توییت معنادار آشنا در پایان دولت روحانی درباره تمرکز قدرت در دست «شحص اول مملکت»

جمهوری اسلامی در تقابل با چنین سلطنتی تشکیل شد؛ گزارش دفتر اطلاعات و تحقیقات وزارت امور خارجه امریکا سال 1965: «شاه کنونی فقط پادشاه نیست. در عمل نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح هم هست. تمام تصمیمات مهم دولت را یا خود خود اتخاذ می کند یا باید پیش از اجرا به تصویب او برسد.

پرسش: حسام الدین آشنا از نزدیکان حسن روحانی و مشاور تاچندی پیش او در آستانه تحویل دولت او به ابراهیم رئیسی رشته توییت معنادار و هدفمندی درباره تمرکز قدرت در دستان محمدرضا شاه پهلوی منتشر کرد.

آشنا روزجمعه بک هفته مانده به پایان دولت روحانی در توییتر نوشت:

 

حسام الدین آشنا Hesamoddin Ashena

@hesamodin1

#جمهوری اسلامی در تقابل با چنین #سلطنتی تشکیل شد؛ گزارش دفتر اطلاعات و تحقیقات وزارت امور خارجه امریکا سال 1965 «شاه کنونی فقط پادشاه نیست. در عمل نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح هم هست. تمام تصمیمات مهم دولت را یا خود خود اتخاذ می کند یا باید پیش از اجرا به تصویب او برسد.

 

هیچ انتصاب مهمی در کادر اداری ایران بی توافق او انجام نمی گیرد. کار سازمان امنیت را بطور مستقیم در دست دارد. روابط خارجی ایران را هم خودش اداره می کند. انتصابات کادر دیپلماتیک همه با اوست. ترفیعات ارتش از درجه سروانی به بالا تنها با فرمان مستقیم او صورت می پذیرد.


طرح های اقتصادی از تقاضای اعتبار خارجی گرفته تا محل تاٌسیس یک کارخانه همه برای تصمیم گیری نهائی به شاه ارجاع می شود. اداره ی دانشگاه‌ها نیز بالمآل در دست اوست. هم اوست که تصمیم می‌گیرد چه کسانی به جرم فساد محاکمه خواهند شد. نمایندگان مجلس را او برمی‌گزیند.


در عین حال تعیین میزان آزادی عمل مخالفان در مجلس هم به عهده‌ی اوست. تصمیم نهائی در مورد لوایحی که به تصویب مجلسین می‌رسد با اوست. شاه یقین دارد که در شرایط فعلی حکومت فردی او تنها راه حکمروایی بر ایران است.»

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.