'افراد ناشناس' گورستان خالد نبی گلستان را آتش زدند

پرسش:مقام های استان گلستان می‌گویند که فرد یا افراد ناشناس محوطه گورستان باستانی خالد نبی را که یکی از دلایل شهرتش سنگ قبرهای عجیب آن است، به آتش کشیده و چند سنگ را شکسته‌اند.

پرسش:مقام های استان گلستان می‌گویند که فرد یا افراد ناشناس محوطه گورستان باستانی خالد نبی را که یکی از دلایل شهرتش سنگ قبرهای عجیب آن است، به آتش کشیده و چند سنگ را شکسته‌اند.

محمد حمیدزاده رئیس هیات امنای این مجموعه به ایرنا گفته است که آتش‌سوزی پنجشنبه (دور روز پیش) اتفاق افتاده و به دلیل خشکی علفزارها هرلحظه به وسعت آن افزوده می‌شده است. او احتمال داده که مخالفان توسعه مجموعه و افزایش گردشگری در منطقه دست به ایجاد حریق زده باشند.

حمیدزاده گفته است که علاوه بر ایجاد آتش سوزی٬ عاملان سه سنگ مزار استوانه‌ای را که اهمیت تاریخی و پژوهشی داشت٬ تخریب کرده اند. این سنگ ها به شکل صلیب بوده اند.

قدمت این گورستان بیش از هزار سال است و ارتفاع برخی از این سنگ قبرها به دو متر می‌رسد.

 

گورستان خالدنبی

Image caption حدود ۶۰۰ سنگ قبر در این گورستان هست 

گفته می‌شود که حدود ۶۰۰ سنگ قبر در این گورستان وجود دارد .

گزارش شده است که کارکنان مجموعه به همراه اهالی روستای نزدیک به آن آتش را خاموش کرده‌اند و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان گلستان در پی شناسایی عوامل آتش سوزی است.

گورستان باستانی خالد نبی از مناطق حفاظت شده میراث فرهنگی کشور است.

رئیس هیات امنای این مجموعه گفته است که باوجود حصارکشی٬ برای حفاظت از آثار تاریخی این گورستان٬ نیازمند نگهبان ثابت و تجهیز محوطه به دوربین مداربسته و سایر امکانات ضروری هستیم.

سالانه بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر ایرانی و خارجی از گورستان باستانی خالد نبی و مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی اطراف آن بازدید می‌کنند.

بر اساس برخی روایت‌ها خالد نبی یکی از چهار پیامبری است که در فاصله دوره حضرت عیسی(ع) و حضرت محمد(ص) زندگی می کرده است.

خالد نبی از شخصیت های مورد احترام ترکمن‌هاست.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.