مدارس دولتی ایران در شارجه و ابوظبی پلمب شدند

پرسش:علی حسینی، معاون امور بین‌الملل مدارس خارج از کشور در مصاحبه با تسنیم اعلام کرد که اخیرا مجوز فعالیت یک مدرسه ایرانی در شارجه تمدید نشده و این مدرسه پلمب شده است.

پرسش:علی حسینی، معاون امور بین‌الملل مدارس خارج از کشور در مصاحبه با تسنیم اعلام کرد که اخیرا مجوز فعالیت یک مدرسه ایرانی در شارجه تمدید نشده و این مدرسه پلمب شده است.

وی همچنین ادعای دولت امارات مبنی بر ساخت و ساز در این مدرسه بدون دریافت مجوزهای لازم را تکذیب کرد.

به گفته حسینی، این مدرسه اجاره‌ای بوده و هزار و ۵۰۰ دانش آموز افغان در آن تحصیل می کردند.

این مقام وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد که همه دانش‌آموزان ایرانی در مدارس دوبی «ساماندهی شده‌اند و تنها برخی از دانش‌آموزان افغانستانی باقی مانده‌اند».

وی اضافه کرد:« شهریه مدارس دبی بیشتر از مدرسه شارجه است و به همین دلیل اکثر خانواده‌های افغان به دلیل کثرت فرزند دچار مشکل شده اند و از این روند گلایه دارند».

وی همچنین اعلام کرد که زمان ماموریت معلمان ایرانی در شارجه تمام شده و نیروهای محلی در مدارس ایرانی در دوبی مشغول به کار شده اند.

این مقام وزارت آموزش و پرورش همچنین گفت که امارات متحده عربی برای تعطیل شدن مدارس ایرانی درشارجه و ابوظبی «فشارهایی» را وارد کرده است.

درسالهای گذشته نیز موضوع فعالیت مدارس ایرانی در امارات متحده عربی خبر ساز شده است.

از جمله ۲۲ معلم مدارس ایرانی سال ۹۴ به دلیل نداشتن «کارت کسب و کار و مجوز کار» در منطقه العین در ابوظبی بازداشت و پس از مدتی آزاد شدند.

دستگیری این معلمان منجر به احضار کاردار امارات متحده عربی در تهران به وزارت خارجه ایران شد.

پس از آن رسانه های کشورمان اعلام کردند که هشت مدرسه ایرانی در امارات دائر است و سابقه فعالیت آن‌ها به ۶۱ سال قبل برمی گردد.

روابط ایران و امارات متحده عربی درپی وخامت تنش بین ایران با عربستان سعودی تیره تر شده است.

آقای حسینی می‌گوید که تعطیلی و پلمپ شدن این مدرسه به دلیل مشکلات ناشی از تیرگی روابط سیاسی ایران و امارات متحده عربی است.

پیشتر گزارش شده بود که ایران در پروژه احداث ساختمان جدید این مدرسه تخلفاتی داشته که به تمدید نشدن مجوز آن از سوی مقامات شارجه منجر شده است.

اما حسینی گفته: "ادعاهای دولت امارات مبنی بر ساخت و ساز بدون مجوز در این مدرسه صحت ندارد و ما هیچ ساخت و سازی در مدرسه انجام نداده‌ایم."

او گفته که دوره مأموریت معلمان اعزام شده از سوی دولت ایران به مدارس تعطیل شده به پایان رسیده و آنها به ایران باز گشته‌اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین گفته که کارکنان محلی این مدارس هم در مدرسه ایرانی دوبی مشغول به کار شده‌اند.

ایران و امارات با وجود اختلافاتی که بر سر مالکیت سه جزیره تنب کوچک، ابوموسی و تنب بزرگ دارند، تا چند سال پیش روابط گرمی داشتند و امارات از جمله بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران بود، اما در سال‌های اخیر و با تیره شدن روابط ایران و عربستان سعودی، امارات هم به عنوان یکی از متحدان اصلی عربستان در منطقه روابط خود را با ایران محدود کرده است.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.