاید گفته "لازم است با تشکیل کارگروه‌های تخصصی ضمن احصای دقیق زمینه‌های همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی، موانع پیش رو شناسایی و رفع شود".

نورنیوز رسانه نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران گفته "سفر هیات عالی‌رتبه اماراتی به ایران می‌تواند به عنوان گامی مثبت از سوی امارات برای کاهش موانع همکاری میان تهران و ابوظبی دارای ارزش و اهمیت باشد اما شکل‌گیری این رخداد در میانه مذاکرات ایران با ۱+۴ واجد پیام‌های فرامتنی نیز هست".

امارات از موافقان فشار بر ایران بر سر برنامه های اتمی این کشور بوده است. ایران در حال حاضر وارد مذاکرات احیای توافق هسته ای به قدرت های جهانی شده و امیدوار است کشورهای منطقه از رفع تحریم های آمریکا حمایت کنند.

پیش از سفر این مقام اماراتی به تهران، علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه به امارات سفر کرده بود.

مقام های کشورمان درباره این سفر اطلاع رسانی نکرده بودند و اولین بار دیدار باقری کنی را خبرگزاری رسمی امارات گزارش داده بود.

همزمان با سفر مشاور امنیت ملی امارات به تهران، فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه هم در تهران به سر می‌برد و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه گفت‌وگو کرده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه گفته است که میان دو سفر ارتباطی وجود ندارد.

وزیر خارجه امارات به تازگی پس از سال ها به دمشق پایتخت سوریه سفر کرده بود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.