وال استریت جورنال: دولت بایدن به‌دنبال تحریم‌های موشکی و پهپادی جدید علیه ایران است

ایران می‌گوید که حاضر به هیچ نوع مذاکراتی بعد از احیای برجام، در خصوص توانایی‌های موشکی و سایر توانمندی‌های خود نیست.

پرسش: روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال از برنامه دولت جو بایدن برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به‌دلیل پیشرفت‌های این کشور در زمینه تولید و به‌کارگیری موشک‌های هدایت شونده دقیق و هواپیماهای بدون سرنشین خبر داد.

به نوشته این روزنامه، این بسته جدید تحریمی در پاسخ به نگرانی‌های فزاینده آمریکا از تهدیدهایی است که این تجهیزات نظامی پیشرفته ایران برای نظامیان آمریکا و متحدین آن‌ها در منطقه ایجاد می‌کند.

یک مقام آمریکایی که نامش برده نشده، به وال استریت جورنال گفته است: پهپادهای ایرانی یک تهدید روزافزون برای هم‌پیمانان ما در منطقه هستند و استفاده از این تجهیزات افزایش چشمگیری داشته است.

در بسته تحریم‌های جدید، سامانه‌های تدارکاتی ایران در ارتباط با پهپاد و موشک‌ها و نیز عواملی که مظنون به تامین قطعات مورد نیاز برای این تجهیزات باشند، هدف قرار می‌گیرند.

مقامات امنیتی غربی گفته‌اند که توانایی‌های ایران در طراحی و تولید پهپادها و موشک‌های بالستیک، در مقایسه با برنامه غنی‌سازی هسته‌ای آن، یک «تهدید فوری‌تر» است.

هر چند بخش وسیعی از امور مرتبط با برنامه موشکی ایران از سال‌ها پیش از سوی آمریکا تحریم شده است اما مقامات دولت جو بایدن به وال استریت جورنال گفته‌اند تحریم‌هایی که در دست تنظیم است، دقیق‌تر خواهد بود و می‌تواند به طور موثرتری راه پیشرفت ایران در این عرصه‌ها را سد کند.

مقامات آمریکایی که از سوی وال استریت جورنال مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند و نامشان فاش نشده، اعلام کردند تحریم‌های در دست تنظیم، جدای از ترتیباتی است که در صورت احیای برجام، آمریکا در صدد اجرای آن خواهد بود.

اعضای دفتر نمایندگی سیاسی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک از واکنش نسبت به مطلب روزنامه وال استریت جورنال خودداری کرده‌اند.

موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی واشینگتن حدود شش ماه پیش ارزیابی کرده بود که ایران توانایی تولید پهپادهای خود را به میزان محسوسی ارتقا داده و همزمان، موتورها و برخی قطعات دیگر مورد نیاز در این حوزه را از «راه‌های غیر قانونی» دریافت می‌کند.

به نوشته آن موسسه، ایران پیشاپیش در تدارک احتمالات روبرو شدن با تحریم در زمینه قطعات موشکی و پهپادی بوده و لذا یک پایگاه تولید داخلی خود را ارتقا داده است.

رابرت سزولدا، یک استادیار محقق امور ایران در دانشگاه لهستانی لودز، به شبکه فاکس نیوز گفته است که ضربه زدن به زنجیره تامین دفاعی ایران با تحریم‌های دقیق، راه واردات قطعات از هر عاملی، از جمله روسیه و چین را سد خواهد کرد.

به گزارش فاکس نیوز، منتقدان دولت جو بایدن همچنین خواهان در پیش گرفتن سازوکارهایی هستند که لبنان را وادار کند تا کارگاه‌های تولید موشک و پهپاد وابسته به سازمان حزب‌الله در لبنان را برچیند.

گزارش‌های وال استریت جورنال و فاکس نیوز در خصوص برنامه دولت آمریکا برای تحریم‌های جدید علیه ایران در حالی است که تهران با امید رفع کامل همه تحریم‌های سال‌های گذشته، وارد مذاکرات غیر مستقیم با آمریکا در وین شده بود.

وال استریت جورنال پیشتر نیز گزارش داده بود که در صورت ناکامی مذاکرات وین، آمریکا اعمال تحریم‌های جدید علیه فروش نفت ایران به چین را نیز بررسی خواهد کرد.

دور ششم از مذاکرات ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام، که مذاکرات غیر مستقیم میان ایران و آمریکا محسوب می‌شد، حدود ۴۰ روز پیش به پایان رسید و هنوز چشم‌اندازی برای تجدید آن دیده نمی‌شود.

بدبینی نسبت به مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی، در آستانه آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید، پس از سخنان کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی، تقویت شده است.

غریب‌آبادی روز هفتم مرداد به تارنمایدفتر رهبر انقلاب گفت که بسیاری از خواسته‌های ایران در مذاکرات وین رد شده و آمریکا شرط و شرو‌هایی نیز برای رفع تحریم‌های پیشین گذاشته است.

ایران می‌گوید که حاضر به هیچ نوع مذاکراتی بعد از احیای برجام، در خصوص توانایی‌های موشکی و سایر توانمندی‌های خود نیست.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.