وزیر خارجه عربستان: تشدید فشار، ایران را مجبور می‌کند پای میز مذاکره بیاید

وزیر امور خارجه عربستان که در کنفرانس ویدئویی با اندیشکده «واشینگتن انستیتو» صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص راهبرد «فشار حداکثری»دولت دونالد ترامپ علیه ایران اظهار داشت، راهبرد فشار حداکثری علیه حکومت ایران هرچند هنوز نتیجه نهایی آن حاصل نشده است، اما تاکنون نتیجه داده است.

پرسش: فیصل بن فرحان٬ وزیر امور خارجه عربستان با حمایت از راهبرد «فشار حداکثری آمریکا علیه جمهوری اسلامی گفت، تشدید فشار بر ایران، این کشور مجبور خواهد شد به پای میز مذاکره بیاید.

وی بار دیگر تاکید کرد که کشورش نمی‌تواند خطر برنامه هسته‌ای٬ موشکی و فعالیت‌های مخرب ایران را نادیده بگیرد.

وزیر امور خارجه عربستان که در کنفرانس ویدئویی با اندیشکده «واشینگتن انستیتو» صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص راهبرد «فشار حداکثری»دولت دونالد ترامپ علیه ایران اظهار داشت، راهبرد فشار حداکثری علیه حکومت ایران هرچند هنوز نتیجه نهایی آن حاصل نشده است، اما تاکنون نتیجه داده است. ایران، اکنون کمتر از گذشته قادر به حمایت از گروه‌های نیابتی خود در عراق، سوریه و لبنان است. این فشار در داخل کشور هم احساس می کند.

وی اضافه کرد: این راهبرد دولت آمریکا بیشتر از گذشته ایران را مهار کرده است. توافق (هسته‌ای با ایران) برجام موضوع فعالیت‌های مخرب ایران را اصلا در نظر نگرفته بود.

بن فرحان همچنین در ادامه با برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی ایران در روزهای آینده اشاره کرد و گفت، به دلیل کاستی‌های برجام ، ایران در ماه جاری قادر خواهد بود تسلیحات و تجهیزات پیشرفته تازه بخرد و قادر خواهد شد که دقت موشک‌های خود را بالا ببرد.

تحریم تسلیحاتی علیه ایران از سال ۲۰۰۷ تاکنون برقرار است، اما مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برجام ضمیمه آن بود، این تحریم‌ها قرار است ۱۸ اکتبر، ۲۷ مهر سال جاری، منقضی شود.

با وجود این، آمریکا می‌گوید مکانیسم ماشه را فعال کرده و تحریم‌های تسلیحاتی ایران، به قوت خود باقی خواهد ماند.

فیصل بن فرحان تصریح کرد: ما خواهان درگیری نظامی بین آمریکا و ایران و همچنین بین خود و ایران نیستیم. 

صلح با اسرائیل

وزیر امور خارجه عربستان در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به پرسشی در خصوص تلاش‌ها برای عادی سازی روابط بین عربستان با اسرائیل گفت، اکنون می‌بایست تمرکز تلاش‌ها برای آوردن اسرائیل و فلسطینی‌ها به پای میز مذاکره باشد.

فیصل بن فرحان تصریح کرد: ما به فرایند صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیل پایبند بوده‌ایم و براساس توافق ۱۹۹۱ عادی سازی روابط با اسرائیل را در نظر داشته‌ایم. ولی می بایست اسرائیل و فلسطینی بر سر میز مذاکره حاضر شوند و کشور فلسطینی تشکیل شود.

وی در تاکید کرد، تنها در نهایت توافق اسرائیل و فلسطینی می تواند صلحی پایدار ایجاد کند.

روز گذشته هم وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که عربستان به مانند امارات و بحرین با اسرائیل رابطه برقرار کند.

اخیرا بین اسرائیل با دو کشور امارات متحده عربی و بحرین پیمان عادی سازی روابط امضا شد و ایالات متحده نقش میانجی را ایفا کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی و حماس به عادی‌سازی روابط میان بحرین و امارات متحده عربی با اسرائیل به شدت اعتراض کرده و آن را «خیانت به مردم فلسطین» دانسته‌اند.

 

###




نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.